používání umělé inteligence během studií může mít podle těchto vědců škodlivé následky

Výzkumníci změřili, že opakované použití ChatGPT AI ve studiích není bez rizika. Mělo by to negativní důsledky pro ty, kteří na chatbota příliš spoléhají.

ChatGPT
Kredity: 123RF

Kdyžgenerativní umělá inteligence ChatGPT se narodil, někteří studentů velmi rychle viděl cestu ušetřit čas na domácí úkoly a proč nezvýšit jejich známky. Učitelé také přičichli k možnému zneužití: 98 % z nich se bojí, že studenti budou díky AI podvádět. A nejsou to nástroje zavedené, aby tomu zabránily, co je uklidní. Tváří v tvář raketovému vzestupu chatbota podnikly instituce radikální rozhodnutí jednoduše zakázat používání ChatGPT v nich.

Je vlastně těžké zabránit studentům, aby psaní souboru nebo řešení rovnic svěřili umělé inteligenci. Nástroj je velmi snadno dostupný a jeho použití je intuitivní. Profesor Muhammad Abbas z Národní univerzita počítačových a nově vznikajících věd v Pákistánu má přesně „mezi nimi zaznamenali rostoucí nekritickou závislost na generativních nástrojích umělé inteligence [ses] studentů na různé mise a projekty“ jím svěřený. Poté se snaží vědět, zda používání ChatGPT může mít důsledky pro studentyna různých úrovních.

Studenti by ChatGPT neměli používat příliš často, tato studie poukazuje na rizika

Zpočátku Muhammad Abbas a jeho tým vyvinuli a měřítko pro kvantifikaci používání ChatGPT mezi studenty. Má 8 položek jako „Pro úkoly v kurzu používám ChatGPT“, “Pokud jde o studium, jsem závislý na ChatGPT“nebo”ChatGPT je součástí mého školního života“. Poté jsou hypotézy výzkumníků testovány na vzorku 494 studentů univerzity, ve 3 různých časech, každý s intervalem jednoho nebo dvou týdnů.

Čtěte také – ChatGPT: neprávem obviňuje své studenty z podvádění díky AI, neabsolvují

Tato metoda umožňuje shromažďovat data logickým způsobem. Nejprve k proměnným, které jsou pracovní zátěžtam časová tíseň (čas vyhrazený na předložení projektu), citlivost na odměny a citlivost na kvalitu vykreslování. Pak přijde měření využití ChatGPT pomocí vytvořeného měřítka pak přichází na řadu vyhodnocení jeho důsledků. Tým Formule 3: sklon k prokrastinacito znamená odložit vše na zítřek, ztráta paměti a studijní výsledky.

Výzkum ukazuje, že přílišné spoléhání se na ChatGPT při studiu ovlivňuje mimo jiné paměť

První výsledek je celkem logický. Studenti, kteří čelí velké pracovní zátěži a vysokému časovému tlaku, se na ChatGPT obracejí více než ostatní. Určitě si myslí, že jim AI umožní dodržet termíny. Na druhou stranu, ti, kteří jsou na odměny citlivější, je využívají méně. To naznačuje, že tito studenti by se nějakým způsobem báli „přistižení“ pomocí chatbota. Co se týče citlivosti na kvalitu výsledku, ta nemá žádný vliv. Ale znepokojivé jsou především následující výsledky.

Zvýšené používání ChatGPT je přímo spojena s a nejvyšší úroveň prokrastinacez častější ztráta pamětia pokles studijních výsledků. Tady, AI má opačný účinek, než se očekávalo. Profesor Abbás proto varuje před „temná stránka nadměrného používání generativní umělé inteligence“. Nezapomíná však, že jeho studium má nedostatky.

Čtěte také – V této luxusní škole je nyní hlavním učitelem AI

Například spojení mezi používáním ChatGPT a prokrastinací nemusí být přímé, ale obousměrný. Jinými slovy: spíše než říkat „používání ChatGPT vás více nakloní k odkládání domácích úkolů“, můžeme si představit, že studenti se obrátí na ChatGPT, protože jsou v podstatě prokrastinátoři.

Muhammad Abbás si je těchto limitů vědom a už přemýšlí o tom, co bude dál. “Z dlouhodobého hlediska je mým cílem rozšířit tuto oblast výzkumu, abych prostřednictvím dalších metod, jako jsou experimenty, dále prozkoumal, jak nadměrné používání generativní umělé inteligence ovlivňuje výsledky studentů.“. Jiné mohou také zajímat souvislosti mezi používáním nástrojů generativní umělé inteligence a kognitivní dovednostinebo dokonce učení obecně.

Zdroj: PsyPost

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *