Ohroženo 8 milionů pracovních míst, tato země čelí „apokalypse“

Umělá inteligence by klidně mohla nahradit téměř 8 milionů pracovníků v zemi, která je nám velmi blízká. Studie odhaluje naléhavost jednat proti proudu, aby se zabránilo tomu, co popisuje jako apokalypsu zaměstnanosti.

AI nahrazuje zaměstnance
Kredity: 123RF

L’umělá inteligence může představovat mnoho výhod a posunout se v mnoha oblastech, jako je medicína nebo průzkum vesmíru, to je otázka dopad na zaměstnanost zůstává centrální. A je to již velmi reálné: ChatGPT nahradil několik pracovníků, zatímco ve Francii společnost propouští 217 zaměstnanců ve prospěch AI. Postiženy jsou téměř všechny, dokonce i údajně „humánnější“ profese, jako jsou psychologové nebo kněží. V konečném důsledku jsou umělou inteligencí ohroženy stovky milionů pracovních míst.

Studie provedená společnostíÚstav pro výzkum veřejné politiky (IPPR) je sotva optimističtější, i když naznačuje způsob, jak se vyhnout nejhoršímu. Analýzou 22 000 úkolů výzkumníci dospěli k závěru, že pokrývající všechny typy povolání ve Spojeném království V příštích letech by umělá inteligence mohla nahradit 8 milionů pracovníků. Co IPPR kvalifikuje“z apokalypsy“ by mělo podobu 2 po sobě jdoucí vlny. První už začal a dotýká se 11 % úkolů v současnosti provádějí lidé. Nejexponovanější jsou např. správa databázez a jízdní řád nebo dokonce a inventář. Druhá vlna by byla mnohem násilnější a masivnější.

Umělá inteligence ohrožuje v této zemi až 8 milionů pracovních míst

Nakonec, tyto jsou 59 % úkolů které by pro nás umělá inteligence mohla udělat podle zprávy. Pokud se první vlna dotkne především profesí s nízkou kvalifikací, druhá by dokonce zasáhla profese zahrnující tvorbu nebo údržbu. Situace, před kterou týmy IPPR varují zejména od rnevytvářelo by to pro zemi žádný zisk HDP (hrubého domácího produktu).TAK žádná produkce bohatství. Navzdory tomu, co si člověk může představit, by nemělo smysl se tam dostat.

Čtěte také – AI jako ChatGPT brzy nahradí 300 milionů pracovníků po celém světě

Otázkou nyní není ani to, zda může být umělá inteligence užitečná, ale spíše to, jak rychle a jakými způsoby ji zaměstnavatelé využijí. Historie ukazuje, že technologický přechod může být přínosem, pokud je dobře řízen, nebo může vést k narušení, pokud není kontrolován. Technologie však nejsou nevyhnutelné a pracovní apokalypsa není nevyhnutelná […]“, vzpomíná Carsten Jung, ekonom institutu. Protože stále je možné dělat správná rozhodnutí.

AI by mohla vést k „pracovní apokalypse“, ale existuje způsob, jak se tomu vyhnout

Projekce studie ukazují, že jsou možné dva další scénáře v závislosti na tom strategii implementovanou vládou o postupném přijímání umělé inteligence ve světě práce. Škody bychom mohli omezit tím, že „pouze“ zmizí 4,4 milionu pracovních míst, což by zvýšilo HDP Spojeného království v průměru o 6,3 %. V nejlepším případě však nedochází ke ztrátě pracovních míst a HDP se zvyšuje o 13 %. Abyste toho dosáhli, musíte obohatit ohrožené profese místo jejich výměny. Smyslem je tedy dosáhnout jakési soužití mezi lidmi a AIa to i v úkolech, kde by to na jeho místě zvládla ona.

Čtěte také – AI: Francouzi si myslí, že stroje jednou ovládnou svět

IPPR tak hovoří o podpoře rozvoje pracovních míst “zelenina“, méně náchylné k automatizaci. z daňová opatření by mohly být zavedeny tak, aby podporovaly obohacování spíše než nahrazování. Závěrem zpráva zdůrazňuje důležitost zaručit lidskou přítomnost v klíčových otázkáchjako jsou ty, které se týkají zdraví.

Mohli jsme vidět, že práce jako copywriter, grafik a osobní asistent jsou silně ovlivněny AI. Otázkou je, jak nasměrovat technologické změny způsoby, které vytvoří nové pracovní příležitosti, zvýší produktivitu a ekonomické výhody pro všechny. Nacházíme se v klíčové době a tvůrci politik musí urychleně vyvinout strategii, která zajistí, aby se náš trh práce přizpůsobil 21. století, aniž by za sebou zanechali miliony“, shrnuje Bhargav Srinivasa Desikan, výzkumný pracovník IPPR.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *