Tento startup si klade za cíl, aby Měsíc těžil palivo budoucnosti

Společnost Interlune, kterou založili dva bývalí zaměstnanci Blue Origin, chce těžit Měsíc, aby sbírala helium-3, které je považováno za palivo budoucnosti, a poté jej přivést zpět na Zemi a prodat.

Těžební plošina Interlune
Stroj, který bude použit k těžbě helia-3 na Měsíci / Kredity: Interlune

Hvězda opuštěná po miliardy let Měsíc mohl brzy zjistit, že se to hemží aktivitou. NASA tam hodlá do roku 2040 nainstalovat základnu, kolem níž najdeme silnice vyrobené pomocí obří lupy, rostlinné plodiny a dokonce i rybí farmu. A kromě toho se může dokonce stát, že nainstalujeme a hornictví. V každém případě je to cíl Roba Meyersona a Garyho Laie, dvou bývalých Modrý původvesmírná společnost Jeffa Bezose, která dodává do vesmíru a chce vyrábět solární panely na Měsíci.

V roce 2022 oba muži tvoří Intermoonstartup, jehož cíl je jasný: důl helium-3 přítomen na družici Země, přivézt jej domů a prodej To zainteresovaným stranám. Helium-3 je a izotop helium, jeden z atomů tvořících plyn. Vyrábí ho společnost slunce a transportován do vesmíru pomocí solární bouře. Tento plyn je neradioaktivní a velmi vzácné na Modré planetěale hojný na Měsíci. Ve skutečnosti se pravidelně ukládá do regolit, vrstva prachu, která pokrývá povrch hvězdy. Helium-3 není považováno za více ani méně než palivo budoucnosti.

Startup chce těžit helium-3 na Měsíci, velmi vzácné palivo na Zemi

Helium-3 má několik potenciálních aplikací. To je zvláště zajímavé pro vědce, kteří chtějí dosáhnout jaderná fůze, pro které je to ideální palivo. Pro připomenutí, kontrola tohoto jevu by to umožnila vyrábět energii z velmi malého množství surovinSZO nevypouští skleníkové plyny odpovědné za globální oteplování a bez vytváření radioaktivního odpadu s dlouhou životností. To ale není jediné možné využití izotopu.

Čtěte také – Pošlete své jméno na Měsíc, NASA se postará o doručení

Mohlo by být například integrováno do kvantové počítačetyto supervýkonné stroje, do kterých Francie investovala téměř 2 miliardy eur, nebo je použila pro technologie stále ve vývoji jako např. kryogenika. Dokoncelékařské zobrazování by těžilo z helia-3. Pro Roba Meyersona, “helium-3 je jediný dostupný zdroj, jehož cena je dostatečně vysoká, aby si mohla dovolit cestu na Měsíc a zpět na Zemi. Jsou zákazníci, kteří si to chtějí koupit hned“. Litr izotopu stojí několik tisíc dolarů.

Měsíční těžba je možná, ale zatím ne

K vytvoření skutečné operace je ještě dlouhá cesta. Chcete-li získat byť jen jeden gram, stovky tun regolitu se musí léčit. Interlune tvrdí, že vyvinula a energeticky účinný proces extrakceale hlavní problém zůstává: v současné době neexistuje způsob, jak vrátit izotop na Zemi. Startup si však velmi věří ve svou schopnost vytvořit životaschopný podnik.

v 2026Interlune spustí a demonstrační mise. Jeho cílem je shromáždit vzorek lunárního regolitu, změřit množství hélia-3, které obsahuje, a poté jej extrahovat. Mise jistě odejde s využitím jedné z možností komerční lety na Měsíc provádí NASA, díky kterému si soukromé firmy mohou nechat dopravit vybavení až ke hvězdě. Pokud je operace úspěšná, jde o to vybudovat pilotní továrnu přímo na Měsíci do roku 2028 nejpozději tedy začít doručovat izotop na Zemi kolem roku 2030.

Čtěte také – NASA bude testovat jaderná „semena“ pro napájení základny na Měsíci

Okružní plavby by zajišťovala plavidla z SpaceX, společností Elona Muska, nebo společnostmi Blue Origin, ze kterých pocházejí zakladatelé Interlune. Tyto dvě firmy jsou ve skutečnosti v procesu rozvoje opakovaně použitelné lunární přistávací moduly a systém přeprava zboží mezi Měsícem a Zemí. Projekt je velmi ambiciózní, zvláště s tak krátkými termíny, ale Rob Meyerson a Gary Lai pevně věří v tuto vesmírnou zlatou horečku.

Zdroj: Ars Technica

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *