nerozumíš něčemu o názvech nových procesorů? Vysvětlujeme vám

Intel Core Ultra znamená začátek zcela nové architektury pro Intel a byl také příležitostí pro společnost kompletně změnit názvy svých procesorů. Vysvětlíme vám proto, jak se tam zorientovat.

Na konci loňského roku Intel opustil své legendární řady Core i3, i5 a i7 pro zcela novou řadu procesorů: Core Ultra. Čipy již dorazily na několik počítačů na začátku roku 2024, jako je ASUS Zenbook 14 OLED UX3405, který jsme mohli otestovat.

Tato změna v názvosloví by však mohla být pro spotřebitele zdrojem zmatku, zejména proto, že Intel zjevně neponechal názvy nových čipů jednoduché. Toto je příležitost, abychom vám to vysvětlili jak tento nový blábol od Intelu funguje?

Intel Core Ultra 5, 7 nebo 9… jak najít cestu?

Intel zatím jen poodhalil závoj na nových čipech určených pro notebooky, ale díky níže uvedenému obrázku nám již dávají možnost podrobně popsat, jak nové názvosloví Intelu funguje.

Jak můžete vidět, „Intel Core Ultra“ je nový název pro procesory. To už může být docela matoucí, protože „Ultra“ obecně označuje špičkové čipy, ale zde najdeme všechny druhy výkonu.

Pak najdeme řada procesorů, 5, 7 nebo 9. Tohle jsou přímými nástupci předchozích Intel Core i5, i7 a i9. Konkrétně platí, že čím vyšší číslo, tím výkonnější procesory, protože obecně využívají více jader.

Pokud jde o poslední část, číslo procesoruje rozřezán do 3 prvky. První číslo označuje řady procesorů. Zde kulky začínají číslem 1, protože se jedná o první generaci. V příštím roce bychom tedy logicky měli najít stejná jména s dvojkou. Následuje SKU, tedy identifikátor čipu. To druhé dává Intel svévolně. Opět platí, že čím vyšší číslo, tím efektivnější by měl být procesor.

Například Intel Core Ultra 5 125U a 135U se mohou na první pohled zdát totožné, ale druhý jmenovaný nabízí o něco vyšší frekvenci na CPU a GPU, což poskytne lepší výkon.

Poslední písmeno je jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba zkontrolovat

Konečně, číslo procesoru je doplněno příponoudopis, který má velmi důležitý význam, protože it označuje, co lze očekávat od výkonu procesoru. Verze „U“ jsou například energeticky nejúčinnější v této řadě a budou obecně instalovány do ultrapřenosných počítačů.

Přípona „H“ označuje rychlejší čipy, které mohou využívat více energie pro lepší výkon. U Core 9 dosahují výkonu až 45 W, a proto mnohem rychleji sníží životnost baterie vašeho počítače. To jsou obecně to, co najdeme u nejvýkonnějších notebooků, jako jsou herní počítače, ale brzy bychom mohli vidět příchod ještě výkonnějších přetaktovatelných „HX“ verzí.

Problém je v tom, že Intel oznámil, že jeho SKU budou znovu použity mezi sériemi. Nakonec bychom mohli najít procesor Intel Core Ultra 9 185H a Core Ultra 9 185U. Zde by vám pouze poslední písmeno umožnilo vědět, s jakým čipem máte co do činění.e, což vás nutí věnovat velkou pozornost plnému názvu žetonů.

Desktopové procesory ještě nebyly vydány, ale už víme, že tyto čipy by měly používat jiné přípony. Americký gigant mohl výrazně odstartovat čip Intel Core Ultra 9 185K nebo Intel Core Ultra 9 195Kkde K označuje, že čip je přetaktovatelný.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *