SpaceX by tajně vybudovala síť špionážních satelitů pro zpravodajské služby

Kromě Starlinku, jeho konstelace satelitů, které poskytují přístup k internetu z vesmíru, SpaceX údajně také pracuje na celém dalším, mnohem tajnějším projektu: síti špionážních satelitů pro vládu.

starlink 17mbs
Zdroj: Starlink

SpaceX údajně staví rozsáhlá síť špionážních satelitů pro National Reconnaissance Office (NRO), jeden z hlavních zpravodajských hráčů ve Spojených státech. Tento tajný projekt, stojí za to 1,8 miliardy dolarů, jako první to odhalila agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené s detaily programu.

NRO, uznávaný jako světový lídr v oblasti kosmického zpravodajství, údajně pověřil SpaceX rozmístěním konstelace satelitů schopné sledovat pozemní cíle a předávat kritická data americkým vojenským a zpravodajským činitelům. Přestože přesný časový plán aktivace sítě zůstává nejistý, start tuctu prototypů na palubě raket Falcon 9 společnosti SpaceX v posledních letech naznačuje, že projekt již značně pokročil.

Přečtěte si také – Starlink připojuje smartphone přes 4G ke svým satelitům a není to iPhone

Elon Musk chce ve vesmíru ještě více satelitů

Vpád SpaceX do satelitů na nízké oběžné dráze (LEO) není nový: její divize Starlink již zaplnila oblohu tisíci satelitůposkytující vysokorychlostní přístup k internetu obyvatelům, kteří dosud žili v bílých zónách nebo v oblastech, kde není instalováno optické vlákno. Společnost Starlink nedávno spustila v Evropě ještě dostupnější nabídku a zpřístupnila svou službu co největšímu počtu lidí.

Podle agentury Reuters se očekává, že špionážní satelity NRO budou fungovat v podobných orbitálních parametrech, i když důraz bude kladen na sledování a průzkum. Pokud by byl program úspěšný, mohl by výrazně zlepšit schopnost vlády a armády USA rychle identifikovat potenciální cíle po celém světě. Jedná se o jednu z největších investic Pentagonu do rozsáhlých družicových systémů LEO určených k posílení podpory pozemních sil.

Co víme o nové tajné satelitní síti americké vlády?

Síť, jak je popsáno ve zdrojích, bude zahrnovat velké zobrazovací satelity a velké množství přenosových satelitů. Tyto poslední bude přenášet obrazová data a komunikaci po celé síti pomocí mezidružicových laserůtechnologii, kterou SpaceX již zmínila pro Starlink.

Rozmístění satelitu StarlinkRozmístění satelitu Starlink

Senzory na palubě těchto satelitů by poskytla jiná společnost, ale identita těchto spolupracovníků zjevně nebyla odhalena. Tento Tento ambiciózní projekt je úzce propojen se Starshield společnosti SpaceX, zabezpečená satelitní síť pro vládní subjekty s úrovněmi šifrování, které přesahují úroveň Starlink. První prototyp satelitu Starshield, který byl vypuštěn v roce 2020, byl předmětem samostatného kontraktu v hodnotě přibližně 200 milionů dolarů, což zjevně připravilo cestu pro následnou cenu 1,8 miliardy dolarů.

Web společnosti SpaceX nabízí možnosti Starshield, včetně jeho šifrovací funkce s vysokou jistotou navržené pro hostování klasifikovaných dat a bezpečné zpracování datv souladu s náročnými vládními normami.

Není divu, že odhalení smlouvy SpaceX vyvolalo reakce mezinárodních hráčů, zejména Číny. Vyjádřily to čínská armáda a státní média jejich obavy z potenciálních hrozeb, které iniciativy vlády USA představují pro bezpečnost, a vyzývají státy, aby byly ostražité. Navíc víme, že Čína je také v procesu vytváření vlastní konstelace satelitů LEO a neváhala pohrozit zničením satelitů Elona Muska jadernými zbraněmi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *