Snapdragon 8 Gen 4 dorazí brzy s těmito novými technologiemi, proto by mohl vše změnit

To je vše, Qualcomm oznámil, kdy dorazí jeho další procesor pro smartphony, o kterém již víme, že bude obsahovat zcela nové technologie, které by měly hluboce změnit výkon našich smartphonů.

benchmark snapdragon 8 gen 3

Qualcomm před několika dny na mezinárodním veletrhu MWC odhalil mnoho nových funkcí a nyní se všechny oči upírají na další technologie, které společnost oznámí v nadcházejících měsících. Mezi niminový špičkový čip Snapdragon pro chytré telefony, který již slibuje, že bude revoluční.

V současnosti se nazývá Snapdragon 8 Gen 4, čip by měl mít tentokrát nárok na jiné jméno, protože Qualcomm hodlá změnit svou architekturu. Stejně jako při představení procesorů Ryzen od AMD, nových čipů Intel Core Ultra nebo dokonce procesorů M od Applu již nyní můžeme očekávat mnohem výraznější změny než u předchozí generace.

Snapdragon 8 Gen 4 bude využívat nová jádra Oryon

Namísto opětovného spoléhání na jádra ARM Cortex, jak to Qualcomm dělá na svých čipech více než 10 let, bude Snapdragon 8 Gen 4 prvním mobilním procesorem, který integrovat jeho nová srdce Oryonvyvinutou jeho společností Nuvia, kterou koupil v roce 2021 za 1,4 miliardy dolarů.

Tato jádra Oryon již byla nedávno představena na palubě čipu Snapdragon X Elite pro PC, z nichž jsme již viděli některé benchmarky. Ty ještě nejsou k dispozici, protože se očekávají ve druhém čtvrtletí roku, ale Qualcomm již oznámil barvu během své prezentace. Snapdragon X Elite přináší výrazné zvýšení výkonu ve srovnání s předchozím Snapdragonem 8cx Gen 3 a umožní počítačům sladit se s MacBooky Apple pomocí čipů M3.

lavice qualcomm snapdragon x elitelavice qualcomm snapdragon x elite

U smartphonů můžeme také očekávat působivý skok ve výkonu. Několik úniků již oznámilo, že čip Qualcomm dosáhne maximálně 4 GHz, ve srovnání s pouhými 3,3 GHz u Snapdragonu 8 Gen 3. Také by bylo potřeba počítat dvojnásobný výkon na NPU (část věnovaná AI) a příchod a nový GPU Adreno 830 ještě efektivnější. Pokud jde o konfiguraci jádra, všechny by měly mít vysoké frekvence, přičemž Qualcomm u této nové generace opouští jádra „Efficiency“. Pak očekáváme skóre více než 3 miliony bodů na AnTuTu podle určitých úniků, ve srovnání se současnými přibližně 2 miliony.

Snapdragon 8 Gen 4 dorazí již v říjnu 2024

Qualcomm připravuje uvedení každého nového špičkového čipu Snapdragon již několik let a bude tomu tak i letos. Na MWC 2024 společnost již oficiálně oznámila, že další generace bude představena během akce Snapdragon Summit, která se bude konat v říjnu a pravděpodobně na začátku měsíce. Podle Undead, renomovaného korejského leakera, Qualcomm by měl čip dokončit již v dubnu 2024před odesláním výrobcům v červnu a poté zahájením sériové výroby v září.

Minulý rok byl Snapdragon 8 Gen 3 odhalen 26. října, tedy více než 2 týdny před předchozím čipem. I letos bychom se tedy měli dočkat několik výrobců posouvá datum uvedení svých zařízení na trh, zejména Xiaomi a OnePluskteré jsou obvykle prvními, kteří používají nové čipy Qualcomm ve svých smartphonech.

Toto pokročilé spuštění by mělo umožnit i Qualcommu lépe konkurovat Applu, která své nové čipy tradičně uvádí na trh v září se svými iPhony. Nyní se tedy uvidí, zda tento nový Snapdragon konečně bude schopen konkurovat procesorům Apple.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *