Jak zvýraznit velké písmeno (À, É, È, Ç)?

Vědět, jak dávat akcenty na velká písmena, může být užitečné v mnoha ohledech. Zejména v profesionální oblasti, kdy musíte často zadávat text. Tento malý detail může někdy znamenat rozdíl. Pokud ještě nevíte, jak přidat akcent k velkému písmenu, nabízíme vám několik tipů, jak to napravit.

tip, jak zvýraznit velká písmena

Jak dávat akcenty na velká písmena? Otázka, kterou si klade mnoho lidí. I když to není povinné, například v kontextu vaší práce se může rychle stát nezbytným vědět, jak na to. Protože ve francouzském jazyce mohou být velká i malá písmena s diakritikou. K tomu není samo o sobě nic moc složitého. A totéž platí pro diaeresis a cedilla.

Pokud napíšete “Jsi v pořádku?” “, máte od začátku ve větě typografickou chybu. Problém by nenastal, pokud by naše klávesnice byly standardně vybaveny těmito speciálními znaky. Bohužel tomu tak není a v určitých případech je nutné předvést hbitost, která zatěžuje prsty ruky.

Přečtěte si také: Jak převést soubor PDF na dokument aplikace Word nebo upravitelný text

Jak přidat akcenty do velkých písmen?

Existuje několik metod, jak přidat akcenty k velkým písmenům z jakéhokoli softwaru (Excel, Word, prohlížeč atd.). K dispozici jsou klávesové zkratky, ASCII kódy ale i tabulka znaků Windows. Pokud jde o přehlásku a cirkumflex u velkých písmen, můžete je získat pomocí stejné kombinace kláves jako pro malá písmena.

Používání klávesových zkratek

Začněme klávesovými zkratkami. Tato metoda často zahrnuje klávesy s diakritikou v horní části klávesnice, zejména číselné klávesy (1 až 9). Budete muset použít po sobě jdoucí kombinace kláves. Jeden po druhém. První kombinace, která vám umožní získat požadovaný přízvuk, a druhá pro psaní velkého písmene. Zde jsou klávesové zkratky:

 • Komu (s velkým akcentem) = Ctrl + Alt + 7, poté Shift + A (7 je ta, která se nachází v horní části klávesnice, nikoli numerická klávesnice)
 • É (velká a akutní přízvuk) = Ctrl + 4 a poté Shift + E
 • È (velké e s velkým přízvukem) = Ctrl + Alt + 7 a poté Shift + E
 • Ç (velké c cedilla) = Ctrl+, poté Shift+C

S ASCII kódy

Druhou metodou je použití amerického standardního kódu pro výměnu informací. Tento standard počítačového kódování, který se objevil v 60. letech minulého století, je nejvlivnější dodnes. Také známý pod zkratkou ASCII umožňuje přidávat akcenty k velkým písmenům. Velmi snadné použití, vyžaduje, aby vaše klávesnice byla vybavena numerickým blokem.

Aby to fungovalo, stiskněte klávesu Alt a poté, aniž byste ji uvolnili, zadejte kombinaci čísel. Po dokončení jednoduše uvolněte klávesu Alt, aby se objevilo velké písmeno s diakritikou.

 • Komu (velká písmena) = Alt + 0192
 • É (velká a akutní přízvuk) =Alt + 0201
 • È (velké e s velkým přízvukem) = Alt + 0200
 • Ç (velké c cedilla) = Alt + 0199 nebo Alt + 128
 • Ù (velké u s vážným přízvukem) = Alt + 0217

Použití tabulky speciálních znaků ve Windows

Další řešení pro přidávání akcentů do velkých písmen. Trochu zdlouhavější než předchozí dva, je stejně účinný. Pokud máte počítač se systémem Windows, Microsoft myslel na integraci tabulky speciálních znaků. Chcete-li se k němu dostat, postupujte podle následujících kroků:

 • Otevřete nástroj Windows Search současným stisknutím kláves Windows + S.
 • Do vyhledávacího pole zadejte „charmap“ nebo „charmap“.
 • Poté byste měli vidět aplikaci „Mapa postav“. Klikněte na to.
 • Tabulka znaků se otevře v novém okně.
 • Vyberte požadovaný znak a poté klikněte na kopírovat, abyste jej mohli vložit do textu.
  tabulka znaků systému Windowstabulka znaků systému Windows

Doufáme, že vám tyto tipy konečně pomohou začít věty správnou nohou. Pokud se vám tyto metody zdají složité, vždy můžete migrovat z Windows na zařízení se systémem MacOS. Integrace akcentů na velká písmena je mnohem jednodušší: SHIFT + dlouhé stisknutí písmene a akcenty se objeví ve vyskakovacím okně. Znáte nějaké další způsoby, jak přidat akcenty k velkým písmenům? Pokud ano, klidně se o ně podělte v komentářích.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *