Proč se Venušin kvazi-měsíc nazývá Zoozve

Někdy stačí jen málo k zahájení vzrušujícího astronomického dobrodružství. Plakát v dětském pokoji, tvrdohlavost vědce a pravopisná chyba.

Zoozve
Plakát zobrazující Zoozve / Credits: Latif Nasser

Všechny známé hvězdy mají své jméno. z planety k nám nejblíže malé hvězdy nacházející se miliardy světelných let od Země, každý lze identifikovat. Nejčastěji a řada čísel a písmen. Ve vesmíru je příliš mnoho nebeských těles, než abychom pokaždé našli originální jméno. Tento případ je výjimkou. asi před rokem, Latif Nasser je v pokoji svého 2letého syna. Uloží ho do postele a jeho oči mechanicky přistanou na a plakát visící na zdi.

Zná to nazpaměť, je to a stylizovaná verze naší sluneční soustavy kterou si sám koupil. Ten večer však upoutal jeho pozornost detail, který byl vždy přítomen, ale zůstal nepovšimnut. Vedle planety Venuše existuje měsíc s konkrétním jménem: Zoozve. Latif Nasser, který je držitelem doktorátu z katedry historie vědy na Harvardu a spolupořádákem vědeckého podcastu Radiolab, nikdy jsem o tomto měsíci neslyšel. Otcova zvědavost právě vzplanula.

Při hledání Zoozve, tajemného měsíce Venuše

Jakmile opustí synův pokoj, spustí Nasser rychlé hledání na internetu. Stránka z webové stránky NASA je formální: “Venuše nemá měsíc“. Proč by se ale v tomto případě někoho bavilo vymýšlet Zoozve? Zvláště od té doby zbytek plakátu je zcela věrný realitě. planeta březen je dobře zastoupena v doprovodu svých dvou satelitů Deimos A Phobos, Rtuť je osamělá hvězda… Člověk v tom chce mít jasno. “To jméno bylo tak zvláštní a zdálo se, že je to záměrné.” Nebyla to nehoda,“ řekl si tehdy.

Orbit ZoozveOrbit Zoozve
Dráha Zoozve (růžově) kolem Venuše (zelená tečka) / Poděkování: HORIZONS System, JPL, NASA

Google mu neposkytne uspokojivou odpověď a Latif Nasser se obrátí na svého přítele Liz Landauová. Je specialista na vědeckou komunikaci v NASA a určitě slyšel o Zoozve. Zbytečná námaha: toto jméno mu absolutně nic neříká, stejně jako takzvaný měsíc Venuše. Stránka NASA je zcela správná, planeta žádné nemá. Ale i ona, zaujatá, se připojí k dobrodružství. Pokud o Zoozve nikdy neslyšela, ostatní lidé z NASA jí to samozřejmě budou moci říct. “Najdu je,” ujišťuje vědkyně svého přítele.

Čtěte také – Co kdyby Země ukryla zbytky cizí planety? Tento objev vše změní

Zatímco Liz Landau prochází chodbami americké vesmírné agentury, Nasser se vrací, aby prozkoumal plakát v pokoji jeho syna. kdo to nakreslil? Umělcův podpis je nečitelný, ale po nějakém výzkumu je jeho jméno odhaleno. Alex Foster. Moderátor podcastu ho okamžitě kontaktoval a nabídl mu, že přijde do studia, aby se zúčastnil show, kde by to mohl vysvětlit co je za Zoozve.

Osud trvá. Nemá jasnou paměťale v jednom bodě je kategorický: on to jméno nevymyslel protože pochází z a seznam měsíců v naší sluneční soustavě nalezený online. Samozřejmě, že je nemožné dostat se znovu do rukou. Naštěstí, Liz Landau na to všechno přišla.

Zoozve se nikdy nejmenovala Zoozve

Zaměstnanec NASA zavolá svému příteli Nasserovi, aby mu řekl o svém objevu. V realitě, Zoozve se nejmenuje Zoozve. A není to ani měsíc Kromě. Hvězda je to, čemu říkáme a kvazi-měsícto znamenáobíhá kolem planety, zde Venuše, ale nejen. Jeho dráhu ovlivňuje i gravitační síla jiných nebeských objektů. Náš Měsíc se ve srovnání s tím otáčí pouze kolem Země (kolem Slunce i technicky, ale jeho hlavní „kotvou“ zůstává modrá planeta).

VenušeVenuše
Planeta Venuše / Kredity: NASA

A proč Zoozve TAK ? Jednoduše proto, že když píšete jméno hvězdy na svůj plakát, Alex Foster četl své poznámky špatně. Kvazi-měsíc Venuše se ve skutečnosti nazývá 2002VErok jejího objevu, následovaný VE pro Venuši. Toto je první kvazi-měsíc, který zahlédli lidé. Země má také jednu, tzv Kamo’oalewaa vědci tomu věříje to kus Měsíce, který se odlomil v určitém okamžiku své historie. Další byla spatřena poblíž nás v roce 2023, kdy obíhala kolem Země a Slunce.

Čtěte také – Explodování asteroidu ohrožujícího Zemi jadernou bombou, opravdu to funguje?

Příběh ještě neskončil. Pravda samozřejmě vyšla najevo, ale všichni zúčastnění v dobrodružství Zoozve u toho nehodlají skončit. 2002VE, jehož celé jméno je 2002VE86, zaslouží si lepší. Během svého výzkumu našel Latif Nasser muže, který ji objevil před více než 20 lety, výzkumníka jménem Brian Skiff. Kontaktuje ho, ale ten si na svůj nález nepamatuje, neboť od té doby pracoval na mnoha nebeských tělesech. To se nakonec ukáže jako přínos, protože Nasser má jeden cíl: chce, aby byla Zoozve přijata jako oficiální název kvaziměsíce.

Příběh pravopisné chyby se šťastným koncem

Když jde o pojmenovat hvězdu jinak než automatickypodle slavné řady čísel a písmen, je to nutné zaslat odůvodněnou žádost Mezinárodní astronomické unii. Nevládní organizace sdružující odborníky z oboru pak učiní rozhodnutí. Existují pravidla respektovat bylo řečeno. Jedním z nich je to návrh musí odkazovat na mytologii. Nevadí. Latif Nasser nechá svůj soubor znovu přečíst Brianem Skiffem, který jej schválí, a odešle jej 12. října 2023.

THE 5. února 2024odpověď zní: Mezinárodní astronomická unie řekla ano, kvazi-měsíc Venuše se nyní nazývá Zoozve. Členů komise se příběh Latifa Nassera viditelně dotkl a souhlasili s tím, že pravidlo otočí, jen pro tentokrát. Mimochodem, netrapte se tím, jak jste si při čtení tohoto příběhu v hlavě vyslovovali Zoozve. Tento bod je ponechán na uvážení každého.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *