spočítali jsme, co bychom mohli udělat se 3 GB za týden a je to směšné

Sloupek zveřejněný včera v Le Figaro uvrhl uživatele internetu do směsice údivu a veselí. Najat Vallaud-Belkacem, bývalá ministryně národního školství, navrhuje „přidělovat internet“ tempem… 3 GB za týden. Ze zvědavosti jsme si chtěli ověřit, co je možné s tak malou obálkou dělat. Neuvěřitelné, ale pravdivé: nic moc.

internetová schránka

Co kdybychom naše používání internetu rozdělili? To je absurdní, ale neméně reálná myšlenka Najat Vallaud-Belkacem, bývalého ministra národního školství. Ve sloupku zveřejněném včera v Le Figaro se ptá na jednoduchou otázku: “Potřebujeme tolik internetu?” “. V mnoha ohledech je odpověď zřejmá. Najat Vallaud-Belkacem to sama přiznává: i ona si nemůže pomoci, než se před spaním naposledy podívá na své sociální sítě.

Mimo jiné i z tohoto důvodu bývalý ministr navrhuje „přidělovat internet“. Pochopte uvalení kvóty spotřeby dat na každého Francouze, která, jakmile bude dosažena, přeruší přístup k internetu. Něco jako když jste byli malí a vaši rodiče odřízli obrazovku a požádali vás, abyste šli spát. Ale především limit, který navrhl bývalý ministr, zvedá obočí. Ve skutečnosti tento mluví pouze o 3 GB za týden.

Na stejné téma — internetový provoz: Francouzští operátoři chtějí obojí

Proč chce Najat Vallaud-Belkacem přidělovat internet na 3 GB za týden?

Očividně se stalo nevyhnutelné: všichni dali více či méně diplomacii najevo, že v dnešní době je prostě nemožné omezit se na pouhé 3 GB internetu za týden. Najat Vallaud-Belkacem však ujišťuje, že její poznámky jsou všechno, jen ne reakční. Ačkoli to vyžaduje “vypněte naše obrazovky” Pro “začít znovu žít”, brání tělu i duši pokrokovou vizi.

To ostatně tvrdí bývalý ministr „Všechny hlavní předměty, ekologie, diskriminace, nerovnosti, obtěžování, vzdělávání, znalosti a kultury, jsou propojeny s internetem. » V tomto bodě je těžké dokázat, že se mýlí, protože internet je nyní nedílnou součástí našich životů. V dobrém i ve zlém: Najat Vallaud-Belkacem pojednává o toxicitě online komunit, riziku, že se mladé ženy stanou obětí pornografických deepfakeů, závislosti na sociálních sítích, kybernetickém obtěžování… O zneužívání není nouze. Nemluvě o skutečné ekologické výzvě, kterou představují datová centra, která ke svému provozu potřebují astronomické množství vody.

planeta-internetplaneta-internet
Kredit: 123rf

Je zřejmé, že pozorování není bez významu. Na jednu stranu však můžeme pochybovat o užitečnosti navrhovaného opatření – Najat Vallaud-Belkacem se nenechal zmást: „Přidělování internetu nezmizí všechny problémy“, připouští. Na druhou stranu je také dobré se ptát, zda je takto drastická kvóta skutečně proveditelná, zatímco doprava ve Francii nadále roste a očekává se, že se do roku 2030 znásobí pětinásobně.

Co můžete dělat se 3 GB internetu za týden?

Chtěli jsme si proto ověřit, co umí 3 GB internetu za týden v roce 2024. Je v éře sociálních sítí, 4K streamování a cloudového hraní opravdu rozumné žádat Francouze, aby to omezili na tak malou obálku? Záleží. Pokud jste připraveni skoncovat se svým každodenním používáním – nebo se omezit na sezení v délce několika minut denně – pak ano, je to možné.

Streamování

Kredity: 123RF

Začněme tou velkou částí: vždyť Netflix aktuálně zaujímá největší podíl na návštěvnosti ve Francii. A z dobrého důvodu jste na platformě nemohli sledovat ani hodinu obsahu ve 4K, protože to odpovídá 7 GB dat. Na druhou stranu, pokud se rozhodnete pro nejnižší kvalitu videa, budete si moci užít 10 hodin obsahu týdně. Není tak špatné. Je třeba také poznamenat, že ne všechny platformy jsou na stejné lodi.

Pokud jde o streamování hudby, Spotify spotřebuje přibližně 150 MB dat za hodinu v maximální kvalitě. Při tempu 30 GB za týden to představuje až 80 hodin poslechu měsíčně. Samozřejmě pouze za předpokladu, že to uděláte.

Sociální sítě

Tik takTik tak
Zdroj: 123rf

Ať už na smartphonu nebo PC, sociální sítě zabírají velkou část našeho času na internetu. Ne každý ale spotřebuje stejné množství dat. Podle nápadu od IMEC je tedy TikTok nepřekvapivě nejchtivější z nich. Čínská platforma založená na videu 840 MB za hodinu. Takže byste mohli utratit sotva více než 3 hodiny týdně.

Postřeh je mírnější na straně Instagramu a Facebooku, které pouze konzumují Průměrně 100 MB za hodinu. To by umožnilo přibližně 90 hodin měsíčně, i když toto číslo se velmi liší v závislosti na použití. Vše, co musíte udělat, je podívat se na několik dalších videí nebo poslat soubory zprávou, aby tato figura raketově vzrostla. Nejlepším studentem v této kategorii by pak byl X (Twitter), převážně textový.

Hraní

gaming-fnacgaming-fnac

Otázka je hned pro hráče mnohem ožehavější. Řekněme to od začátku, takovým opatřením bychom měli dematerializovaný trh kompletně ošetřit. V době, kdy naše hry váží několik desítek gigabajtů, by bylo prostě nemožné je stáhnout s pouhými 3 GB týdně.

A co cloudové hraní? Zde opět budeme muset zapomenout. V průměru můžeme počítat se spotřebou 10 GB na hodinu u hry ve Full HD a 60 FPS. Doufáme, že se vám krátké sezení líbí.

Spása spočívá v online multiplayeru. Skutečně, na rozdíl od toho, co by si někdo mohl myslet, ten druhý je relativně nenáročný. Počet 60 MB za hodinu pro GTA Online, 45 MB za hodinu pro League of Legends nebo 100 MB za hodinu pro Fortnite. Měli byste tedy před sebou několik hodin hraní s přídělem 3 GB na týden. Problém je, že většina online her nenabízí fyzickou verzi.

Práce na dálku

práce na dálkupráce na dálku
Kredity: Pixabay

Ve skutečnosti by v těchto podmínkách bylo dokonce obtížné pracovat z domova. Ve skutečnosti by stačilo jen několik videokonferenčních schůzek, aby se vaše datová kvóta srazila na kolena. Podle Zoomu trvá jednohodinový skupinový hovor mezi 810 MB a 2,4 GB dat. Budeme jej proto muset držet zkrátka a omezit interakce.

Totéž platí pro online nástroje pro spolupráci. Například není možné nahrávat příliš velké soubory na Google Drive nebo odesílat náročný WeTransfer svým zákazníkům. V tomto bodě však Najat Vallaud-Belkacem připouští, že by bylo módní udělovat výjimku pro podniky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *