Jak vytvořit rozevírací seznam v Excelu?

Excel je plný velmi praktických funkcí, včetně rozbalovacích seznamů. Pro ty, kteří nevědí, jak na to, zde jsou kroky, jak si jej vytvořit.

Vynikat
Kredity: 123RF

THE rozevírací seznamy jsou jednou z nejčastěji používaných funkcí Vynikat. Umožňují vám uložit sadu přípustných hodnot do buňky. Jde tedy o seznam voleb s předem určenými údaji, na rozdíl od buněk s volným vstupem.

Tato funkce může být užitečná například tehdy, když musíte vytvořit dokument, který mají vyplnit další uživatelé. Můžete proto omezit určité buňky na konkrétní volby.

Excel: jak vytvořit rozevírací seznam?

Vytvoření rozevíracího seznamu v Excelu se provádí v jednom nebo dvou krocích v závislosti na složitosti zobrazovaných dat. Nejjednodušší způsob je vyplnit prvky seznamu přímo, bez procházení datovým zdrojem.

  • Vyberte buňku, ve které chcete vytvořit rozevírací seznam.
  • Otevřete kartu Data v horním banneru a vyberte Ověření dat.

Rozbalovací seznam 1Rozbalovací seznam 1

  • V malém okně, které se objeví, zůstaňte na kartě Nastavení pak vyberte Seznam na úrovni linky Dovolit.
  • V oboru Zdrojzadejte položky z rozevíracího seznamu tak, že je oddělíte čárkou (,) A bez prostoru. Potvrďte s Aplikovat.

Rozbalovací seznam 2Rozbalovací seznam 2

Právě jste vytvořili rozevírací seznam přístupný pomocí šipky napravo od příslušné buňky.

Rozbalovací seznam 3Rozbalovací seznam 3

Toto je nejjednodušší způsob, jak vytvořit rozevírací seznam v aplikaci Excel. Někdy však data k zobrazení již existují v rozsahu buněk nebo v tabulce umístěné ve stejném dokumentu. V tomto případě musí být tyto buňky použity jako zdroj dat. Tato metoda je praktičtější pro dlouhé seznamy. Tím spíše, pokud musí být škálovatelné.

Vytvořte rozevírací seznam v aplikaci Excel pomocí zdroje dat

S první metodou jsme se naučili, jak přímo zadávat položky rozevíracího seznamu do cílové buňky v Excelu. Ve druhé metodě, která tentokrát probíhá ve dvou fázích, musíte nejprve vytvořit zdroj dat. Toto je rozsah buněk, který obsahuje položky, které se mají zobrazit v rozevíracím seznamu.

Druhým krokem je načíst prvky ze zdrojového rozsahu a zobrazit je v rozevíracím seznamu. Zdroj lze nalézt v aktuální tabulce nebo v jiném listu stejného dokumentu aplikace Excel.

Krok 1: Vytvořte zdroj dat

Zdroj funguje jako a databáze obsahující položky rozevíracího seznamu. Tyto prvky musí být vyplněny řádek po řádku ve stejném sloupci. Vraťme se k našemu příkladu seznamu měst. Musíte je zadat jeden po druhém, jako na obrázku níže.

Rozbalovací seznam 4Rozbalovací seznam 4

Všimněte si, že je zcela možné mít zdroj dat na stejném listu jako ten, který by měl obsahovat rozevírací seznam. Ale z praktických důvodů vám to radíme vytvořte zdroj na jiném listu. To umožňuje větší přehlednost.

Přečtěte si také – Jak vložit heslo do souboru Excel?

Krok 2: Vytvoření rozevíracího seznamu

Tento proces je prakticky stejný, jak je popsáno v první části tohoto návodu. Změní se pouze krok 4:

  1. Vyberte buňku, ve které chcete vytvořit rozevírací seznam.
  2. Otevřete kartu Data v horním banneru a vyberte Ověření dat. Objeví se okno.
  3. V příslušném okně zůstaňte na kartě Nastavení a vyberte Seznam na úrovni linky Dovolit.
  4. Klikněte do pole Zdroj a umístěte tam kurzor vyberte buňky obsahující data, která chcete zobrazit v seznamu. Rozsah je přidán automaticky.
  5. Potvrďte s Aplikovat.

Rozbalovací seznam 5Rozbalovací seznam 5

Všimněte si, že v našem příkladu je zdroj v oblasti buněk E2 až E5 na jiném nepojmenovaném listu. Tento list jsme mohli pojmenovat jinak. Například „Zdroj měst“, „Odkazy na města“ atd.

Nyní víte, jak vytvořit rozevírací seznam v aplikaci Excel. Nejjednodušší metodou je zadat položky seznamu přímo na úrovni ověření dat. Ale pro větší modularitu a flexibilnější seznam je lepší vytvořit samostatný sloupec s různými prvky k zobrazení.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *