Jak otevřít fotografii HEIC a převést ji na JPG nebo PNG?

Kamarád vám pošle fotku ve formátu HEIC a vy ji bohužel nevidíte? Není třeba volat marabout nebo měnit telefon. Přečtěte si tento návod a dozvíte se vše o HEIC.

jak převést fotografii HEIC

Importem a foto HEIC z vašeho iPhonu nebo iPadu do vašeho Windows PC, možná jste si všimli, že váš počítač jej nebyl schopen přečíst. Není to otázka kompatibility PC/Mac, jen je tento formát obrazu pro váš počítač exotický. Na vašem nedávném Macu (High Sierra a novějších) je HEIC systémem macOS dokonale rozpoznán. Nepropadejte panice, přesto je to možnézobrazit obrázek HEIC v systému Windows a převést jej v jiných formátech jako JPG nebo PNG.

Co je soubor HEIC/HEIF?

HEIC (pro High Efficiency Image Codec) je výchozí formát obrázku pro iPhone a iPad. Objevil se s vydáním iPhonu 7 (s čipem A9) a iOS 11 v září 2016. Na rozdíl od toho, čemu by se dalo věřit, Technologie HEIC nebyla vynalezena společností Apple. Je dílem nezávislé skupiny MPEG (Moving Picture Experts Group), které již vděčíme za slavné video kodeky MPEG. Tato mezinárodní skupina expertů vyvinula standard HEIF (High-Efficiency Image File format) v roce 2013 a dokončila jej až v roce 2015. S vylepšením video senzorů bylo myšlenkou najít kodek, který spotřebuje méně úložného prostoru než JPEG, ale je také kvalitnější. Samotný obrazový formát HEIF je ve skutečnosti založen na vývoji videokodeku HEVC (High Efficiency Video Coding), který je často znám pod názvem H265, protože je pozdější než H264 (= MPEG 4). Cílem bylo najít náhradu za stárnoucí JPEG z roku 1992.

jak převést fotografii HEICjak převést fotografii HEIC

Jaké jsou výhody HEIC?

Na rozdíl od JPEG, což je jednoduchý fotokodek (program kódující/dekódující multimediální informace), HEIF (a tedy HEIC) je také kontejner. To znamená, že‘může spojit jeden nebo více obrazových souborů, ale také další data.

Tato metadata mohou být EXIF tagy (informace spojené s každým snímkem, jako je ISO, rychlost závěrky), XMP (kroky pro úpravu záběru, jako je otočení nebo saturace), a alfa kanál (pro průhlednost) nebo a hloubkovou mapu (záznam „vyříznutého“ obličeje v režimu na výšku). dodal Apple další metadata zejména pro svůj standard HEIC, jako jsou filtry.

jak převést fotografii HEICjak převést fotografii HEIC

Je to díky HEIF, že je to stále možné najít originální fotografii na iPhone/iPad, a to i přes změnu velikosti, emotikony a další retuše. Vskutku, všechny změny v souboru HEIC/HEIF jsou nedestruktivní, podle počítačového žargonu. Jinými slovy, vždy je možné se vrátit k původní fotografii i přes další ořez nebo úpravu. Pro naše oči neviditelný soubor (a obsažený v souboru HEIC) zachovává různé kroky úprav a aplikuje je v reálném čase na původní soubor obrázku, trochu jako gigantická vrstva Photoshopu. To je důležitá výhoda oproti JPEG, protože kvalita obrazu se při úpravách zhoršuje.

Kromě toho je HEIF kontejner schopný shromáždit několik obrázků. HDR, GIF sekvence nebo série fotografií pořízených na iPhone/iPad jsou tedy výsledkem HEIC.jak převést fotografii HEICjak převést fotografii HEIC

Konečně nabízí HEIC lepší komprese než JPEG. Apple oznamuje, že jeho kodek HEIC zmenšuje velikost souboru JPEG o 50 % pro ekvivalentní nebo lepší kvalitu. Obrázek JPEG je ve skutečnosti kódován na 8 bitů, zatímco HEIC umožňuje kódování na 16 bitech (proto více nuancí v tmavých a světlých tónech). Nevýhodou tohoto nového kodeku je, že vyžaduje větší výpočetní výkon.

Standardně ani jedno Windows 10 ani Windows 11 nejsou schopny tento formát přečíst exotický soubor. V Průzkumníku souborů Windows nebo v aplikaci Fotky nebudou soubory HEIC rozpoznány a nečitelné. Je proto nutnénainstalovat malý software aby váš soubor HEIC byl akceptován systémem Windows, zejména v jeho průzkumníku souborů. Nebojte se, není třeba vytahovat kreditní kartu. Existuje spousta aplikací HEIC (obvykle placených), ale Microsoft nabízí jednu zdarma.jak převést fotografii HEICjak převést fotografii HEIC

Nese sladké jméno „ Rozšíření obrázků HEIF » [  ]. Poté klikněte na „Získat“ na vyhrazené stránce na webu (která vás přesměruje do Windows Store) nebo zadejte „HEIF Image Extensions“ do vyhledávacího pole Windows Store. Program o velikosti 1,52 MB nainstaluje a vaše obrázky jsou pak viditelné v průzkumníku souborů stejně jako v nativní aplikaci Fotky. Pokud jste aktualizovali svou verzi Windows 10 (verze 1803 a vyšší), váš operační systém načte soubory HEIC/HEIF správně.

HEIC je formát plný výhod, který je však stále málo využíván řadou softwarových programů (sada Office, určitý editační software atd.) nebo webovými službami (WordPress atd.). Pro snazší manipulaci vám proto doporučujeme převést jej do formátu JPEG nebo PNG. Po instalaci „HEIF Image Extensions“ aplikace obrázkyprohlížeč nainstalovaný ve výchozím nastavení ve Windows, je schopen otevřít, ale také uložit soubor HEIC ve formátu JPEG, ale také v PNG, TIF, BMP, GIF atd.

Kromě, Malovat, základní program pro úpravu obrázků Windows, může také otevřít a převést soubor HEIC/HEIF. Fotografie nebo Malování jsou však pro převod obrázků omezeny, protože nemohou zpracovávat dávky.

jak převést fotografii HEICjak převést fotografii HEIC

Pro provádění dávkových převodů obrázků HEIC/HEIF je proto vhodnější obrátit se na specializovaný software. Pro převod je k dispozici několik aplikací (bezplatných i placených):

CopyTrans se obzvláště snadno používá. Po instalaci aplikace otevřete průzkumník souborů a poté klikněte pravým tlačítkem myši na fotografie HEIC, které chcete převést. Otevře se nabídka a nabídne „Převést na JPEG pomocí CopyTrans“. Potvrďte kliknutím levým tlačítkem. Fotografie jsou převedeny do formátu JPEG ve stejné složce. Původní soubory HEIC nebudou smazány.

jak převést fotografii HEICjak převést fotografii HEIC

Jaké aplikace mohou otevřít soubor HEIC/HEIF?

Nedávné aplikace pro úpravu fotografií jsou schopny otevřít (a převést) soubory HEIC. Zaznamenáváme tedy platící tenory jako Photoshop Nebo Affinity Photoale také open source software jako GIMP (od verze 2.10) nebo Krita.

jak převést fotografii HEICjak převést fotografii HEIC

Které webové služby se používají k převodu souboru HEIC/HEIF na JPEG?

Pokud soubory potřebujete jen příležitostně, může vám stačit webová služba. Na rozdíl od aplikace není potřeba instalovat spustitelný soubor (na některých stolních počítačích je to někdy zakázáno). Je vyžadován pouze aktuální webový prohlížeč. Jako každý soubor odeslaný na webové platformě je potenciálně hacknutelný a přístupný lidem se špatnými úmysly. Nedoporučujeme proto používat službu cloudové konverze pro profesionální (citlivá data) nebo intimní snímky.

Seznam online konvertorů (cloud computing) HEIC > JPEG:

montáž-cloud_heicmontáž-cloud_heic

Ve výchozím nastavení se fotografie a videa nahrávají v HEIC. Pro lepší přenositelnost vašich dat může být vhodnější změnit nastavení. Stačí jít dovnitř Nastavení > Fotoaparát > Formátypak zkontrolujte Nejvíce kompatibilní. Od této chvíle budou fotografie ukládány ve formátu JPEG a videa ve formátu MOV (s kodekem MP4). Pamatujte, že snímky obrazovky nejsou ovlivněny, protože jsou uchovávány ve formátu PNG.

jak převést fotografii HEICjak převést fotografii HEIC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *