jak zastavit odhalování vaší IP adresy během hovorů?

Nyní můžete uskutečňovat audio a video hovory na X (dříve Twitter). Ve výchozím nastavení tyto hovory používají připojení peer-to-peer jako na WhatsApp. Tento typ připojení s sebou nese riziko: prozrazení vaší IP adresy a potažmo dalších citlivých informací. Poradíme vám, jak se tomu vyhnout.

Hovory přes WhatsApp

V jedné ze svých nedávných novinek představila sociální síť X audio a video hovory. Pokud jste běžným uživatelem hračky Elona Muska, můžete nyní telefonovat se svými kontakty přímo z aplikace.

Pro tento typ sociálních sítí to není příliš přirozená funkce, ale pokud ji náhodou používáte, uvědomte si, že s sebou nese jistou řadu rizik. Nejdříve, volání na X nejsou end-to-end šifrovánana rozdíl od toho, co WhatsApp nabízí již několik let, navzdory pochybnostem, které mohou přetrvávat.

Jedna věc je ale jistá: obě aplikace používají určitý typ spojení mezi uživateli. Toto je peer-to-peer připojení, které hlavním rizikem je odhalení vaší IP adresy.

Každý uživatel s relativně jednoduchými znalostmi by jej mohl použít k získání informací o vás, jako např vaši geografickou polohu, vašeho ISP a další citlivá data.

Peer-to-peer hovory: co to znamená?

Je to typ vazby, který umožňuje uživatelům komunikovat přímo, aniž by museli procházet zprostředkujícím serverem. Jinými slovy, každé zařízení v síti peer-to-peer (v angličtině peer-to-peer nebo P2P) je klient i server. Toto je typ připojení, který znají fanoušci sdílení souborů, v tomto případě stahování typu torrent.

Když posíláte zprávy prostřednictvím aplikace pro zasílání zpráv, obvykle tyto zprávy procházejí zprostředkujícím serverem, než se dostanou k příjemci. Pokud jde o hovory, většina aplikací jako WhatsApp a X (Twitter) používá přímé P2P připojení. Tato metoda má tu výhodu, že nabízí kvalitnější hovorys méně patrnými latencemi.

Druhou stranou mince jsou důsledky, které jsme vám představili výše. Riziko je ještě větší, pokud neblokujete nechtěné hovory, tedy hovory od neznámých lidí.

Jak chránit svou IP adresu při volání na X a WhatsApp?

Metoda 1: Zakažte volání peer-to-peer

Pro uživatele, kteří se zajímají zejména o otázky soukromí a ochrany osobních údajů, WhatsApp a X umožňují chránit vaši IP adresu během hovorů. Stačí zakázat P2P. Vaše hovory se přitom budou předávat přes zprostředkující servery, které automaticky chrání vaši IP adresu.

Na Whatsapp:

  • Stiskněte tři tečky nahoře a poté stiskněte Nastavení pokud používáte Android. Na iPhonu silně stiskněte Nastavení v pravém dolním rohu rozhraní WhatsApp.
  • Jít do Důvěrnost potom stiskněte pokročilé nastavení úplně dole.
  • Povolte možnost Chraňte IP adresu během hovorů.

WhatsApp: jak chránit svou IP adresu při hovorechWhatsApp: jak chránit svou IP adresu při hovorech

Na X (Twitter):

  • Klepněte na svůj profilový obrázek vlevo nahoře.
  • Vybrat Nastavení a soukromí Pak Ochrana osobních údajů a zabezpečení.
  • Jít do Soukromé zprávy.
  • Směrem dolů povolte možnost Vylepšené soukromí hovorů.
  • Všimněte si, že na stejné stránce si můžete vybrat, kdo vám může zavolat nebo ne.

X (Twitter): chraňte svou IP během hovorůX (Twitter): chraňte svou IP během hovorů

Metoda 2: Použijte VPN

Pokud chcete chránit svou IP adresu a zároveň mít možnost uskutečňovat hovory peer-to-peer, druhou metodou je použití VPN. Všimněte si, že i když je WhatsApp šifrován end-to-end, nechrání vaši IP adresu který zůstává dostupný v přímém spojení během hovorů.

Použitím důvěryhodné VPN, jako je NordVPN, přidáte druhou vrstvu ochrany. Tento typ aplikace navíc umožňuje používat vypůjčenou IP adresu na internetu. Vaše skutečná adresa je tak chráněna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *