Jak přepnout klávesnici na AZERTY nebo QWERTY pod Windows?

Pokud jste omylem změnili konfiguraci své klávesnice AZERTY na QUERTY nebo naopak a nevíte, jak to změnit, vězte, že postup je velmi jednoduchý. Pořád to musíte vědět. V tomto krátkém tutoriálu vysvětlíme, jak přepnout klávesnici na QWERTY nebo AZERTY ve Windows 10 a Windows 11.

přepněte klávesnici na AZERTY nebo QWERTY

Poté, co jste viděli, jak dávat akcenty na velká písmena, nabízíme vám nový návod: jak přepnout klávesnici na QWERTY nebo AZERTY. Možná jste se již setkali s rozložením kláves, které obvykle neodpovídá těm na vaší klávesnici. Kvůli špatné manipulaci nebo jednoduše po nákupu nového počítače.

🤔Proč měnit jazyk klávesnice?

QWERTY klávesnice je určena pro anglicky mluvící země, zatímco klávesnice AZERTY byla navržena pro francouzsky mluvící země. To znamená, že rozdíly mezi těmito dvěma typy klávesnic mohou být pro někoho, kdo na ně není zvyklý, rychle matoucí. V mnoha případech může být užitečné vědět, jak přepínat mezi rozloženími klávesnice.

Například pokud musíte cestovat a chcete zůstat v kontaktu se svými blízkými, kteří zůstávají ve Francii, nebo v rámci etablování své práce v zahraničí. Je mnoho situací, ve kterých je dobré vědět, jak přepnout klávesnici na AZERTY nebo QWERTY.

Druhý scénář, mnohem častější, je, když jste omylem udělali chybu a vaše klávesnice AZERTY se neočekávaně přepnula na QWERTY. Zde jsou tedy kroky, které je třeba dodržet, abyste věděli, jak seřadit věci ve správném pořadí.

Pomocí klávesové zkratky

Chcete-li změnit konfiguraci jazyka klávesnice ve Windows, je to velmi jednoduché. Stačí jednoduchá klávesová zkratka. Stiskněte současně tlačítka SHIFT + ALT. Pokud jsou ve vaší verzi systému Windows nainstalovány další jazykové balíčky, opakování této klávesové zkratky vám umožní přepínat mezi jazyky psaní. Poté byste měli vidět vybraný jazyk zobrazený v pravé dolní části obrazovky. Například ENG pro angličtinu a FR pro francouzštinu.

QWERTY AZERTYQWERTY AZERTY

Rozložení klávesnice můžete také rychle změnit stisknutím klávesy Windows + mezerníku.

Procházení nastavení jazykových preferencí

Další metoda, která je stejně účinná, ale tentokrát používá nastavení jazykových předvoleb. Klikněte na obrazovce vpravo dole vlevo od data a času ENG pokud je klávesnice aktuálně ve francouzštině, vyberte ENG v seznamu pro změnu jazyka na angličtinu. Stejným způsobem přepněte z jednoho jazyka do druhého.

K těmto nastavením se můžete dostat také následujícím způsobem: klikněte na tlačítko Windows pak na ozubeném kole Nastavení. Poté postupně klikněte na Čas a jazyk Pak Region a jazyk. V této nabídce v sekci Jazyk > Klávesnice, máte možnost vybrat si francouzštinu nebo angličtinu. Pro potvrzení vaší volby klikněte na Nastavit jako výchozí jazyk.

Tady to máte, víte, jak přepnout z klávesnice AZERTY na QWERTY a naopak pod Windows. Víte o jiných metodách? Neváhejte se o ně podělit v komentářích.

❓Proč dvě různé klávesnice?

Pokud existují dva typy klávesnic, není to náhoda. Uspořádání QWERTY patentované jeho vynálezcem Christopherem Lathamem Sholesem v roce 1878 umožnilo základně vyhnout se křížení stopek psacího stroje. Rozložení QWERTY se používá hlavně v anglicky mluvících zemích, ale někdy také ve Španělsku, Norsku, Portugalsku nebo Švédsku.

Rozložení AZERTY se používá ve frankofonních zemích, jako je Francie nebo Belgie, a lépe se hodí pro slova ve francouzském jazyce. Pokud znáte jiné metody, dejte nám prosím vědět v sekci komentářů. Doplníme je do tohoto článku, aby byl co nejúplnější.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *