příkaz sudo je konečně dostupný, k čemu slouží a jak se používá?

Společnost Microsoft právě oznámila spuštění příkazu sudo, který je dobře známý uživatelům Linuxu a macOS, v nejnovějším sestavení Canary Windows 11. Ale pro ostatní to může být velmi zvláštní. V tomto článku vám vysvětlíme, co to příkaz sudo vlastně je a jak jej používat ve Windows 11.

výukový program sudo pro windows 11

Sudo: Toto slovo vám pravděpodobně nic neříká, pokud se vám nikdy nedostalo do rukou PC nebo Mac s Linuxem. Naopak, pokud jste si tyto dva operační systémy již vyzkoušeli, je velmi pravděpodobné, že jste tento příkaz zadali alespoň jednou v terminálu. A z dobrého důvodu: je to nepochybně nejužitečnější příkaz na těchto OS.

Je to také malá událost, kterou Microsoft vytváří oznámením příchodu sudo do Windows v nejnovější verzi Canary. To výrazně usnadní život uživatelům, kteří pravidelně navštěvují příkazový řádek. Pokud to není váš případ, i tak se vsadíme, že v něm najdete nějaké využití. Co je tedy sudo a jak jej používat? Vše Vám vysvětlíme.

K čemu slouží příkaz sudo?

Sudo je zdrobnělina super-uživatel dělat („superuživatel dělá“), což již dobře naznačuje jeho funkci. Konkrétně vám tento příkaz umožňuje přiřadit práva správce – nebo je distribuovat jinému uživateli stroje – na vašem PC. Ve Windows můžeme sudo přirovnat k možnosti Spustit jako správcekterý umožňuje spouštět aplikaci se zvýšenými oprávněními.

Jinými slovy, sudo vám umožňuje provádět úkoly, které by jinak na vašem PC nebyly možné, protože jsou chráněny za bariérou pro nezkušené uživatele. Příkaz uděluje administrátorská práva, která vám umožňují pracovat s téměř každým prvkem operačního systému a poskytují mnohem větší kontrolu než obvykle.

Je samozřejmé, že sudo je základním příkazem pro vývojáře nebo jakéhokoli jiného uživatele, který si přeje podrobněji upravit svůj operační systém. Nepředstavuje více ani méně než úsporu času a praktičnost. Pokud jej použijete přímo v terminálu nebo příkazovém řádku, nemusíte je již spouštět v režimu správce nebo provádět určitá opatření, abyste si udělili práva před napsáním požadovaného příkazu. Stačí napsat sudo před to druhé.

Na stejné téma – Windows 11: nyní můžete hrát desítky her, aniž byste je stahovali z obchodu Microsoft Store

Jak používat příkaz sudo ve Windows

Jak Microsoft vysvětluje ve svém příspěvku na blogu, sudo je v současné době dostupné pouze uživatelům nejnovějšího sestavení Canary Windows 11. Pokud chcete příkaz otestovat hned, budete se proto muset zapojit do programu Insider, který poskytuje včasný přístup k novým funkcím testováno společností Microsoft. Jak na to:

 1. Otevřete je Nastavení systému Windows 11
 2. Přejděte do sekce Nastavení služby Windows Update
 3. Klikněte na Program Windows Insider
 4. Pokud se zobrazí výstražná zpráva, klepněte na Otevřete Diagnostiku a zpětnou vazbu
 5. Povolte možnost Odešlete volitelná diagnostická data
 6. Vraťte se a klikněte Začínáme
 7. Přihlaste se ke svému účtu Microsoft kliknutím Propojit účet
 8. Klikněte na Pokračovat
 9. Vybrat Kanárský kanál
 10. Klikněte na Pokračovat
 11. Spusťte instalaci aktualizace a poté restartujte počítač

Zasvěcený program pro windows 11Zasvěcený program pro windows 11

Nyní jste na nejnovější verzi Canary systému Windows 11. Gratulujeme! Nyní máte přístup k nejnovějším funkcím, které budou brzy dostupné všem uživatelům. Zejména tedy příkaz sudo. Jediné, co musíte udělat, je aktivovat. Zde je postup:

 1. Otevřete je Nastavení systému Windows 11
 2. Uvidíme se v Systém > Oblast pro vývojáře
 3. Povolte možnost Povolit sudo
 4. Můžete také přejít přímo doPříkazový řádek a zadejte následující příkaz: sudo config – povolit

Zdroj: Microsoft

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *