Solární panely v očích pro obnovení zraku, tito vědci na tom pracují

Tým vědců se snaží vytvořit oční implantáty s integrovanými solárními panely. Mohly by lidem s degenerativními očními chorobami vrátit zrak, aniž by je bylo nutné v případě potřeby odstraňovat, aby se dobily.

Oko
Poděkování: Adobe Stock

Zatím nejsme v kontaktu kyborgové na denní bázi, ale setkávání lidí s a sofistikovaný implantát v těle je realita stará už pěkných pár let. Jak tato technologie postupuje, jsme svědky vzniku bezdrátových nabíječek naroubovaných pod kůži, podkožního čipu k zaplacení a otevření vašeho auta nebo slavného mozkového implantátu Neuralink od Elona Muska, který by mohl vyléčit některé nemoci. V medicíně se rozvíjíme stále více neuroprotézy. Ony interagovat s nervovým systémem tak, aby pacient znovu získal ztracenou schopnost. Výhled je jedním z nich.

Tam retinitis pigmentosa nebo Makulární degenerace (AMD) jsou dva příklady degenerativní oční onemocnění. Ovlivňují fotoreceptorytyto buňky sítnice, které zachycují světlo a nakonec mohou oslepit. Jak připomněl doktor Udo Roemer, inženýr specializující se na fotovoltaické : “Dlouho se mělo za to, že biomedicínské implantáty v sítnici by mohly nahradit poškozené fotoreceptory. […] S touto technologií již proběhly zkoušky. Problém je ale v tom, že vyžaduje zavedení drátů do oka, což je komplikovaný postup“. Řešení ? Přejděte bezdrátově pomocí implantace solárních panelů do očí.

Vědci chtějí vytvořit oční implantát se solárními panely

Obecná myšlenka je tato: připojte k oční bulvě malý solární panel tak, že přeměňuje přijímané světlo na elektrický impuls. Mozek je pak zodpovědný za jeho interpretaci a vytvoření zorného pole. Koncept není nový, ale obecně vychází křemíkové zařízení. Udo Roemer používá jiné polovodičové materiály jako napřarsenid gallia a fosfid gallia a india. proč oni? Protože’je snazší upravit jejich vlastnostia také protojsou účinnější než křemík jako součást solárního panelu.

Čtěte také – AI: 2 němé ženy najdou svůj hlas připojením svého mozku k počítači

Vytvoření tohoto solárního očního implantátu je složité. “Pokud uvažujete o fotoreceptorech jako o pixelech, pak potřebujeme tři solární články, abychom vytvořili dostatek proudu pro poslání do mozku. Takže studujeme, jak je naskládat na sebe, abychom toho dosáhli.“ shrnuje inženýr. V současné době mají týmy „se podařilo umístit dva solární články v laboratoři na velkou plochu – kolem 1 cm², což poskytlo dobré výsledky“. Povzbuzující, ale ke konečnému produktu stále daleko.

Slibná technologie, která není bez kompromisů

Vědci se nyní zaměřují na transformace solárních panelů na pixely nezbytné pro zrak. Bude to také nutné vyryjte drážky pro jejich oddělení, což není maličkost. Doktor Udo Roemer má stále dobrou představu o tom, jak bude hotový produkt vypadat. Jeho plocha bude přibližně 2 mm²měření pixelů 50 mikrometrůbuď 0,05 milimetru. Navzdory svým výhodám, zejména těm bytí s vlastním napájením a bezdrátově, představovaný implantát možná neumožní zcela se obejít bez dalších doplňkových zařízení. Ty by však neměly být objemné ani nevzhledné.

Jedna věc, kterou je třeba poznamenat, je, že i při účinnosti vrstvených solárních článků nemusí být samotné sluneční světlo dostatečně silné, aby fungovalo s těmito solárními články implantovanými do sítnice. Možná budete muset nosit nějaký typ ochranných brýlí nebo chytré brýle, které fungují v tandemu se solárními články a dokážou zesílit sluneční signál na intenzitu potřebnou ke spolehlivé stimulaci neuronů oka.“ varuje vědec.

Připomíná také, že stejně jako všechny výzkumy tohoto typu budou muset být provedeny četné testy v laboratoři, než projdou pokusy na zvířatech a poté na lidech. První výsledky však ukazují, že týmy jsou na dobré cestě vytvořit to, co nepochybně bude revoluci ve světě očních neuroprotéz. Dokážeme si také představit, že by se technologie mohla časem využít i v jiných typech implantátů.

Zdroj: UNSW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *