Jak požádat o nový řidičský průkaz ve formátu bankovní karty

Před pár týdny jsme se dozvěděli datum neplatnosti řidičského průkazu ve formátu růžové knihy. Ta musí být nahrazena novou generací ve formátu bankovní karty do 19. ledna 2033. Vysvětlíme, jak žádost podat.

karta řidičského průkazu

Nový řidičský průkaz je v oběhu již několik let. Namísto starého dobrého růžového sešitu, který byl stejně vytvořen v roce 1922, je novým držitelům licence nabízen doklad o velikosti bankovní karty. Kromě toho, že je skladný – a snáze se skladuje v peněžence – je vybaven čipem, který výrazně usnadňuje jeho použití.

Vláda má také v úmyslu převést Francouze na tuto novou generaci řidičského průkazu. Prozatím není povinnost se měnit, ale z dlouhodobého hlediska budeme muset rezignovat na rozloučení s malým růžovým papírkem. Termín byl oznámen na konec léta: definitivně zmizí dne 19. ledna 2033.

Na stejné téma — Řidičský průkaz: malé překročení rychlosti již nebude od roku 2024 vést ke srážce bodů

Proč přecházet na nový řidičský průkaz

Vzhledem k tomuto poměrně vzdálenému datu se pravděpodobně ptáte, proč žádat o nový řidičský průkaz. Navíc v současnosti můžete o jeden požádat pouze v případě ztráty nebo poškození vaší stávající licence. Čipovaná licence má oproti svému protějšku mnoho výhod.

Pro začátek, jak je zvýrazněno výše, má čip i čárový kód. Díky těmto dvěma prvkům si jeho držitel může snadno zkontrolovat počet bodů, které mu zbývají, tím, že zajde na tuto adresu. Navíc nezapomínejme, že vláda a obecně výrobci usilovně pracují na digitalizaci tohoto malého dokumentu v našich chytrých telefonech, což bude možné pouze s dotyčným čipem.

Na stejné téma — Řidičský průkaz bude 100% digitální v roce 2024, konec růžového papíru?

Na závěr si uvědomte, že opozdilci budou vystaveni pokutě, pokud ani po lednu 2033 nepožádají o nový řidičský průkaz. Tato částka bude činit 11 eur a může vylézt nahoru 38 eur v závislosti na případu. Také nový řidičský průkaz má oproti svému protějšku jedinou skutečnou vadu: dobu platnosti. Stejně jako občanský průkaz se bude muset každých 15 let obnovovat, kde růžový papír platil doživotně.

řidičský prúkazřidičský prúkaz

Jak zažádat o nový řidičský průkaz

Jak jsme již vysvětlili, v současnosti existují pouze dva způsoby, jak získat nový řidičský průkaz: složením testu nebo podáním žádosti na prefektuře. Pokud již svůj řidičský průkaz vlastníte, budete se tedy muset obrátit na druhou možnost. To se ale netýká jen tak někoho: je to nezbytné dobrý důvod požádat o řidičský průkaz. Pochopte to, pokud vaše licence byla poškozené, dokonce ztracené nebo odcizené. Nárok mají i lidé, kteří změnili svůj rodinný stav.

Pokud spadáte do této kategorie, můžete podniknout kroky k získání nového řidičského průkazu ve formátu bankovní karty. Nejprve budete potřebovat několik administrativních dokumentů v digitálním formátu, a to:

 • Váš řidičský průkaz, pokud byl poškozen
 • Fotografický podpis
 • Doklad totožnosti
 • Doklad o adrese mladší než 6 měsíců
 • Povolení k pobytu, pokud nemáte francouzské občanství

Jakmile budete mít všechny tyto dokumenty, postupujte při žádosti o nový řidičský průkaz:

 • Přejděte na web ANTS
 • Klikněte na Vyžádejte si předložení řidičského průkazu
 • Vyberte možnost Ztráta, odcizení, poškození, konec platnosti nebo změna rodinného stavu
 • Klikněte na Začněte proces online
 • Identifikujte se s France Connect
 • Klikněte na Nová žádost pak dál Řidičský prúkaz
 • Vyplňte formulář a poté přidejte naskenované dokumenty

Upozorňujeme, že předložení nového řidičského průkazu vás bude stát 25 eur. Úplnou výměnu růžového papíru před rokem 2033 zatím ministerstvo vnitra neplánuje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *