levnější ultra výkon, vítězné kombo

Něco málo přes rok po svém vydání dostává RTX 4080 SUPER verzi. Co ale ve skutečnosti přináší nového oproti předchozímu modelu? Náš kompletní test.

RTX

Klasický cyklus v čipovém průmyslu je celkem jednoduchý na pochopení. Když na trh dorazí nová generace, zakladatel stále bojuje s její výrobou. Ale kousek po kousku se jeho proces zlepšuje a výtěžnost výroby se jen zvyšuje. Takto na konci generace grafických karet nacházíme stále výkonnější modely za mírně nižší ceny: zlepšuje se výroba, což přináší zisky na všech stranách pro všechny. A jeho což vysvětluje příchod této nové RTX 4080 SUPER.

Cena a dostupnost

Nvidia GeForce RTX 4080 SUPER je k dispozici ve Francii od 31. ledna 2024, za doporučenou cenu 1.109 eur. Zde testujeme Founder’s Edition, kterou vyrábí přímo Nvidia, ale své grafické karty nabízí i řada dalších výrobců jako MSI, Asus či Gigabyte.

RTX RTX

Pamatujte, že kromě přetaktovaných modelů je rozdíl mezi Founder’s Edition a normální kartou vidět na kvalitě výroby a souvisejících bonusech. Některé karty nabídnou jiný designzejména včetně přizpůsobitelných LED diod nebo tří ventilátorů, ale očekávaný výkon zůstane stejný.

Pokud jde o RTX 4080 SUPER, její vydání je pravdivé způsob, jak snížit ceny své grafické karty pro Nvidii. Za 1109 eur se prodává o 360 eur levněji než první model, který zcela nahrazuje.

Technický list

Zde je technický list karty dne. Všimněte si, že jeho spotřeba zůstává stejná. Nvidia stále doporučuje 750 wattový zdroj aby to fungovalo.

NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER
GPU (architektura) 103 300 AD
Jemnost rytí 4nm
CUDA srdce 10 2040
Shader Flops 52 TFLOPS
RT Flops 121 TFLOPS
Tensor Flops 836 TOPů
paměti GDDR 16 GB GDDR6X
Paměťová sběrnice 256-bit
Datum vydání 31. ledna 2024

Zde je naše konfigurace pro testování této RTX 4080 SUPER:

 • Pouzdro: Corsair A4000D Airflow
 • Obrazovka: ROG Strix XG27UQR
 • Procesor: AMD Ryzen 9 7950X
 • Chlazení: ROG Ryujin II 360
 • Základní deska: ROG Strix X670E-F Gaming WiFi
 • RAM: 32 GB DDR5-6000 XPG Launch RGB
 • Napájení: ROG Thor 1000W Platinum II
 • SSD: Western Digital BLACK SN850X 1 TB

RTXRTX

Případ SUPER rodiny

Tento nová SUPER rodina je trochu speciální. Generace Ada Lovelace, uvedená na trh na konci roku 2022, byla příležitostí objevit zelený tým schopný poskytnout obrovské množství energie a zároveň výrazně snížit obecnou spotřebu svých karet. Někdy o 100W méně!

Ale tam : generace 40 také prošla poměrně dobrou konkurencí červeného týmu (AMD), zejména na trhu střední třídy. Zvláště si všimneme modelů 7700 XT a 7800 Generace Frame FSR3, která byla vydána mnohem později, byla z hlediska vykreslování horší než DLSS 3 od Nvidie, která také využila klidu k odhalení DLSS 3.5 a její technologie Ray Reconstruction, dnes uznávané jako nejlepší denoizer na trhu pro ray. trasování.

Přečtěte si také – DLSS: Pochopte vše o technologii Nvidia, která přináší revoluci ve videohrách

Rodina SUPER, která se zrodila z největšího mistrovství slévárny v oblasti třísek, má proto dva cíle: vrátit konkurenci ve prospěch Nvidie, ale také zpřístupnit její technologie. To jsme mohli vidět zejména na RTX 4070 SUPER, která vynahradila malé zpoždění, které měla v rastru, a zároveň nabídla lepší výkon v ray tracingu. RTX 4070 Ti SUPER a RTX 4080 SUPER mají naopak jiný účel, protože nahrazují předchozí karty.

Nezměněný design a naštěstí

Zakladatelská edice RTX 4080 SUPER, kterou testujeme se ve vzorci příliš nemění. Stále máme právo na grafickou kartu vytvořenou ve velkém bloku a tento design se dvěma ventilátory (jeden nahoře, druhý dole), který se stal podpisem zeleného týmu. Mapa je stále masivní: 304 cm na délku a 13,7 cm na šířku, pro 3 místa. Není tam nic překvapivého.

Musíme znovu počítat napájecí konektor PCIe Gen 5 umožňuje dosáhnout 450 W, nebo dodávaný adaptér pro připojení 3 x 8pinových PCIe kabelů. Ten zůstává jedním ze slabých míst konfigurace, protože stále není nakloněný a může v určitých šasi představovat prostorové problémy.

RTXRTX

S topením žádný problém, zdaleka ne. Shledáváme teplotu 32°C v klidu, maximálně 70°C spuštěn na plný výkon na syntetickém benchmarku. Konfigurace Nvidie zůstává vynikající v oblasti hluku, kdy po vložení do pouzdra je grafická karta prostě neslyšitelná.

RTXRTX

Na straně konektivity vždy stejný příběh. Shledáváme port HDMI 2.1a na zadní straně a tři porty DisplayPort 1.4. Ne, generace SUPER není pro výrobce příležitostí integrovat DisplayPort 2.0 jako jeho konkurent, ale nejnovější technologie pro podporu 4K@480Hz nebo 8K@165Hz se zatím nezdá příliš potřebná.

Kreativci v radosti

Nvidia měla nějakou dobu vlastní řadu Titan, aby oslovila hlavně kreativce. Dnes už toto rozlišení není na denním pořádku, všechny grafické karty značky jsou určeny pro hráče i pro kreativce. Na této RTX 4080 SUPER, u AV1 ještě najdeme dvě akcelerační jádranový kodek, který se postupně etabluje na webových video platformách.

RTXRTX

Pozorování je celkem jednoduché: oproti původnímu modelu se prakticky nic nemění. Můžeme zaznamenat nárůst o 10 FPS na 3DSmax nebo dokonce 40 FPS na Maya.

Nicméně, skóre je jinde trochu pozadu. Můžeme to vidět zejména na CATIA, a to na -5 FPS ve srovnání s naším původním testem RTX 4080 nebo dokonce -6 FPS na Creo. Nic, co by bylo opravdu alarmující nebo drasticky změnilo situaci v naší srovnávací tabulce, je sázka na jistotu, že ovladač Studio, který se těmto úkolům věnuje a který nám v době těchto testů není dostupný, vše stabilizuje.

Přečtěte si také – Test Nvidia GeForce RTX 4080: výkonná grafická karta s kompletním ovládáním

Základní věc, kterou je třeba mít na paměti, je to RTX 4080 SUPER je ekvivalentní RTX 4080, kterou nahrazuje, a proto zůstává produktivním monstrem, které skutečně překonává pouze RTX 4090.

Skutečná karta věnovaná 4K

Přejděme k videohrám, které zůstávají ústředním bodem využití těchto grafických karet. Tady znovu, neočekáváme nutně obrovské zlepšení oproti RTX 4080. Nvidia oznamuje o 2 až 3 % vyšší výkon, což najdeme také u našeho testovacího panelu složeného z těchto her:

 • Alan Wake 2
 • Baldurova brána 3
 • Cyberpunk 2077
 • Diablo IV
 • Forspoken
 • Immortals of Aveum
 • Ratchet and Clank Rift Apart

Alan Wake 2 byl přidán v posledních generacích určit jejich síly na sólové dráze, která tlačí všechny knoflíky na maximum. V podstatě je to stejné jako Cyberpunk 2077, až na to, že druhý je otevřený svět, který je náročnější na provoz. Baldur’s Gate 3 a Diablo IV jsou oba dobrými představiteli herního zážitku střední třídy na PC, kteří se snaží běžet na co největším počtu konfigurací při zachování obohaceného vizuálního zážitku. Forspoken je zástupcem FSR 3 FG, nejnovější technologie AMD kompatibilní se všemi grafickými kartami. Immortals of Aveum nám ukazuje výkon hry spoléhající na Unreal Engine 5. A konečně, Ratchet a Clank Rift Apart představují zážitek z konzole, zejména pokud jde o rychlý přístup k úložné paměti.

4K měření

nezapomeň na to RTX 4080 SUPER je první kartou v řadě Nvidie, která „oficiálně“ podporuje 4K. Pochopte tím, že tato definice je ta, na kterou se zaměřuje zelený tým při marketingu karty, a proto je důležité, aby v tomto rámci našel vynikající výkon.

RTX 4080RTX 4080

A je pravda, že zejména ve srovnání s RTX 4070 Ti SUPER (proti které získává mezi 10 a 15 % výkonu), pro tuto definici najdeme mnohem povzbudivější výkon na RTX 4080 SUPER. Aniž bychom se podívali na DLSS, najdeme v průměru 28 FPS na Alan Wake 2 nebo 30 FPS na Cyberpunk 2077, když je posledně jmenovaný zatlačen na limit. Ratchet and Clank Rift Apart, která navzdory všemu zůstává náročnou hrou, se dokonce v průměru vyšplhá na 52 FPS. S DLSS 3 v režimu výkonu všichni tito krásní lidé tiše dosahují nebo překračují 100 FPS.

Pro více zážitků uprostřed cesty, Diablo IV dosahuje v průměru 140 FPS ve srovnání se 130 FPS na Baldur’s Gate 3, oba posunuti na Ultra. Všimněte si však, že Forspoken, hra obecně shovívavější k červenému týmu, si udržuje průměr 38 FPS a dosahuje 122 FPS pomocí FSR3 a jeho generování snímků. A bez ray tracingu tu máme dobrý výkon 55 FPS na Alan Wake 2 bez DLSS nebo dokonce 91 FPS na Ratchet a Clank. Ať už jsou tedy vaše preference jakékoli, RTX 4080 SUPER pokrývá rozlišení 4K velmi dobře.

Měření 1440p

Na této RTX 4080 SUPER tedy můžeme vidět definici 1440p jako tu, která umožňuje odemknutí vyšších snímkových rychlostí. Přirozeně, je vzácné, že v našich testech nenajdete minimálních 100 FPS.

RTXRTX

Na druhou stranu se kvůli tomu budete muset obejít bez sledování paprsků, jako na Alan Wake 2, který dosahuje 98 FPS bez RT a 44 FPS s ray tracingem. Jak již bylo řečeno, DLSS3 v režimu Performance opět do značné míry umožňuje překročení tohoto limitu. Ještě zajímavější je, že Diablo IV a Baldur’s Gate 3 překračují hranici 200 FPS bez jakékoli softwarové pomoci a po aktivaci DLSS dokonce dosahují 310 FPS.

RTX 4080 SUPER VS RX 7900 XTX

Ale je tu i druhá strana mince. O 2/3 % vyšší výkon vidět na RTX 4080 SUPER nemůže změnit situaci v souboji proti RX 7900 XTX.

RTXRTX

Stále se setkáváme se stejným postřehem, díky kterému byl tak vzrušující rok 2023. RTX 4080 SUPER je, stejně jako RTX 4080 ve své době, velký šampión grafických karet… když aktivujete sledování paprsků. Bez něj nám RX 7900 XTX stále dokáže nabídnout o 10 až 15 % vyšší výkon na většině testovaných velkých her.

RTX RTX

Takže vždy přicházejí stejné otázky, které si musí položit všichni kupující: Mám v plánu používat sledování paprsků? Je rozdíl ve špičkové kvalitě technologií Nvidia? Budu vedle hraní tvořit? Nicméně, odpověď je dnes mnohem jednodušší najít, zatímco cena RTX 4080 SUPER klesá na 1 109 eur ve srovnání s minimem 1 099 eur pozorovaným u RX 7900 FPS v rastru.

Stále královna konzumu

Zejména proto, že Nvidia opět potěší, když mluvíme o spotřebě. TGP RTX 4080 SUPER zůstává nezměněn oproti původní RTX 4080, tedy 320W.

RTXRTX

Kůl, spíše vidíme maximálně 280W na velmi náročných hrách jako Alan Wake 2 nebo Cyberpunk 2077, a kolem 246W na střízlivějších zážitcích jako Diablo IV nebo Baldur’s Gate 3. Ve srovnání s 355 watty RX 7900 XTX, karty, která je známá tím, že se rychle a silně zahřívá, nelze srovnávat.

MSI – Grafická karta – NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER 16G VENTUS 3X OC

 • Csleva

  1223,75 €

  Objevte nabídku

 • Amazonka

  1230,67 €

  Objevte nabídku

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *