Qualcomm sází vše na AI pro naše smartphony a může vše změnit

U příležitosti veletrhu MWC 2024 v Barceloně společnost Qualcomm právě představila, co pro nás budoucnost konektivity chytrých telefonů chystá, zejména představením zcela nového modemu, který bude od konce roku k dispozici v některých chytrých telefonech.

5G
Kredit: 123RF

Qualcomm oficiálně poodhalil závoj na Snapdragonu X80, svém zbrusu novém 5G modemu, který se brzy objeví v chytrých telefonech vyšší třídy. Bude přímo nástupcem Snapdragona

Tento nový modem by měl být více než jen novou iterací, protože je prvním, který Qualcomm skutečně navrhl pro umělou inteligenci. S ním, naše smartphony by měly být z hlediska konektivity ještě chytřejšívysvětlujeme.

Snapdragon X80 chce udělat 5G chytřejší díky AI

Snapdragon X80 je prvním modemem, který využívá AI k organizaci signálů z různých antén, ale především prvním modemem, který zahrnuje mmWave, Sub-6 GHz a satelitní konektivitu. Smartphony vybavené Snapdragonem X80 tedy budou moci připojte se přímo k satelitům pro příjem mobilních dat. Představujeme si tedy, že by se mohly například připojit k satelitům Starlinku nebo jiných společností.

Díky AI Qualcomm oznamuje několik vylepšení oproti předchozí generaci. Snapdragon X80 výrazně umožní o 60 % rychlejší připojení k 5G boxům, spotřebu energie sníženou o 10 % v sítích mmWave, přesnost polohy se zlepšila o 30 %o 20 % rychlejší připojení k anténám operátorů a o 30 % rychlejší přístup k mobilním sítím.

Společnost to oficiálně neoznámila, ale Očekává se, že Snapdragon X80 bude používán spolu s nadcházejícím čipem Snapdragon 8 Gen 4. Poslední jmenovaný slibuje nejen skutečnou revoluci pomocí nových jader Oryon společnosti, ale také hodlá dát do centra pozornosti AI. První smartphony, které budou kompatibilní, by měly být od konce roku 2025 Xiaomi 15 nebo OnePlus 13, v roce 2025 pak najdeme další zařízení jako Galaxy S25.

Přečtěte si také – 5G SA: co je to „skutečné 5G“, které dorazí v roce 2024 do Francie?

Nový router FastConnect 7900 typu vše v jednom

Se svým Snapdragonem Wi-Fi, Bluetooth a Ultra WideBand na stejném čipu. To se ukáže jako velmi důležité pro výrobce smartphonů, protože všechna zařízení využívající čip budou kompatibilní se všemi třemi technologiemi. A co je ještě lepší, seskupením všech na stejném čipu umožní Qualcomm výrobcům ušetřit místo v jejich smartphonech. Ten bude mít tedy více prostoru pro vylepšení dalších komponentů jako je baterie nebo fotočást.

5G5G
Zdroj: 123rf

Stejně jako tomu bylo u předchozích routerů, FastConnect 7900 je kompatibilní s Wi-Fi 7, ale Qualcomm zde neoznamuje žádné zlepšení surového výkonu. Všechna vylepšení přináší nová umělá inteligence na palubě.

Společnost avizuje zejména optimalizaci latence, chytřejší roaming mezi různými sítěmi, ale především 30% snížení spotřeby energie díky AI oproti předchozí generaci.

Qualcomm chce 5G pro smartphony základní úrovně

Nové funkce, které Qualcomm představuje, se netýkají pouze špičkových smartphonů, protože společnost také oznámila, že aktivně pracuje na Řešení 5G pro smartphony základní úrovně, umístěné pod hranicí 100 USD. To umožní zejménačímž se 5G zvýší o 2,8 miliardy dalších uživatelůa pak budou moci těžit ze špičkových rychlostí až 5krát vyšších než 4G v této cenové kategorii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *