vše, co potřebujete vědět o technologii, která způsobí revoluci v grafice videoher

Path tracing je jednou z technologií, na kterou se Nvidia v budoucnu hodně zaměří. Toto je režim výpočtu světla v reálném čase, jehož cílem je, aby naše hry byly co nejrealističtější. V tomto souboru vysvětlujeme podstatné věci, které potřebujete vědět o této revoluci.

Trasování cesty
Portál RTX

V roce 2019 představila Nvidia technologii ray tracing do videoher se svými grafickými kartami Geforce RTX 20XX. Se sérií RTX 40XX je na sledování cesty, aby zasahovalo do naší oblíbené volnočasové aktivity. Jedná se o mnohem pokročilejší technologii řízení osvětlení. Možná jste se s tímto barbarským pojmem již v několika hrách setkali a my vám dnes vysvětlíme, jak to funguje.

V tomto souboru provedeme inventuru této technologie, která bude v následujících letech velmi důležitá. Cílem není zabíhat do technických detailů, ani vás zahltit výpočty nebo složitými diagramy, ale jednoduše vysvětlit, jak to funguje. Soubor věnovaný především laikům.

Trasování cestyTrasování cesty
Kredity: Nvidia

Definice, vizuální zisk, kompatibilní hry, provádíme inventuru této technologie.

Co je sledování cesty?

Než vysvětlíme, jak funguje sledování cesty, musíme si udělat přehled o sledování paprsků. Tato technologie vznikla v 60. letech 20. století a umožňuje řídit světlo přirozeným způsobem ve 3D scéně. Pokud byl používán dlouhou dobu (zejména v animaci), do světa spotřebitelských videoher dorazila v roce 2019 s grafickými kartami Nvidia RTX 20XX. Ta se pak počítá v reálném čase.

Trasování cestyTrasování cesty
Kredity: Nvidia

Ale jak to funguje? Ve 3D scéně je paprsek světla promítán z pohledu uživatele v přímé linii na každý pixel. Tento paprsek se odrazí až 8krát a chová se odlišně v závislosti na struktuře nebo barvě objektu, se kterým se setká, dokud nedosáhne světelného zdroje. Opačná cesta ve srovnání s realitou, která však vytváří iluzi. Výsledek, světlo je věrohodné a to dává realističtější obraz. To je vidět zejména na řízení odrazů, ale také na chování osvětlení.

RTRT
Kredity: Nvidia

Ray tracing není vyhrazen pro karty Nvidia ve hrách, protože je nabízejí i GPU AMD, stejně jako konzole PS5 a Xbox Series.

PS5PS5
Ray tracing na PS5

Trasování cesty je celkem jednoduché sledování paprsků dopované hormony. Tato metoda byla teoretizována v 80. letech 20. století a dnes je součástí videoher pro širokou veřejnost. Díky této technologii je vysíláno množství paprsků světla, které se náhodně odráží po celé scéně, dokud nezmizí. Stručně řečeno, světlo je řízeno téměř jako v reálném životě a v reálném čase, zejména s lepší kontrolou nepřímých zdrojů. Efekty průhlednosti a stíny jsou nekonečně věrohodnější. Konkrétně to dává ďábelsky realističtější obraz a může změnit celý tón scény ve hře.

Path tracing je jen logickou evolucí ray tracingu natolik, že jej Nvidia nazývá Full RTX. Výše uvedené vysvětlení je samozřejmě rychlé, v některých ohledech až barbarské, ale dává vám klíče k pochopení, o co ve skutečnosti jde. Ale pozor, tato technologie, jakkoli může být atraktivní, je v současnosti vyhrazena jen velmi malé části hráčů. Ve skutečnosti je kompatibilních málo titulů a jeho aktivace výrazně snižuje výkon.

Přečtěte si také – Nvidia RTX Remix: rychle si stáhněte nové ovladače, které vám umožní přidat Ray Tracing do jakékoli PC hry

Jaký je vizuální rozdíl mezi sledováním paprsků a sledováním cesty?

Path tracing je tedy vylepšené sledování paprsků, ale vizuálně, je to rozdíl? No ano, a ne jen trochu. Vezměme si několik příkladů, jako tato ulička v Cyberpunku 2077. Na prvním obrázku je ray tracing vypnutý a odrazy proto téměř chybí.

P.T.P.T.
Cyberpunk 2077 bez sledování paprsků

Na tomto druhém zachycení vidíme jasné zlepšení odlesků v louži, ale světelný rozdíl nakonec není tak patrný oproti klasické rasterizaci.

P.T.P.T.
Cyberpunk 2077 s ray tracingem

Nakonec ukazuje třetí obrázek mnohem realističtější prostředí z hlediska správy světla. Odlesky louže jsou jemnější a světlo lépe zvládnutelné. Ulička je dobře osvětlená nejen kandelábrem vzadu, ale i tím za námi. Nemáme pocit, že jsme na stejném místě!

P.T.P.T.
Cyberpunk 2077 s trasováním cest

Zde je další příklad. První snímek byl pořízen s povoleným sledováním paprsku, zatímco druhý byl pořízen pomocí sledování dráhy. Louže jsou mírně realističtější, ale je to především světlo, které vše mění. Pytel na odpadky nemá důvod svítit přirozeně se proto ocitá ve stínu s trasováním cest.

P.T.P.T.
Cyberpunk 2077 s ray tracingem
P.T.P.T.
Cyberpunk 2077 s trasováním cest

Zde jsou dva další příklady převzaté z Cyberpunk 2077:

P.T.P.T.
Cyberpunk 2077 bez sledování paprsků
P.T.P.T.
Cyberpunk 2077 s ray tracingem
P.T.P.T.
Cyberpunk 2077 s trasováním cest
P.T.P.T.
Cyberpunk 2077 bez sledování paprsků
P.T.P.T.
Cyberpunk 2077 s ray tracingem
P.T.P.T.
Cyberpunk 2077 s trasováním cest

Hra který nejlépe využívá tuto technologii, je bezpochyby Alan Wake 2. Aktivace trasování cesty u titulu Remedy poskytuje nejen bezkonkurenční vizuální pohodlí, ale také přispívá k jeho těžké atmosféře. Na tomto obrázku vidíme trasování cesty dělá zázraky, pokud jde o odraz a světlo. To je vidět na kolech 4X4 v louži. Stejně tak voda na silnici vypadá mnohem realističtěji, stejně jako stíny vržené na garáž.

P.T.P.T.
Alan Wake 2 s ray tracingem
P.T.P.T.
Alan Wake 2 s trasováním cesty

Mnohem výmluvnější je příklad restaurace. Jak vidíme, sledování paprsků přináší do obrazu trochu více těla, zejména pokud jde o promítané stíny. Na druhou stranu je to den a noc s trasováním cest. Nejen, že stín talířů je neuvěřitelně realistický, ale světlo a odrazy promítané přes sklo téměř působí dojmem, že se nacházíte před filmem.

ptpt
Alan Wake 2 bez sledování paprsků
P.T.P.T.
Alan Wake 2 s ray tracingem
P.T.P.T.
Alan Wake 2 s trasováním cesty

Čtěte také – Test Alan Wake 2: vyděšené probuzení pro spící licenci

Které grafické karty jsou kompatibilní se sledováním cest?

Trasování cesty lze aktivovat s libovolným která karta GeForce RTX je kompatibilní s ray tracingem. Ti, kteří preferují týmovou červeň, z ní mohou těžit i u AMD RX 6000. Tuto technologii však nedoporučujeme aktivovat, pokud nemáte některou z nejnovějších vydaných karet. Trasování cest je skutečně extrémně náročné na zdroje a může rychle srazit váš GPU na kolena.

P.T.P.T.
Grafická karta Nvidia GeForce RTX 4090

Ve skutečnosti Nvidia prosazuje sledování cest z dobrého důvodu: je to pohled do budoucnosti. Není pochyb o tom, že tato funkce bude zdůrazněna u další řady RTX 50XX, která ji bude moci lépe podporovat, aniž by shořela vaše věž. Dobře zavedená strategie, protože nás donutí obnovit naši konfiguraci.

Přečtěte si také – DLSS: Pochopte vše o technologii Nvidia, která přináší revoluci ve videohrách

Trasování cest je v současnosti ve světě videoher velmi omezené. Jako technická dema můžeme uvést staré tituly, které Nvidia aktualizovala, jako např Minecraft, Quake 2 nebo třeba Portal RTXale také „malé“ hry jako DISORDER.

Ohledně blockbusterů je v tuto chvíli nabízejí pouze dva tituly. Určitě jste uhodli, protože jsme o tom mluvili obšírně níže: jedná se o Cyberpunk 2077 a Alan Wake 2. První vítané sledování cesty díky aktualizaci, zatímco druhý to měl od svého startu.

Pro její aktivaci nemůže být nic jednoduššího, stačí spustit hry a přejít do jejich nastavení. Cyberpunk 2077 nabízí velmi přesné nastavení týkající se sledování paprsků a sledování cest. Je tedy možné si vybrat, jaký odraz světla aktivovat (což šetří výkon), aktivovat sledování cesty nebo jej aktivovat pouze pro foto režim, jen si jej přehrát na sociálních sítích.

P.T.P.T.

Totéž pro Alan Wake 2, který umožňuje aktivovat sledování paprsků, trasování cesty a efekty průhlednosti samostatně.

P.T.P.T.

V budoucnu bude kompatibilních stále více her. To bude případ Black Myth Wukong plánovaný na letošní léto.

Je sledování cesty tak chamtivé?

Trasování cest je technologie velmi náročná na zdroje. Tak moc, že ​​to není možné těžit z něj v dobrých podmínkách jen s nejvýkonnějšími kartami, jako jsou RTX 4070, 4080 a 4090.

P.T.P.T.
Portál RTX

Pro ilustraci ztráty výkonu, provedli jsme měření na Cyberpunk 2077 a Alan Wake 2 ve 4Ks grafikou při plné rychlosti a aktivovanou kvalitou DLSS v naší testovací konfiguraci: Intel Core i9-13950 HX, 32 GB RAM a RTX 4090.

Cyberpunk 2077:

  • Bez RT: 83
  • S RT: 64
  • S PT: 35
  • S PT a generací rámů: 48

Alan Wake 2

  • Bez RT: 72
  • S RT: 50
  • S PT: 35
  • S PT a generací rámů: 46

Jak můžeme vidět, aktivace Frame Generation vám umožní hrát v klidu s aktivovaným sledováním cesty, téměř dohání hladinu pomocí ray tracingu. Připomínáme, že tato technologie AI (DLSS 3) je k dispozici pouze na kartách RTX 40XX a umožňuje „vytvářet“ obrázky mezi snímky, aby byla hra plynulejší.

P.T.P.T.
Alan Wake 2

Trasování cest je zkrátka úžasná technologie, která funguje, ale která je v současnosti teprve v plenkách.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *