provoz, legálnost, obsah, vše, co potřebujete vědět o internetové televizi

IPTV způsobila revoluci ve způsobu, jakým konzumujeme video obsah. Tento způsob distribuce však často vede ke zmatku v myslích spotřebitelů. Co je IPTV? Jak to funguje ? Jaký obsah je k dispozici? Je to legální? Existují nějaká rizika? Tolik otázek, na které odpovídáme v našem článku.

Webové stránky pro uzavření stahování IPTV
Kredit: 123RF

IPTV je způsob přístupu k televizním službám prostřednictvím internetového připojení. Doplňuje nebo v některých domácnostech dokonce nahrazuje tradiční způsoby přístupu k televizi, včetně pozemních vln, satelitu, kabelu nebo DTT. Tato technologie využila demokratizace velmi vysoké rychlosti k tomu, aby se etablovala jako důvěryhodná alternativa a dokonce jako reference pro sledování televizních programů. IPTV je často spojována s pirátstvím. Pokud toto použití nelze skrýt, IPTV představuje mnohem víc než to.

Co je IPTV?

IPTV je zkratkaTelevize internetového protokolunebo televize s internetovým protokolem. Tento název odkazuje na technické prostředky implementované tak, aby uživatelům umožnily sledovat televizi na internetu bez ohledu na obrazovku. Distribuce obsahu prostřednictvím IPTV se provádí streamováním videa. Je možné sledovat lineární kanály živě nebo se zpožděním, přehrávání nebo video na vyžádání (VOD).

Aniž byste si toho museli být vědomi, je pravděpodobné, že jste již video přes IPTV konzumovali. Chytré platformy velkých francouzských kanálů jako TF1+ nebo 6Play, služby jako Molotov nebo dokonce přehrávače SVOD jako Netflix, Prime Video, Disney+ nebo myCanal vysílají své programy přes IPTV. V závislosti na nabídce poskytovatele může být IPTV ve formě bezplatné nebo placené nabídky.

Pro uživatele je používání IPTV extrémně jednoduché. Vše, co potřebujete, je připojení k internetu s dostatečnou šířkou pásma a kompatibilním systémem. Ve Francii je často preferovaným způsobem přístupu k IPTV TV box od vašeho poskytovatele internetových služeb (ISP), ať už Orange, Free, SFR nebo Bouygues Telecom. Televizní zážitek tak zůstává centralizovaný v rámci služeb operátora. Obvykle jsou nabízeny pokročilé funkce, jako je uložení a obnovení programu od začátku.

oranžový livebox 6 se poprvé vracíoranžový livebox 6 se poprvé vrací
Livebox 6. Kredit: Orange

Jinak přístup ke službám na bázi IPTV poskytuje Smart TV, TV box (Nvidia Shield, Xiaomi Mi Box, Apple TV atd.), TV dongle (Fire TV Stick), počítač, tablet nebo chytrý telefon. K těmto účelům dnes slouží dokonce i herní konzole, domácí či přenosné (PlayStation, Xbox atd.). Na většině platforem pro streamování videa je pro zahájení prohlížení obsahu nutné vytvořit účet. Některé také vyžadují placené předplatné.

IPTV, legální nebo ne?

Když mluvíme o IPTV v běžném jazyce, často se jedná o diskutabilní praktiky umožňující přístup k velkému objemu obsahu za sníženou cenu. Pokud byla tato technologie široce přijata mnoha televizními a digitálními přehrávači v rámci právního rámce, určité služby, které také tvrdí, že jsou IPTV, jsou ve skutečnosti pirátské platformykteří nelegálně šíří obsah, ke kterému nevlastní práva.

Před několika lety jste museli investovat do krabice a poté zaplatit předplatné pirátskému poskytovateli, abyste získali přístup k nabídce IPTV. Tato praxe stále existuje, ale zločinci tento proces usnadnili a snížili náklady tím, že se obešli bez specifického vybavení. Teď to stačí nainstalovat aplikaci do zařízení Android TV mít z takové služby prospěch. Tyto aplikace jsou zakázány, a proto v Obchodě Play chybí, lze je však bez větších problémů nainstalovat prostřednictvím souborů APK.

Jaký obsah je dostupný v pirátských IPTV službách?

Katalog se liší v závislosti na nelegálních platformách. U nejkomplexnějších služeb mají předplatitelé přístup k živým lineárním kanálům, zejména z placených balíčků, a také k videím na vyžádání. Sport hraje klíčovou roli v těchto nabídkách: fotbalové zápasy z celého světa, NBA, Formule 1… Je tu něco pro každý vkus. Najdeme také hlavní filmy a seriály dostupné od hlavních hráčů SVOD.

Zákon o IPTV v ItáliiZákon o IPTV v Itálii
Kredit: 123RF

Cílem těchto nelegálních platforem je centralizovat všechny nejoblíbenější žánry obsahu, aby oslovily co nejvíce lidí. Rozhraní je víceméně intuitivní, praktické a estetické v závislosti na službě IPTV. Pro propagaci a vyhledávání obsahu může čerpat inspiraci z referencí trhu, jako je Netflix.

Pirátská IPTV: jaká jsou rizika?

V průběhu let se Francie a Evropská unie vybavily právním arzenálem, aby se pokusily bojovat proti fenoménu pirátských IPTV služeb. Zákazníkům tohoto typu platformy vzniká až tři roky vězení a pokuta 300 000 eur za obvinění ze spoluúčasti na hackování.

Úřady jsou vůči poskytovatelům nelegálních IPTV řešení stále důraznější. Dalším rizikem je, že platforma bude nucena přes noc vypnout. Předplatné je často na roční bázi, takže přijdete o část svých peněz.

Některé pirátské služby IPTV mohou skrývat malware, který může ohrozit vaše zařízení a ukrást vaše osobní údaje pro škodlivé účely. Kromě toho může být zvláštností tohoto typu IPTV přítomnost mnoha nechtěné reklamy v rozhraní. Kromě vizuálního znečištění mohou být tyto reklamy nebezpečné, pokud obsahují malware. A konečně, tyto platformy mohou také vydělávat peníze prodejem vašich osobních údajů.

zatčení pirátské sítě IPTVzatčení pirátské sítě IPTV
Kredit: 123RF

Nabízené zkušenosti mohou být také horší než ty, které nabízejí právní platformy. Uživatelé se mohou například při čtení obsahu setkat s chybami, zpomalením nebo zadrháváním. Kvalita obrazu a zvuku není vždy příliš dobrá kvůli nízkým datovým tokům nebo nedostupnosti obsahu 4K.

Proč je pirátská IPTV populární?

V roce 2023 to odhadl Úřad pro regulaci audiovizuální a digitální komunikace (Arcom). 5 % francouzské populace používal IPTV v nezákonné formě. Tento úspěch vysvětluje několik důvodů. Za prvé, přitažlivost mít přístup k veškerému obsahu, který nás zajímá, na jednom místě. Jak jsme již zmínili, hackerům se podařilo nastavit systémy, které jsou pro koncového uživatele stále jednodušší. Konfigurace nezbytná pro přístup k nelegální službě IPTV je každému na dosah.

A v případě potíží má mnoho platforem tohoto typu zákaznický servis. Obecně musíte použít aplikaci pro zasílání zpráv (WhatsApp nebo Telegram), abyste mohli mluvit s poradcem. V případě technického nebo instalačního problému má tedy uživatel možnost být naveden. Dost k uklidnění zákazníků, kteří by mohli váhat, zda se do toho pustit. Kromě toho, podobně jako legitimní služby IPTV, některé platformy nyní nabízejí a pokus zdarma, často ze dne na týden. Zde jde opět o ujištění spotřebitele, který má záruku, že se nejedná o podvod a nabízený obsah je kvalitní.

IPTVIPTV
Kredit: 123RF

L’zvýšení cen a segmentace nabídky o legálních platformách patří také mezi argumenty oblíbené pirátskými diváky. V posledních letech jsme byli svědky postupného zvyšování cen za předplatné právních služeb. Netflix a Disney+ dokonce začaly zobrazovat reklamu v rámci svých nejlevnějších nabídek.

Neustálé objevování nových hráčů na trhu také vyžaduje, aby se nadšenci přihlásili k odběru několika poskytovatelů, aby měli přístup k obsahu, který je zajímá. Sportovní fanoušci jsou tímto fenoménem nepochybně postiženi nejvíce. Práva na sportovní vysílání jsou často rozdělena mezi několik kanálů, zejména ve fotbale. Canal+, beIN Sports, RMC Sport, Eurosport, DAZN, nesmíme zapomenout na technologické giganty jako Amazon a Apple, kteří také pokukují po právech na sportovní vysílání… uspokojit vaši vášeň je drahé. Jedno předplatné IPTV je mnohem výnosnější. Mnoho pirátských uživatelů IPTV by si legální řešení nepředplatilo, i kdyby nelegální nabídky neexistovaly.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *