Jak snížit velikost a váhu obrázku

Existuje několik důvodů, proč můžete chtít zmenšit velikost nebo váhu obrázku. Možná ho chcete poslat emailem, ale jeho váha přesahuje povolený limit. Ukážeme vám, jak komprimovat obrázek, aby se zmenšil na rozumnou velikost.

Jak snížit velikost a váhu obrázku?

Obrázky ve formátu JPEG bývají větší a větší. Fotoaparáty a chytré telefony, kterými jsou zachyceny, mají skutečně stále vyšší rozlišení. To je tedy cítit na velikosti a logicky i na váze snímků. To samo o sobě není tak špatné.

Zejména pokud jde o jejich tisk do fotoalba nebo jejich integraci do rámečku k zavěšení na zeď. Ale pokud jde o jejich sdílení e-mailem nebo jejich odesílání prostřednictvím určitých online služeb, věci se komplikují. Některé služby zasílání zpráv a e-mailu mají skutečně definovaný limit pro váhu obrázků.

Přečtěte si také > Jak extrahovat obrázek ze souboru PDF v systému Windows

Musíte být mazaní, abyste je mohli poslat. Chcete-li zmenšit velikost obrázku, máte dvě možnosti: zmenšit jeho velikost (definici) nebo jej zkomprimovat bez změny definice.

Jak zmenšit velikost obrázku?

Pro zmenšení velikosti obrázku je nejjednodušším řešením použít software pro úpravu fotografií, jako je Malování nebo Fotky (Windows), Gimp nebo Photoshop. Než začnete, nezapomeňte na tento tip: zmenšit kopii původního obrázkuponechat jej tak, jak je, pro případ, že jej budete potřebovat pro jiné použití.

Otevřete tedy kopii svého obrázku v softwaru pro úpravu fotografií a v nabídce vyhledejte funkci Velikost obrázku Nebo Změnit velikost. Definujte nové rozměry a nezapomeňte zaškrtnout volbu Udržujte proporce nebo jakýkoli jiný podobný název.

Například přechod z rozlišení 4160 x 3120 pixelů na 1280 x 960 pixelů výrazně sníží hmotnost obrázku. Podívejme se nyní na konkrétní příklad s aplikací Fotky, která je integrována do Windows 10 a Windows 11.

  • Klikněte pravým tlačítkem myši na příslušný obrázek > Otevřít pomocí > Fotky
  • Jakmile jste ve Fotkách, klikněte na obrázek a zobrazte malé menu v horní části
  • Zcela vpravo klikněte na tři vodorovné tečky a poté klikněte na Změnit velikost

Změňte velikost pomocí fotografiíZměňte velikost pomocí fotografií

  • V dalším okně vyberte Nastavte vlastní rozměry
  • Nastavte požadovanou šířku při držení rámečku možností Udržujte proporce kontrolovány.

Nastavte novou velikostNastavte novou velikost

  • Klikněte na Uložit kopii a vyberte cílové umístění.

Jak snížit váhu obrázku bez změny jeho velikosti?

V některých případech můžete chtít zachovat původní velikost obrázku a zároveň snížit jeho hmotnost. Je to zcela možné a my to uděláme pomocí online řešení. Tato metoda tedy funguje na chytrém telefonu nebo na PC pomocí prohlížeče.

  • Přejděte na web https://www.imagecompressor.com/en/
  • Klikněte na Vyberte obrázek a načtěte obrázek, jehož hmotnost chcete snížit
  • Upravte kvalitu obrazu přetažením posuvníku v dolní části stránky. V našem případě jsme zvolili 70% kvalitu.

Snižte kvalitu obrázkuSnižte kvalitu obrázku

  • Při 70 % se obraz změnil z 91 KB na 46 KB, což odpovídá 50% snížení jeho původní hmotnosti.

Jsme na konci tohoto návodu. Nyní víte, jak efektivně snížit váhu obrázku úpravou jeho velikosti. A abychom šli dále, je možné snížit jeho kvalitu pro další snížení hmotnosti s úpravou rozměrů nebo bez nich.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *