Google odstraňuje tisíce aplikací z Obchodu Play, zde je důvod

Google nedávno ohlásil masivní akci proti miliardám obsahu ve svých službách Google Play a Nákupy. Toto opatření bylo přijato v souladu se zákonem Evropské unie o digitálních službách (DSA), který vyžaduje, aby online platformy oznamovaly a odstraňovaly nezákonný nebo škodlivý obsah.

obchod Play
Kredit: Unsplash

Podle posledních údajů Evropské komise předložil Google Komisi více než 14,4 miliardy důvodových zpráv od doby, kdy v prosinci 2023 vstoupil v platnost zákon o digitálních službách. Google za poslední tři měsíce omezil nebo odstranil více než 14,4 miliardy kusů obsahu ve svých službách.

Připomínáme, že DSA je nový soubor pravidel zaměřených na vytvoření bezpečnějšího a spravedlivějšího online prostředí pro uživatele a podniky z EU. Vztahuje se na velké online platformy, které nabízejí zprostředkovatelské služby, jako je hosting, přenos nebo klasifikace obsahu. DSA zejména požaduje, aby online platformy přijaly opatření k zamezení šíření nezákonného obsahu. DSA stanoví pokuty, které mohou jdou až do výše 6 % ročního obratu platformy v případě nedodržení nebo opakovaných porušení.

Přečtěte si také – Google dodržuje nové evropské digitální zákony: zde je to, co se pro vás změní

Google je nucen odstranit tisíce produktů z Nákupů

Většina těchto zpráv, více než 13,5 miliardy, se týká Nákupů Google, služba, která uživatelům umožňuje porovnávat a nakupovat produkty od různých online prodejců. Google uvedl, že z Nákupů Google odstranil tisíce produktů a inzerentů za porušení smluvních podmínek, včetně používání zavádějících nebo nevhodných obrázků, textu nebo kritérií ve svých reklamách.

Důvody, proč společnost Google odstranila produkty nebo inzerenty z Nákupů Google, zahrnují problémy s kritérii, obrázky s propagačním textem nebo překážkami, produkty s obsahem pro dospělé a produkty s obecnými obrázky.

Google Play obchodGoogle Play obchod
Kredity: 123RF

Není jasné, zda má akce Google na Nákupech Google nějakou souvislost s antimonopolním případem, který Evropská komise zahájila proti Googlu v roce 2017. Komise obvinila Google ze zneužití svého dominantního postavení v oblasti výzkumu k upřednostnění vlastní služby srovnávání cen před svými konkurenty . Komise uložila rekordní pokutu 2,4 miliardy eur společnosti Google, která se odvolala k Soudnímu dvoru EU. Nicméně, na konci roku 2021 Soud z velké části potvrdil rozhodnutí Komise a pokutu.

Ostatní zprávy, více než 208 000, se týkají Google Playslužba, která uživatelům umožňuje stahovat a používat aplikace na jejich zařízeních Android. Google uvedl, že z různých důvodů odstranil tisíce aplikací z Google Play, jako je porušení práv duševního vlastnictví, přítomnost malwaru nebo špatná kvalita. Google uvedl, že odstranil většinu aplikací z Google Play v reakci na oznámení zaslaná držiteli práv nebo úřady v souladu s článkem 16 zákona o ochraně dat, který upravuje typ mechanismu zastavení šíření. DMCA pro nezákonný obsah.

Co to znamená pro uživatele a podniky?

Zprávy Google ukazují, že dynamické reklamy ve vyhledávání mají významný dopad na online ekosystém a dostupnost obsahu a služeb uživatelům a firmám. Uživatelé a podniky se nyní musí zamyslet nad tím, jak mohou zajistit, aby jejich obsah nebo služby nebyly nespravedlivě nebo neoprávněně odstraněny nebo omezeny online platformami. DMA také začíná být efektivní, protože po zákazu Epic Games je nyní Apple nucen vrátit Fortnite zpět do App Store.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *