stovky umělců varují před nebezpečím AI

V působivém projevu mezižánrové solidarity spojilo více než 200 významných hudebníků a umělců své síly, aby veřejně odsoudili bující rozvoj technologií umělé inteligence, které by mohly podkopat lidskou kreativitu a připravit tvůrce o spravedlivou odměnu.

Hudba
Kredit: 123RF

Stovky umělců se sešly, aby varovaly před existenčními riziky, která nezodpovědná umělá inteligence představuje pro ekosystém hudebního průmyslu. Otevřený dopis, podporovaný superstars jako Billie Eilish, Nicki Minaj, Katy Perry, Camila Cabello, Elvis Costello, Imagine Dragons, Jonas Brothers, Pearl Jam a mnoho dalšíchpřímo vyzývá technologické společnosti a hudební platformy, aby „ přestat používat umělou inteligenci (AI) k porušování a znehodnocování práv lidských umělců “.

Když je umělá inteligence používána nezodpovědně, představuje obrovskou hrozbu pro naši schopnost chránit naše soukromí, identitu, hudbu a živobytí. “, píše se v dopise jednoznačně. “ Pro mnoho hudebníků, umělců a skladatelů, kteří se snaží vyjít s penězi, by to byla katastrofa “.

AI používá díla umělců bez jejich souhlasu

Jádrem protestu hudebníků je způsob, jakým jsou systémy umělé inteligence trénovány na masách kreativních děl chráněných autorským právem, a to bez souhlasu a náhrady. Ať už jde o hudbu, texty, psaní ukázek nebo umělecká díla, tyto modely tráví a regurgitují lidský výraz pro komerční zisk.

Jak se v dopise uvádí: „ některé z největších a nejmocnějších společností využívají bez povolení naši práci k výcviku modelů umělé inteligence… Tento útok na lidskou kreativitu je třeba zastavit “.

Umělá inteligence by mohla brzy nahradit umělce

Důsledky přesahují jednoduché syntetické napodobování jedinečných hlasů a hudebních stylů umělců. Existují také obavy, že nástroje umělé inteligence by mohly nahradit lidské komerční hudební signálycož by narušilo hlavní zdroje příjmů, na kterých jsou hudebníci závislí.

HudbaHudba

Jen Jacobson, výkonná ředitelka Artists Rights Alliance, sdružení umělců, které kampaň organizovalo, to nazývá existenční bitvou: ” Pracující hudebníci se už snaží obejít… teď se musí vypořádat se záplavou hluku generovaného umělou inteligencí. Neetické použití generativní umělé inteligence k nahrazení lidských umělců znehodnotí celý hudební ekosystém “.

Hudebníci poté žádají společnosti, aby se zavázaly nikdy „ vyvíjet nebo nasazovat technologii, obsah nebo nástroje pro generování hudby AI, které podkopávají nebo nahrazují lidské umění skladatelů a umělců nebo nás připravují o spravedlivou odměnu za naši práci “. Tento shromážděný výkřik je ozvěnou podobného protestního dopisu, který loni v létě podepsalo více než 15 000 autorů, odsuzují zneužívání jazykových modelů AI na jejich knihách chráněných autorským právem, bez souhlasu nebo platby. Oceněná autorka také použila AI pro svůj bestseller.

Část problému spočívá v tom, že stávající zákony o autorských právech nestanoví žádné jasné záruky pro zvládnutí etických složitostí vytvořených schopností AI napodobovat a překomponovat umělecká díla tvořící její algoritmy.

Dopis přímo nezavrhuje umělecký potenciál umělé inteligence a uznává její schopnost „ rozvíjet lidskou kreativitu » pokud je nasazen zodpovědně a eticky. Ale signatáři zůstávají skeptičtí, právem, vzhledem k opakovaným špatným úsudkům technologických gigantů, kteří hledají průlomy v AI. Dopis pak končí jednoznačnou výzvou k akci: „ Musíme se chránit před dravým používáním umělé inteligence ke krádeži hlasů a podobizen profesionálních umělců, porušování práv tvůrců a ničení hudebního ekosystému. “.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *