vše, co potřebujete vědět o vylepšeních standardu bezdrátového připojení

Rychlost, latence, šířka pásma, spolehlivost, bezpečnost… Je Bluetooth 5.3 efektivnější než jeho předchůdci? Zde je to, co tento standard skutečně poskytuje.

Bluetooth
Fotografický kredit: Adobe Stock

THE Bluetooth 5.3 je nejnovější verzí tohoto standardu bezdrátového připojení. Aktualizace je menší, ale stále přináší řadu vylepšení. Ty nabízejí ještě přesvědčivější uživatelský zážitek, zejména pokud jde o Bluetooth Low Energy (BLE). Zjistěte vše, co potřebujete vědět o nejnovější verzi standardu.

Bluetooth 5.3: jaký je rozdíl od Bluetooth 5.2?

Bluetooth 5.2, představený v roce 2020, představoval významnou aktualizaci standardu. Tato verze umožnila zlepšit kvalitu zvuku a energetickou účinnost, implementovat kodek LC3 (Low Complexity Communication Codec), který se používá mimo jiné k přenosu zvuku do více zařízení současně, a spustit Bluetooth LE standard Audio. Bluetooth 5.2 byl nástupcem Bluetooth 5.1, který se zaměřoval na stabilitu, bezpečnost a mnohem přesnější lokalizační schopnosti. Všechny tyto verze jsou vývojem technologie Bluetooth 5, která způsobila revoluci ve standardu zdvojnásobením rychlostí, znásobením dosahu čtyřmi a zavedením technologie Bluetooth Low Energy (BLE).

Bluetooth 5.3 přebírá základní specifikace verzí 5.X. Zvýšení maximálního výkonu u standardu tedy nezaznamenáváme. Rychlosti zůstávají do 2 Mb/s a dosah přenosu až 200 metrů (v ideálních podmínkách, bez překážek). Frekvence jsou také totožné: ve spektru mezi 2,402 GHz a 2,480 GHz je 79 kanálů po 1 MHz. Bluetooth s nízkou spotřebou (BLE) funguje na 40 kanálech.

BluetoothBluetooth
Kredit: Unsplash

Pokud se maximální kapacity povolené protokolem nezvýší, Bluetooth 5.3 stále přispívá v mnoha ohledech k dokonalému zážitku uživatelů. Čtyři hlavní funkce jsou:

  • Zlepšení periodická reklama umožňuje cílovému systému vyřadit nadbytečné datové pakety odeslané zdrojovým systémem namísto jejich zpracování. Toto filtrování pomáhá snižovat spotřebu energie. Připomínáme, že v Bluetooth odesílá odesílající zařízení stejná data několikrát do přijímajícího zařízení, aby bylo zajištěno, že dorazí na místo určení.
  • Zlepšení kontrola velikosti šifrovacího klíče má dvě výhody. Posiluje zabezpečení tím, že neautorizuje spojení se zařízením, jehož šifrovací klíč je příliš krátký. Pokud upřednostňujete výkon před zabezpečením, můžete také snížit požadavky na zabezpečení pro vyšší rychlost a lepší energetickou účinnost.
  • Zlepšení klasifikace kanálu je určen ke snížení rušení a zlepšení efektivní propustnosti. Tato dvě zařízení spolu komunikují, aby zvolila nejlepší dostupný kanál pro přenos dat, podobně jako Wi-Fi.
  • Zlepšení průjezdu a cyklus nízké spotřeby na cyklus vysoké spotřebya naopak. Pro úsporu energie může zařízení pracovat s menší šířkou pásma. Když je potřeba více, například během audiohovoru nebo poslechu hudby, přechod na vyšší šířku pásma probíhá efektivněji.

Kompatibilita Bluetooth 5.3

Samozřejmostí jsou zařízení podporující Bluetooth 5.3 zpětně kompatibilní se staršími verzemi standardu. Snadno tak propojíte smartphone podporující Bluetooth 5.3 se zařízením, které se zastavilo například na Bluetooth 5.1 nebo 4.2. Upozorňujeme, že některé terminály, které nejsou nativně kompatibilní s Bluetooth 5.3, mohou obdržet aktualizaci softwaru, aby se tak stalo. Aby se tak stalo, musel výrobce projevit prozíravost tím, že svá zařízení vybavil patřičným čipem.

Nastavení Windows 11Nastavení Windows 11
Nastavení Bluetooth systému Windows 11

Je samozřejmě nutné, aby obě zařízení, která si vzájemně vyměňují, byla kompatibilní s Bluetooth 5.3, aby bylo možné využívat výhod vylepšení provedená touto verzí. Bluetooth 5.3 se týká všech typů zařízení využívajících standard bezdrátové konektivity: chytré telefony, tablety, počítače, audio zařízení, připojené hodinky, zařízení pro automatizaci domácnosti, periferie, ovladače atd. Lze jej také použít k připojení zařízení k systému vlastního automobilu. , nebo jako součást lékařských senzorů pro monitorování zdravotních měření.

Bluetooth 5.4: co je nového?

Na příchod Bluetooth 6.0 si budeme muset počkat, protože Bluetooth Special Interest Group (SIG), organizace odpovědná za zavedení standardů Bluetooth, již ověřila další verzi, tzv. Bluetooth 5.4. Výrobci zařízení již začínají oznamovat první zařízení kompatibilní s Bluetooth 5.4. Vzhledem k tomu, že pokračujeme ve vývoji Bluetooth 5, vylepšení jsou opět omezená. Z toho těží především Bluetooth Low Energy (BLE).

Xiaomi 13T Pro je oznámeno jako kompatibilní s Bluetooth 5.4.

Tam periodická reklama s odezvami (PAWR) Bluetooth 5.4 LE umožňuje bezpečnou, energeticky efektivní obousměrnou komunikaci mezi primárním přístupovým bodem a až 32 640 zařízeními s nízkou spotřebou. Tato technologie se může mimo jiné týkat elektronických regálových štítků v supermarketech. Nový standard také řeší dohled a odposlech komunikace. Šifrovaná data lze distribuovat do jakéhokoli zařízení, ale pouze do těch, které obsahují přizpůsobený klíč umí dešifrovat. Navíc je představena nová funkce Generic Attribute Profile (GATT) pro BLE. Zařízení mohou indikovat a identifikovat režim a úroveň zabezpečení požadované pro podporu všech souvisejících funkcí.

Jak je vidět, specifikace Bluetooth 5.4 jsou primárně určeny pro profesionální cílovku, nikoli pro širokou veřejnost.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *