Hudební pirátství je na vzestupu, YouTube je hlavním cílem zlodějů

Hudební pirátství je opět na vzestupu, navzdory dostupnosti legálních streamovacích služeb jako Spotify a Apple Music. YouTube by byl také jedním z cílů výběru pro různé piráty.

Skladba YouTube Humming ke stažení klipu
Kredity: 123RF

Podle nové zprávy výzkumné firmy Muso došlo více než 17 miliard návštěv stránek hudebního pirátství po celém světě v roce 2023, což je o 13 % více než v předchozím roce. Zpráva také odhaluje, že „YouTube rippers“, které extrahují zvuk z videí na YouTube a převádějí je do hudebních souborů ke stažení, jsou nejoblíbenější formou hudebního pirátství. což představuje 40 % z celkového počtu návštěv.

Generální ředitel Muso Andy Chatterley říká, že oživení hudebního pirátství ukazuje, že hudební průmysl musí pochopit měnící se chování a preference spotřebitelů které je nutí přejít na nelicencované kanály. Vysvětluje, že hudební pirátství za posledních sedm let pokleslo, hlavně proto, že umělci a vydavatelství přestali vydávat exkluzivní alba na určitých hudebních platformách, což přimělo mnoho fanoušků, aby je místo toho pirátili. Nicméně, V roce 2023 je hudební pirátství opět na vzestupu, a to z různých důvodů.

Přečtěte si také – V Evropě narůstá pirátství a exploduje nelegální přístup k živému sportu

YouTube je jedním z oblíbených cílů hackerů

Mezi důvody nárůstu hudebního pirátství patří podle Chatterleyho vysoké ceny služeb streamování hudby, náklady na mobilní data v některých oblastech a pohodlí stahování hudby do telefonů přes Wi-Fi. průmyslu, protože uživatelům umožňují snadný přístup k hudbě a stahování hudby z největší platformy pro sdílení videa na světě, bez placení jakýchkoli poplatků nebo licenčních poplatků umělcům nebo vydavatelstvím.

Jack Malon, mluvčí YouTube, říká, že společnost si je vědoma problému s YouTube rippery a podniká kroky k boji proti němu. Na to poukazuje YouTube blokuje problematické domény a vyvíjí technické metody k zastavení jejich používánín, při zasílání oznámení o zastavení a ukončení vývojářům těchto aplikací.

Rovněž uvádí, že YouTube investuje značné prostředky do nástrojů pro nahlašování a správu obsahu chráněného autorskými právy a že to úzce spolupracuje s dalšími lídry v oboru na stanovení standardu pro boj proti pirátství ze strany technologických společností.

Taylor Swift je jedním z nejvíce pirátských umělců

Muso neprozradil, které hackery YouTube sledoval kvůli své zprávě, ani za kolik stažení byli zodpovědní. Poskytla však data o stahování torrentů, což je další forma pirátství.

Taylor SwiftTaylor Swift
Kredity: 123RF

Zpráva ukazuje, že někteří z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších umělců, jako Taylor Swift, která je tento víkend nominována na šest Grammy, mají také některá z nejvíce pirátských alb. Swiftova alba byla v roce 2023 nelegálně stažena téměř 5 milionůkrátjeho znovu nahraná verze z roku 1989 je nejprodávanějším albem roku.

YouTube má proto velký zájem na rychlém zásahu proti tomuto jevu. Pirátství připravuje umělce o jejich příjmy. Většina však často není adekvátně odměňována, zejména různými streamovacími platformami. Někteří byli dokonce nuceni opustit TikTok, jednu z nejpopulárnějších sociálních sítí na světě, protože Universal Music Group neobnovila smlouvu s platformou. Hudební pirátství také často poškozuje spotřebitele, kteří se vystavují malwaru, virům a nekvalitní hudbě.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *