Microsoft na oplátku vyhovuje novému evropskému zákonu, co se tím pro vás změní

Microsoft na oplátku oznámil řadu současných a budoucích změn ve Windows, svém operačním systému pro PC. Jejich cílem je splnit DMA, nový digitální zákon v Evropě.

tisk windows 11
Kredity: 123RF

Po Apple a jeho iPhonech, ale také Google a jeho vyhledávacím prohlížeči se Microsoft také podělil o podrobnosti o tom, jak provedl změny ve Windows, aby byl v souladu se zákonem o digitálních trzích (DMA) Evropské unie (EU), jehož cílem je podporovat spravedlivou a otevřenou hospodářskou soutěž v digitálním sektoru.

Zákon o digitálních trzích, který nedávno přijala Evropská unie, ukládá řadu povinností a zákazů velkým online platformám, které fungují jako strážci jednotného trhu. Mezi ně patří umožnění uživatelům odinstalovat předinstalovaný software, umožnění interoperability se službami třetích stran a zabránění samoodkazování a sdílení dat mezi službami.

Jaké změny provede Microsoft ve Windows?

Díky otevřené povaze Windows některé požadavky DMA nevyžadovaly změnu od společnosti Microsoft : Uživatelé vždy mohli instalovat aplikace do systému Windows z jakéhokoli zdroje, včetně obchodů třetích stran, a vývojáři aplikací vždy mohli mít přímé vztahy se svými vlastními zákazníky, na rozdíl od toho, co se děje na Androidu a iOS.

Microsoft však oznámil, že stále provádí velké změny ve Windows, aby tyto požadavky splnil, a zpřístupnil je Windows Insider ve formě Release Preview pod označením KB5032288. Změny ovlivnily několik aspektů systému Windows, například:

  • Označte předinstalované aplikace jako „systémové“, což znamená, že jsou nezbytné pro fungování systému Windows a nelze je odinstalovat.
  • Umožněte uživatelům odinstalovat Edge a Bing Web Search, které již nejsou považovány za systémové aplikace, pomocí standardních mechanismů Windows.
  • Umožněte webovým vyhledávacím aplikacím třetích stran nabízet služby vyhledávání na webu prostřednictvím vyhledávacího pole na hlavním panelu systému Windows a spoléhejte se na to, že stránku s výsledky vyhledávání zobrazí libovolný prohlížeč podle svého výběru, stejně jako aplikace pro vyhledávání na webu Microsoft Bing.
  • Umožněte vývojářům vytvářet zpravodajské kanály třetích stran na panelu Windows Widgety, podobně jako Microsoft Edge.
  • Změňte způsob přihlašování do systému Windows tak, aby systém Windows již automaticky nepřipojoval uživatele k dalším produktům a službám společnosti Microsoft, které kombinují data, jako je Edge, Bing a služba Microsoft „Start“ (např. (např. zprávy, počasí atd.), když se uživatelé přihlásí poprvé ve Windows.
Evropský parlamentEvropský parlament
Kredity: 123RF

Termín pro dosažení souladu s GDPR byl stanoven na 6. března 2024. Příspěvek na blogu také zmiňuje další změny, které musel Microsoft provést, aby vyhověl DMA, včetně na LinkedIn, kde společnost odstranili požadavek, aby uživatelé měli k registraci nebo přihlášení účet Microsofta umožnil uživatelům exportovat svá data ve strojově čitelném formátu.

Microsoft to navíc tiše potvrdil umožnil uživatelům odinstalovat OneDrive na Windows 11, což dříve nebylo možné. Tato změna se netýkala přímo DMA, ale zpětné vazby a požadavků uživatelů. Microsoft uvedl, že podporuje úsilí Evropské unie o vytvoření spravedlivého a konkurenceschopného digitálního trhu a bude pokračovat ve spolupráci s Evropskou unií a dalšími zúčastněnými stranami, aby zajistil soulad s DMA a dalšími předpisy. Mezitím mnoho dalších společností také oznámilo změny ve svých aplikacích. Mezi nimi WhatsApp, který díky zavedení zbrusu nové možnosti výrazně změní způsob fungování jeho aplikace.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *