Google dříve ukládal vaše soukromá data v anonymním režimu, ale konečně je tu dobrá zpráva

Společnost Google právě učinila radikální rozhodnutí týkající se zpracování vašich osobních údajů v režimu soukromého prohlížení po zkušebním období, které začalo před 4 lety.

Po léta byla jednou z hlavních mylných představ o prohlížeči Chrome od Googlu úroveň soukromí, kterou nabízí jeho „anonymní režim“. Ačkoli je to účtováno jako způsob soukromého procházení, Google má dlouhou historii shromažďování a ukládání dat během těchto údajně tajných relací.

Vyhledávací gigant však po urovnání souhlasil s několika zásadními změnami téměř čtyři roky stará hromadná žaloba týkající se jejích praktik v oblasti inkognito dat.

Google shromažďoval vaše osobní údaje, a to i při soukromém prohlížení

Stížnost podaná v červnu 2020 tvrdila, že Google pečlivě sledoval webovou aktivitu a osobní údaje uživatelů, i když používali anonymní režim, který má tento typ sledování deaktivovat. Jak je uvedeno ve stížnosti: „ Google sleduje a shromažďuje historii procházení spotřebitelů a další údaje o webové aktivitě bez ohledu na jakékoli záruky, které spotřebitelé přijmou k ochraně soukromí svých dat. “.

Ačkoli Google v té době obvinění přímo nepopřel, společnost uvedla, že pokud nebudou inkognito relace ukládány lokálně,“ webové stránky mohou být schopny shromažďovat informace o vaší aktivitě při procházení během vaší relace “. To naznačovalo, že Google sám shromáždil určitou úroveň uživatelských dat ve své roli prostředníka mezi značkami, vydavateli a spotřebiteli.

Přečtěte si také – Chrome: jak povolit zámek soukromého prohlížení v systémech Android a iOS

Google nakonec souhlasí se smazáním vašich dat

Dnes, po zdlouhavém právním procesu, Google souhlasil s implementací několika důležitých změn, které přinesou větší transparentnost a možnost volby do jeho kontroverzních praktik anonymního prohlížení dat. Podle soudních dokumentů podaných 1. dubna a zjištěných BGR jsou hlavní ustanovení dohody následující:

  • Smazání nebo oprava dříve shromážděných dat anonymního prohlížení.
  • Přepište informace sdělené společností Google o datech shromážděných během soukromých relací prohlížení.
  • Přidání možnosti blokovat soubory cookie třetích stran ve výchozím nastavení v režimu „anonymní“ po dobu alespoň následujících pěti let
  • Trvalé odstranění schopnosti Googlu zjišťovat, kdy uživatelé procházejí v anonymním režimu.
google chrome kartygoogle chrome karty
Kredity: 123RF

Ačkoli vyrovnání nezahrnuje žádnou přímou peněžní kompenzaci pro uživatele, představuje podstatnou úpravu postoje společnosti Google k ochraně soukromí a shromažďování dat v rámci prohlížeče Chrome. Změny by teoreticky měly transformovat „anonymní“ režim na skutečně soukromý zážitek z prohlížení v budoucnu.

Dokumentace k vyrovnání uvádí, že pokud společnost Google souhlasí s podmínkami vyrovnání, společnost „ nesouhlasí s obsaženou právní a skutkovou charakteristikou » v původní žalobě. Jinými slovy, společnost Google tvrdí, že její dřívější postupy shromažďování dat výslovně neporušovaly žádná pravidla ani sliby související s funkcí anonymního režimu.

Jisté je, že stovky milionů uživatelů, kteří používali „anonymní“ režim pro své osobní relace prohlížení, měly pravděpodobně alespoň část své aktivity sledovány bez jejich vědomí. V budoucnu by režim soukromého prohlížení Google měl konečně odpovídat jeho značce zaměřené na soukromí, skutečně chrání uživatelská data a online aktivity před zvědavýma očima. Tyto změny samozřejmě nebrání poskytovatelům internetových služeb, zaměstnavatelům, školám nebo samotným webům sledovat provoz, ale omezují zapojení Googlu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *