Koupit levnou tiskárnu je špatný nápad, zde je důvod

Nákup levné tiskárny se na první pohled jeví jako dobrý nápad pro domácnosti s nízkými příjmy. Když se však podíváme na ceny inkoustových náplní, investice do dražšího stroje vybaveného zásobníkem inkoustu se z dlouhodobého hlediska jeví jako mnohem ekonomičtější.

nádrž tiskárny hp
Kredity: HP

HP to tvrdí už několik let, světová jednička v tiskárnách na svých tiskových zařízeních nevydělává. Dělá to prodejem inkoustových kazet. Enrique Lores, generální ředitel společnosti HP, to znovu potvrdil během rozhovoru s našimi americkými kolegy v CNBC v lednu 2024: „Ztrácíme peníze na hardwaru, ale vyděláváme na spotřebním materiálu! Ve skutečnosti HP investuje do každého spotřebitele.“

Pokud může být toto tvrzení na první pohled překvapivé, stačí se podívat na cenu inkoustu za litr, abyste pochopili pozici HP. Protože, litr černého inkoustu se aktuálně obchoduje kolem 2 000 EUR, zatímco účet dosahuje 8 000 EUR za litr barevného inkoustu! Extrémně vysoké ceny, které přetrvávají roky. V roce 2017 již tyto přemrštěné ceny pranýřovalo sdružení Stop Planned Obsolescence.

Tankové tiskárny, dobrá alternativa

Naštěstí, a jak upozorňují naši kolegové z Le Monde, od roku 2015 existuje alternativa k modelu „Nízkonákladová tiskárna, předražené kazety“: inkoustové tankové tiskárny. Pro začátečníky tyto tiskárny nepracují s tradičními kazetami, ale s inkoustovými nádržkami, které lze ručně naplnit lahvičkami prodávanými samostatně.

Tiskárny s inkoustovými nádržkami, které byly před několika lety považovány za specializovaná zařízení, se staly populárními mezi hlavními výrobci. Najdeme je zejména u Epson, Canon, Brother a samozřejmě HP. Měli byste vědět, že tyto tiskárny jsou dražší než jejich protějšky s kazetami, s cenami mezi přibližně 150 EUR a 600 EUR v závislosti na modelu. Pro srovnání, například u HP můžete najít dobrou inkoustovou tiskárnu za přibližně 50-60 EUR.

nádrž tiskárny hpnádrž tiskárny hp
Kredity: HP

Čtěte také: Společnost HP je žalována za klamání uživatelů ohledně jejích tiskáren

Vyšší cena, ale výrazně snížené náklady na tisk

Ale inkoustové tankové tiskárny svou vyšší pořizovací cenu kompenzují výrazně levnější inkoust. Z dobrého důvodu vám tato zařízení umožňují dělat až 70% úspora při nákupu spotřebního materiálu. Zatímco kazeta umožňuje pořídit v průměru 1000 výtisků, sada lahví (obvykle dodávaná při nákupu tankové tiskárny) umožňuje spustit téměř 11 000 zobrazení! Ve skutečnosti, pokud začneme se základem 250 výtisků za měsíc, uživatelé mohou mít klid na 3 roky se startovací sadou lahví dodávanou s jejich tankovou tiskárnou.

Buďte však opatrní, uživatelé budou také moci snížit náklady na tisk na polovinu výběrem neoficiálních inkoustových kazet do své tiskárny “tradiční”. Podle Le Monde pak hranice rentability u tankových tiskáren jde z 1500 výtisků na 2400. Tato možnost však představuje rizika.

Někteří výrobci se skutečně rozhodli jít do války proti těmto kazetám třetích stran. Nedávno společnost HP odůvodnila blokování neoficiálních náplní na svých tiskárnách z bezpečnostních důvodů. V závislosti na značce lze tyto kazety použít k distribuci malwaru. Teorie vyvrácená několika experty na počítačovou bezpečnost. Konečně je tu otázka kvality, nižší než ty, které navrhují výrobci, máme-li věřit testům Que Choisir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *