Nintendo vyhrává válku proti tomuto slavnému emulátoru Switch, který trvale zavře své dveře

Nintendo vyhrálo velké právní vítězství proti Yuzu, oblíbenému emulátoru, který uživatelům umožňoval hrát hry Nintendo Switch na jejich PC.

Nintendo Switch s kazetami
Kredity: 123RF

Minulý týden Nintendo podalo stížnost na Yuzu, jeden z nejpopulárnějších emulátorů pro hraní her Switch na PC. Ten nakonec rychle kapituloval, protože vývojář Yuzu, Tropic Haze LLC, souhlasil s urovnáním soudního sporu podaného společností Nintendo a zaplacením odškodného 2,4 milionu dolarů.

Vývojář také připustil, že Yuzu byl navržen tak, aby prolomil ochranu proti kopírování Nintendo a hrál pirátské hry, a souhlasili s ukončením vývoje a distribuce Yuzu nebo jakéhokoli jeho kódu nebo funkcí. Právě díky němu si někteří hráči mohli užít například Zelda Tears of the Kingdom ještě před jejím oficiálním vydáním.

Nintendo zatočí s emulací

Žalobu podala společnost Nintendo u federálního soudu v Arizoně, kde sídlí společnost Tropic Haze LLC. Nintendo obvinilo Yuzu z porušení Digital Millennium Copyright Act (DMCA), který zakazuje obcházení technologických opatření, která kontrolují přístup k autorským dílům. Nintendo také tvrdilo, že Yuzu porušuje jeho ochranné známky a obchodní oblečení a poškozuje jeho prodej a pověst.

Nintendo tvrdilo, že Yuzu používal neautorizované kopie kryptografických klíčů Nintenda, které jsou nezbytné k dešifrování a provozování her Switch. Nintendo tvrdilo, že Yuzu neměl žádné legitimní nebo legální použití a že usnadňoval pirátství a únik herního obsahu před vydáním. Nintendo také předložilo důkazy, že vývojáři Yuzu si byli vědomi a podporovali pirátství a že se chlubili emulací uniklých her na svých komunikačních kanálech.

Yuzu kapituluje a souhlasí s kompenzací Nintendo

Vývojář Yuzu se rozhodl spor spíše urovnat, než ho řešit u soudu, což mohl být zdlouhavý a nákladný proces. Vývojář uvedl, že projekt začal z vášně pro Nintendo a jeho hry, a že neměl v úmyslu způsobit škodu. Uznal však, že Yuzu vedlo k významnému hackování a že byl zklamán uživateli, kteří jej použili ke zničení zážitku pro legitimní fanoušky. Vývojář uvedl, že se rozhodl projekt ukončit a doufal, že jeho akce budou malým krokem k ukončení pirátství děl všech tvůrců.

dítě nintendo switchdítě nintendo switch
Kredity: 123rf

Vyrovnání znamená, že Yuzu již nebude k dispozici ani podporována a její úložiště kódu, účty Patreon, servery Discord a webové stránky budou přepnuty do režimu offline. Vyrovnání také znamená, že soud nebude rozhodovat o legálnosti Yuzu nebo emulace obecněpřičemž záležitost zůstává nevyřešená pro budoucí případy.

Rozhodnutí má významné důsledky pro emulační komunitu, která se spoléhala na Yuzu při hraní her Switch na jiných zařízeních, jako je nadcházející Steam Deck. Yuzu byl jedním z nejpokročilejších a nejoblíbenějších emulátorů Switch, který podporoval širokou škálu her a funkcí, jako je online multiplayer, ukládání stavů a ​​modding. Yuzu měla také účet Patreon, který od jejích příznivců vybíral kolem 30 000 $ měsíčně.

Co se stane s emulací na Switch?

Právní status emulace byl po desetiletí spornou otázkou, přičemž soudy a jurisdikce měly různé výklady a rozhodnutí. Obecně platí, že emulace sama o sobě není nezákonná, pokud nezahrnuje porušení ochrany proti kopírování nebo používání pirátského softwaru. DMCA však nyní přísně zakazuje obcházení technologických opatření, která kontrolují přístup k autorským dílům, což Nintendo tvrdí, že to udělal Yuzu.

Vývojář Yuzu mohl tvrdit, že Yuzu má použití, která neporušují autorská práva, jako je spouštění homebrew programů nebo používání legálně zakoupených her, ale mohl mít potíže s dokazováním, že tato použití byla mezi uživateli Yuzu významná nebo běžná. Nintendo argumentovalo tím, že drtivá většina uživatelů Yuzu jej používala k hraní stažených pirátských her a že Yuzu neměl žádný jiný účel ani výhodu.

opravit hackování přepínačůopravit hackování přepínačů
Kredity: 123RF

Není jasné, zda rozhodnutí ovlivní další emulátory Switch, jako je Ryujinx, která se doposud vyhýbala jakémukoli právnímu jednání ze strany Nintenda. Vývojáři Ryujinx se k žalobě nebo urovnání nevyjádřili a není jasné, zda k emulaci her Switch používají stejné nebo různé metody.

Někteří vývojáři emulátorů se domnívají, že Nintendo je méně pravděpodobné, že bude prosazovat emulátory starších konzolí, které se již nevyrábějí nebo po nich není vysoká poptávka, ale Nintendo ukázalo, že je ochotno žalovat jakýkoli emulátor, který považuje za hrozbu pro své podnikání. Před několika měsíci to byl slavný emulátor Dophin pro hry GameCube a Wii, který byl v zárodku zničen těsně před jeho vydáním na Steamu.

Vyrovnání také vyvolává otázky týkající se zachování a dostupnosti videoher, zejména těch, které jsou exkluzivní pro určité platformy nebo regiony. Emulace může umožnit hráčům zažít hry, které by jinak nemohli hrátt, kvůli hardwarovým omezením, problémům s dostupností nebo kompatibilitou, a dokonce zlepšit grafiku některých titulů.

Emulace však také představuje hrozbu pro herní průmysl, protože může podporovat pirátství a podkopávání tržeb a zisků herních vývojářů a vydavatelů. Zatímco ani giganti, jako je PlayStation, již nemohou generovat dostatečné zisky, emulace situaci některých studií nepomáhá, kteří v posledních měsících jeden za druhým propouštějí. Nyní se uvidí, zda Nintendo znovu zaútočí na další emulátory, jako se to již několikrát v minulosti stalo, ale samozřejmě vás budeme informovat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *