Zde je GDDR7, ultrarychlá paměť příští Nvidia RTX 5000

GDDR7 je další generací ultrarychlé video RAM s dvojnásobnou šířkou pásma než její předchůdce GDDR6. GDDR7 nedávno vydal JEDEC, orgán pro standardy polovodičů, a tak nyní máme pohled na výkon příští generace grafických karet.

Nvidia RTX 4080 Super

Grafické karty mají vlastní paměť zvanou VRAM, která ukládá a přenáší data potřebná ke zpracování obrázků. Čím rychlejší a větší VRAM, tím složitější a realističtější grafiku grafická karta zvládne. GDDR6 je nejoblíbenější standard VRAM pro grafické karty od roku 2018, když Nvidia uvedla na trh své GPU řady RTX 20 založené na architektuře Turing.

První GPU RTX 2080 a RTX 2080 Ti s GDDR6 měly paměť taktovanou na 14 Gbps (14 GT/s), což poskytuje 56 GB/s na zařízení. Od té doby GDDR6 dosáhla rychlosti až 20 Gb/s s 80 GB/s na GPU AMD RX 7900 XTX. Nvidia také vytvořila rychlejší variantu GDDR6, nazvanou GDDR6X, která začínala na 19 Gbps na RTX 3080 a dosáhla 23 Gbps na RTX 4080 Super. Micron, jediný výrobce GDDR6X, hodnotí své čipy rychlostí 24 Gbps s 96 GB/s. Nyní je však na GDDR7, aby dorazila.

Co víme o příští GDDR7?

Nová GDDR7 posouvá hranice ještě dále, protože může dosáhnout rychlosti až 32 Gb/s se 128 GB/s na zařízení. To znamená, že grafická karta s 256bitovou paměťovou sběrnicí, která je běžná pro high-end GPU, by mohla mít až 1 TB/s šířky pásma paměti s GDDR7ve srovnání s 512 GB/s s GDDR6. Pro srovnání, karta Radeon RX 7900 XTX, která využívá technologii 20 Gbps GDDR6, má celkovou šířku pásma paměti 960 GB/s.

Jak tedy GDDR7 dosahuje takových rychlostí? Odpověď spočívá v použitém typu signalizace, nazvaném PAM-3 (Pulse Amplitude Modulation, Level 3). Tato nová technika umožňuje přenos 3 bitů dat každé dva hodinové cykly, používající různé úrovně napětí k reprezentaci různých hodnot. GDDR6 na druhé straně používá jednodušší techniku ​​zvanou NRZ (Non-Return-to-Zero), která přenáší jeden bit dat pro každý hodinový cyklus pomocí dvou napěťových úrovní reprezentujících 0 a 1. GDDR7 dokáže přenést o 50 % více dat než GDDR6 při použití stejné frekvence.

dram samsung gddr7dram samsung gddr7
Zdroj: Samsung

Ještě lépe, GDDR7 má také kapacitu přepínat mezi PAM-3 a NRZv závislosti na zátěži a energetické náročnosti. Když je potřeba maximální výkon, GDDR7 může použít PAM-3 k zajištění nejvyšší šířky pásma. Když je požadována nižší spotřeba energie, například při použití mimo hry nebo v kancelářimůže GDDR7 používat NRZ ke snížení spotřeby tepla a energie.

Další výhodou GDDR7 je, že zvyšuje bitovou hustotu paměťových modulů. Grafická karta se 128bitovou paměťovou sběrnicí, která je běžná pro GPU střední třídy, tedy může mít až 32 GB VRAM s GDDR7 oproti 16 GB s GDDR6.

Přečtěte si také – Samsung připravuje ultra rychlé a energeticky méně náročné DDR5 RAM

Jaké budou první grafické karty využívající GDDR7?

GDDR7 ještě není připravena na hromadnou výrobu a Samsung, Micron a SK Hynix, hlavní výrobci VRAM, bude nějakou dobu trvat, než zvýšit jejich produkci a snížit jejich náklady.

Těžko s jistotou říci, na jaké grafické karty nová GDDR7 dorazí, ale Zdá se, že Nvidia má náskok, protože úzce spolupracoval s Micronem na GDDR6X a GDDR7. Nvidia by mohla použít GDDR7 pro své připravované GPU RTX 5000 založené na architektuře Blackwell, jejichž uvedení na trh se očekává koncem roku 2024 nebo začátkem roku 2025.

AMD by mezitím mohlo zůstat u GDDR6 pro své GPU nové generace založené na architektuře RDNA 4, jehož spuštění je naplánováno na polovinu roku 2024. AMD by mohlo zacílit na spotřebitelský trh, kde je GDDR6 stále dostačující, a vyhradit GDDR7 pro svá high-endová GPU, která vyjdou později.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *