Tento evropský zákon by byl nebezpečím pro soukromí na internetu, zde je důvod

Jak se blíží konečné přijetí evropského zákona o digitální identitě, vyvolává obavy z problematických dopadů na ochranu soukromí na internetu. Vysvětlivky.

Evropa
Kredity: 123RF

V posledních letech,Evropská unie adoptoval významné právní texty označující bod obratu ve způsobu našeho soukromá data jsou řízeny mimo jiné velkými technologickými společnostmi. Myslíme například na někoho, kdo si vynutila příchod iPhonů s USB-C konektoremzákon o digitálních službách (DSA) nebo zákon o digitálních trzích, který pro služby Google přináší několik změn, Microsoft Nebo Jablko. Pro ty druhé to každopádně není nejlepší.

Celkově jsou tyto zákony krokem správným směrem, ochrany evropského spotřebitele a donutit americké obry k větší transparentnost a otevřenost. Ale jsou některé, které lidi děsí zastánci soukromí na internetu. Ten na evropských digitálních peněženkách je jedním z nich. Jmenovaný eIDAS 2.0je to vlastně rrevize předchozího zákona o digitální identitě platný v EU. Pokud je jejím hlavním cílem umožnit dematerializaci úředních dokumentů, jako je občanský průkaz nebo řidičský průkaz, není to její jediný cíl.

Evropský zákon by se mohl ukázat jako katastrofální pro soukromí uživatelů internetu

Chce to i zákon eIDAS 2.0 změnit způsob, jakým webové prohlížeče zacházejí se zabezpečením a ověřováním webových stránek. Abychom pochopili, musíme nejprve vysvětlit, co se aktuálně děje. Podívejte se nahoru v horní části obrazovky a podívejte se nalevo od adresního řádku. Vidíte symbol visacího zámku? Znamená to, že přístup na stránku Phonandroid používá HTTPS protokol. Znamená to, že spojení mezi prohlížečem a serverem, který jej poskytuje, je šifrováno.

Čtěte také – Evropská unie přijímá zákon o regulaci AI po úpravách

Kliknutím na visací zámek se například ve Firefoxu zobrazí zpráva „Vaše připojení k tomuto webu je zabezpečené“. A také vidíte který vydal osvědčení umožňující toto potvrdit. V případě tohoto webu stále platí Google Trust Services LLC. Právě tento bod chce změnit článek 45 zákona eIDAS 2.0. Pokud se použije tak, jak je, text umožní vládám členských států vydávat tato osvědčení samy. Prohlížeče budou nucen je přijmout jako důvěryhodné.

Od Firefoxu, Google, Opery a dalších to jde ještě dále nebude mít právo odebrat tyto certifikáty, i když zaznamená škodlivé aktivitypokud to vlády nepovolí. Pro docenta Federální polytechnické školy v Lausanne Carmela Tronsoco, “[la loi] mění rovnováhu sil přesunem těchto bezpečnostních kontrol na členské státy“co najde”extrémně nebezpečné“. Teoreticky by to úřadům umožnilo zachytit veškerý náš internetový provoz.

Sledování na internetu se nevyhne ani VPN, pokud nebude novelizován evropský zákon eIDAS

Názor Harryho Halpina, počítačového vědce a tvůrce NymVPN, je mnohem jasnější. Evropa by se podle něj stala „režim sledování horší než v Číně a Rusku“. Myslí si, že”Evropský parlament nevěděl, co dělá“ a že je „neuvěřitelné, že je přijato tak hloupé pravidlo“. Kromě šokujících vzorců připomíná, že po aplikaci eIDAS 2.0 VPN již nebudou efektivním řešením ochrany vašeho soukromí na webu.

Čtěte také – Netflix, Prime Video: Evropa by ráda zrušila geoblokování streamovacích platforem

Vláda by se skutečně ocitla „uprostřed našeho spojení“. Vysvětluje, že “VPN je na nižší úrovni: brání připojení k síti, ale nad sítí běží také web nebo aplikace. Použití VPN by ve skutečnosti nevadilo, protože vláda by mohla zachytit provoz na úrovni webového prohlížeče. Mohlo by to legálně zachytit veškerý provoz […]i když je zašifrovaný a nechce, abyste o něm věděli vy nebo dokonce Google“.

Naštěstí ve skutečnosti není vše tak temné. Aktuální verze zákona eIDAS 2.0 je aktuálně prozatímní. Týmy z Prohlížeč Opera jsou například přesvědčeni a věří, že bude před přijetím revidována. Na tom se shodují odborníci konečný text bude předložen v březnu 2024tak, aby byla ratifikována před evropské volby června.

Zdroj: TechRadar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *