NASA chce poslat na Měsíc vysoce výkonný fotoaparát Nikon, zde je důvod

NASA právě podepsala partnerství se společností specializující se na fotografování Nikon, aby poslala jeden ze svých fotoaparátů na náš přirozený satelit: Měsíc. Tato mise by měla být docela důležitá pro postup budoucích vesmírných průzkumů.

Měsíc je fascinujícím a náročným místem k prozkoumání a NASA chce zdokumentovat každý okamžik svých nadcházejících misí Artemis, jejichž cílem je poprvé vysadit lidi na měsíčním jižním pólu. Za tímto účelem se NASA spojila se společností Nikon, jedním z největších světových výrobců fotoaparátů vytvořit přenosnou kameru schopnou přežít a zachytit drsné prostředí Měsíce.

Zařízení, s názvem HULC (Handheld Universal Lunar Camera), je založen na Nikonu Z9, bezzrcadlový fotoaparát, který nabízí vysoký výkon a kvalitu obrazu. HULC však není obyčejný Nikon Z9. Byl upraven a personalizován od inženýrů NASA, aby vyhovovaly specifickým potřebám a výzvám průzkumu Měsíce.

Přečtěte si také – NASA chce na Měsíc nainstalovat skutečný výtah, zde je důvod

NASA a Nikon navrhují unikátní fotoaparát určený pro průzkum vesmíru

Jednou z hlavních výzev je extrémní kolísání teplot na Měsíci, které se může pohybovat od -173 °C do 127 °C. Pro ochranu kamery před těmito teplotami, stejně jako před prachem a zářením, je HULC zabalené v tepelné přikrývce navržené NASA. Toto pokrytí také pomáhá snížit hmotnost a spotřebu energie kamery, což jsou dva důležité faktory pro vesmírné mise.

Světelné podmínky na Měsíci představují další výzvu: mohou být velmi tmavé nebo velmi jasné, v závislosti na místě a čase. Některé oblasti měsíčního jižního pólu nikdy nedostávají přímé sluneční světlo, zatímco jiné jsou vystaveny intenzivnímu slunečnímu záření. Abychom se s těmito podmínkami vyrovnali, HULC se vyznačuje pokročilými funkcemi při slabém osvětlení a také objektivy Nikkor, které dokážou pojmout různé ohniskové vzdálenosti a clony.

Kamera má také hledáček a funkci nahrávání videa, což umožňuje astronautům pořizovat fotografie a videa stejným zařízením. HULC je také vybaven unikátní rukojetí určenou pro astronauty, kteří budou během svých měsíčních procházek nosit silné rukavice nového skafandru. Grip obsahuje upravená tlačítka, která se snadněji mačkají a ovládají, a také popruh, který připevňuje fotoaparát k zápěstí astronauta. Rukojeť je také vybavena QR kódem, který lze naskenovat kamerou a identifikovat uživatele a misi.

HULC bude první bezzrcadlovkou na Měsíci

HULC je spolupráce mezi NASA a Nikon, které mají dlouhou historii spolupráce v oblasti vesmírné fotografie. Nikon dodává kamery a objektivy NASA od 70. a mnoho jejích produktů bylo použito na palubě raketoplánu a Mezinárodní vesmírné stanice.

HULC tak bude první přenosnou bezzrcadlovkou použitou na Měsíci a poskytne novou perspektivu a náhled na měsíční prostředí a průzkum. Kamera bude sloužit k vědeckému výzkumu, ale i k dokumentaci aktivit a zážitků astronautů na Měsíci. Ona také umožní astronautům komunikovat se Zemí a sdílet své objevy a úspěchy s veřejností.

HULC by měl být připraven používá se pro misi Artemis 3, jejíž start je naplánován na září 2026. Předtím kamera podstoupí přísné testování a hodnocení na Zemi a na Mezinárodní vesmírné stanici. Kamera bude také použita během terénního testu týmu pro společné extravehikulární aktivity a lidskou mobilitu v Arizoně č. 5 v Arizoně, který bude simulovat operace a scénáře na měsíčním povrchu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *