Windows 10 bude placený, zde se dozvíte, kolik budou stát aktualizace zabezpečení

Vzhledem k tomu, že stažení Windows 10 se rýsuje na obzoru v říjnu 2025, Microsoft konečně zvedl závoj ohledně nákladů na další aktualizace operačního systému, které budou muset různí uživatelé zaplatit, aby byl operační systém bezpečný.

Windows 10
Kredity: 123RF

Chcete udržet svůj stárnoucí operační systém v bezpečí po skončení oficiální podpory? Připravte se na zaplacení prémie za toto privilegium. V nedávném příspěvku na blogu Windows IT Pro Společnost Microsoft představila podrobnosti o cenách svého programu Extended Security Update (ESU).

Ten umožní podnikům nadále získávat důležité bezpečnostní záplaty pro Windows 10, jakmile 14. října 2025 dosáhne konce své životnosti, nebo od 11. června 2024 pro verzi 21H2. Náklady jsou značné a každým rokem exponenciálně rostou.

Kolik budou stát aktualizace zabezpečení pro Windows 10?

Prvních 12 měsíců rozšířené podpory budou muset podniky za získání licence ESU zaplatit 61 USD za zařízení. Tyto roční poplatky se pak zdvojnásobí na 122 USD ve druhém roce, než se opět zdvojnásobí na ohromujících 244 USD ve třetím a posledním roce.

Rychlý nárůst nákladů odráží jasnou strategii společnosti Microsoft: povzbuzovat podniky, aby upgradovaly na nejnovější verzi Windows 11, než aby se dlouhodobě držely starší platformy Windows 10.

Jak blogový příspěvek bez obalu uvádí: „ Rozšířené aktualizace zabezpečení nejsou zamýšleny jako dlouhodobé řešení, ale spíše jako dočasný most “. Jednotky ESU poskytují pouze aktualizace zabezpečení bez nových funkcí, oprav nesouvisejících se zabezpečením nebo požadovaných vylepšení.

blokování windows 10blokování windows 10
Kredity: 123RF

Pro podniky, které jsou schopny přijmout moderní nástroje pro správu cloudu, jako je Microsoft Intune nebo Windows Autopatch, K dispozici je 25% sleva, čímž se cena za první rok snížila na 45 USD za zařízení. Předplatitelé Windows 365 Cloud PC také získají licence ESU pro všechna doprovodná fyzická zařízení s Windows 10 bez dalších nákladů.

Náklady na Windows 10 mohou být někdy přemrštěné

Pro mnoho dalších organizací by však zvýšené poplatky mohly představovat velkou rozpočtovou výzvu, zejména pro ty, jejichž stovky nebo tisíce systémů stále používají Windows 10 i po příštím roce. Prodloužený tříletý životní cyklus by stál 427 USD na zařízení za katalogovou cenu.

Tyto vysoké ceny tedy potvrzují tvrdošíjné odhodlání Microsoftu rychle vyřadit Windows 10 v rámci modernizace „cloud or bust“ – i když starý operační systém stále představuje téměř 70 % všech prostředí Windows podle analytické společnosti StatCounter.

Windows 10Windows 10
Kredit: norgal / 123RF

Microsoft neustále uvádí přísnější požadavky na zabezpečení kolem generací procesorů a hardwarových schopností root-of-trust, jako jsou čipy TPM, jako klíčové ovladače přísných systémových požadavků, které ochromily přijetí. Windows 11. Mnozí však tuto politiku kritizovali a tvrdili, že je přísnější než je nutné k generování příjmů za cloudové služby.

Pro spotřebitele Windows 10, kteří se ocitli ve stejné situaci jako firmy, se dosavadní rada Microsoftu scvrkává na jednoduchou „ Kupte si nový PC » pro přístup k Windows 11. Společnost však potvrdila, že bude nabízet samostatný program ESU pro maloobchodní zákazníky s podrobnostmi o cenách.

Řízení tohoto přechodu je ozvěnou přístupu Microsoftu před čtyřmi lety, kdy ukončil podporu velmi populárního Windows 7. Podobně byl implementován program ESU s rostoucími ročními náklady, což vyvolalo stížnosti na nejasná pravidla způsobilosti.

Jediná dobrá zpráva, je, že zákazníci v oblasti vzdělávání jsou na tom mnohem lépe. Pravidla jsou stejná, ale cena za první rok je 1 $. Ve druhém roce se zdvojnásobí na 2 dolary a ve třetím a posledním roce se opět zdvojnásobí na 4 dolary, celkem tedy pouhých 7 dolarů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *