Microsoft končí s aplikacemi pro Android na PC

Emulátory Androidu pro Microsoft Windows se mohou brzy stát znovu populárními, protože společnost právě oznámila uzavření Windows Subsystem for Android, modulu, který uživatelům umožňuje spouštět aplikace pro Android jako nativní programy.

Microsoft tiše oznámil, že přestane podporovat Windows Subsystem for Android (WSA), funkci, která uživatelům Windows 11 umožňuje spouštět aplikace pro Android na jejich PC.

Společnost aktualizovala svou dokumentační stránku, aby to uvedla Po 5. březnu 2025 již WSA nebude podporovánoa že aplikace Amazon App Store, která je nezbytná k instalaci a používání WSA, bude z Microsoft Storu odstraněn do 6. března 2024. Uživatelé, kteří mají nainstalovaný WSA, jej budou moci používat i po skončení podpory, ale budou si muset stáhnout aplikaci Amazon App Store ze samostatného odkazu. “ Neočekáváme žádný bezprostřední dopad na vaši schopnost přistupovat k aplikacím mezi březnem 2024 a březnem 2025, ale časem některé aplikace nemusí fungovat správně », varuje Microsoft.

Co je podsystém Windows pro Android (WSA) v systému Windows?

WSA byla jednou z nejočekávanějších funkcí Windows 11, když byla představena v roce 2021. Slíbila přinést rozsáhlou knihovnu aplikací Androidu na platformu Windows, umožňuje uživatelům využívat pouze mobilní hry a software na jejich PC. Tato funkce se však z mnoha důvodů ukázala jako zklamání.

Za prvé, WSA podporovala pouze aplikace dostupné na Amazon App Store, který má mnohem menší výběr a nižší kvalitu než Google Play Store.. Uživatelé, kteří chtěli používat jiné aplikace, se museli uchýlit k sideloadingukterý nebyl oficiálně podporován a mohl způsobit problémy s kompatibilitou.

Mnoho aplikací se například spoléhá na služby Google Play, které nejsou dostupné v subsystému Windows pro Android. Uživatelé, kteří chtěli používat například aplikaci Gmail, se museli uchýlit k řešení, které může, ale nemusí fungovat.

Kromě toho bylo WSA ovlivněno problémy s výkonem a stabilitou, protože se spouštělo pomalu a aplikace někdy nespouštěly správně. Ještě horší, nebylo neobvyklé, že některé aplikace opakovaně padaly.

Všimněte si také, že většina aplikací, které by uživatelé chtěli spouštět na svém PC, je již dostupná v Microsoft Storu nebo na webu. Uživatelé, kteří chtějí přistupovat například k TikTok nebo Facebooku, mohou jednoduše použít svůj prohlížeč nebo nativní aplikace pro Windows.

A konečně, WSA nebyla dobrá volba pro hraní her. Hry pro Android, které mohli uživatelé spouštět na WSA, byly z hlediska grafiky a hratelnosti horší než hry pro Windows. V Amazon App Store navíc chybělo mnoho populárních her některé hry ke správnému fungování vyžadovaly služby Google Play.

Přečtěte si také – 10 nejlepších emulátorů Android na PC a Mac

Emulátory by se mohly vrátit na Windows

Jediný scénář, kde může být WSA užitečná, je pro vývojáře, kteří chtějí otestovat své aplikace pro Android na svém počítači. Nicméně i tak existuje lepší alternativa: Android Studio od Google, které umožňuje vývojářům vytvářet a spouštět aplikace pro Android na svém počítači pomocí emulátoru.

Než Microsoft vydal WSA pro Windows v reakci na podporu macOS pro aplikace pro iOS, uživatelé Windows si mohli vybrat z prosperující komunityEmulátory Androidu, jako jsou BlueStacks a Android Studio. I když je návrat těchto programů téměř jistý, doufá se, že Microsoft přesune odpovědnost na komunitu Windows tím, že WSA udělá zcela open source a umožní aplikacím snadné spouštění.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *