Microsoft by mohl zabít exkluzivní konzole vydáním svých největších her na PS5

Podle několika zdrojů Microsoft plánuje do konce roku vydat několik svých exkluzivit pro Xbox na PS5. Mluvíme zejména o Starfield, Indiana Jones and the Great Circle a HiFi Rush. Pokud jsou tyto fámy pravdivé, šlo by o skutečné zemětřesení v oboru, který byl až dosud ke svým exkluzivitám velmi lpěný.

hvězdné pole úniku plátno
Kredity: Bethesda

Zdá se, že v roce 2024 je Microsoft odhodlán otřást starými zvyky ve videoherním průmyslu. Po historickém převzetí Activision-Blizzard se chce firma nyní pustit do fyzických her. Ale mohlo by to jít ještě dál. Podle několika pověstí by právě koncept exkluzivit měl být v hledáčku redmondské firmy.

Sony, Nintendo a Microsoft mají po léta ve zvyku vydávat určité hry pouze na svých příslušných konzolích. Strategie nemůže být jednodušší: vydáním kriticky a populárně uznávaných her na jediné konzoli se prodej těchto konzolí zvyšuje – a podněcuje koncept, který v posledních letech vytvořil spoustu inkoustu: válečné konzole.

Na stejné téma — Xbox Game Pass: katalog z ledna 2024 je doplněn o několik skvělých nugetů

Microsoft by mohl brzy vydat své největší cartridge na PS5

Tento koncept, který byl velmi přítomný (a hlučný) na začátku roku 2010, se v posledních letech poněkud vytratil, částečně díky všudypřítomnému diskursu Microsoftu o jeho touze přinést své hry co největšímu počtu hráčů. Je tedy možné, že společnost brzy udělá další krok. Několik médií nyní skutečně tvrdí, že některé z největších exkluzivit pro Xbox již brzy nebudou moci být takto označeny.

Vše začalo na webu XboxEra, který včera potvrdil, že Starfield by mohl vyjít ještě letos na PS5. Pokud tomu tak je, není to nic víc a nic méně než malá revoluce. Přes svůj smíšený kritický úspěch je Starfield bezpochyby největší hrou pro Xbox roku 2023, která byla hitem pro Game Pass a finanční výsledky pobočky. Podle XboxEra by vydání PS5 proběhlo po uvedení prvního DLC.

Ale tím to nekončí. Podle The Verge budou mít Indiana Jones a The Great Circle nárok na stejnou léčbu do příštího roku. Zde je opět další velká cartridge od Bethesdy, tedy od studií Xbox. Nakonec na Windows Central najdeme podobné ozvěny o Sea of ​​​​Thieves. Všimněte si také, že před několika dny dolování dat HiFi Rush, jedné z nejpopulárnějších nezávislých her v roce 2023 na Xboxu, odhalilo několik vodítek nadcházejícího vydání na PS5 a Nintendo Switch.

Indiana Jones velký kruhIndiana Jones velký kruh
Kredity: Microsoft

Proč by Microsoft chtěl ukončit exkluzivity pro Xbox

Zkrátka zvěsti se začínají vršit, tím spíše, že dorazí víceméně ve stejnou dobu. Dost na to, abychom se vážně zamysleli nad možností, že Microsoft jednoduše ukončí svou strategii exkluzivity. Ale jaký smysl má vydavatel dělat bez jednoho z hlavních prodejních bodů Xbox Series X? Ve skutečnosti může tento obrat vysvětlit několik důvodů.

Za prvé, to druhé by bylo pokračováním poselství Microsoftu: přinášet videohry co největšímu počtu hráčů. Tato nová strategie by posílila image společnosti Microsoft v tomto odvětví jako „dobrého chlapa“, což mu neublíží poté, co začátkem roku 2024 propustil 1 900 lidí z herní divize. To je na ukázku. Interně by byl zájem tak radikální, jak je zřejmé: zvýšit prodej her Xbox Studios.

Jestliže Microsoft nikdy nebyl největším prodejcem konzolí, poslední generace tuto mezeru jen posílila. Zbývá tedy udělat jen jeden krok, než srovnáme Microsoft se Segou, která se stáhla z konzolového trhu po neúspěchu Dreamcastu stát se „jednoduchým“ vydavatelem. Je ještě příliš brzy na to, abychom řekli, že toto je skutečný plán Microsoftu. Jedno je však jisté: strategie není bez významu.

Ostatně Microsoft by se mohl přiblížit strategii Sony, která spočívá ve vydávání svých prémiových her pouze na PS5, zejména ne první den v PlayStation Plus (na rozdíl od Xbox Game Pass), než nabídne PC port. Hráči tak budou mít vždy důvod koupit si předplatné Xbox nebo Game Pass – pro rychlé hraní velkých vydání – a Microsoft by si zajistil lepší prodeje díky multiplatformnosti. Pamatujte, že Microsoft už chce spustit svůj Game Pass na Nintendo Switch. V tuto chvíli je možné všechno. Dokonce i konec konzolových válek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *