Francie dělá čáru za indexem udržitelnosti smartphonů

Poslední slovo měla Evropská komise. Ministerstvo ekologie bylo skutečně nuceno udělat čáru za svým indexem udržitelnosti smartphonů.

index konečné trvanlivosti
Kredity: 123RF

Bylo to bohužel předvídatelné. Jak možná víte, v našich sloupcích jsme diskutovali o vládním projektu výměny indexu opravitelnosti za zcela nový. index udržitelnosti.

Tato nová stupnice byla začleněna do zákona proti plýtvání pro oběhové hospodářství a měla vstoupit v platnost letos. S indexem udržitelnosti bylo myšlenkou zahrnout a zaměřit se na schopnost produktu vydržet v průběhu času (odolnost materiálů, trvanlivost součástí atd.), navíc ke kritériím spojeným s opravitelností již stanovenými u předchozího indexu.

Index udržitelnosti už začal špatně

Na konci roku 2023 však Evropská komise již dala najevo svůj nesouhlas s francouzským projektem. Chyba zejména zjevné neslučitelnosti s evropským opatřením který by měl vstoupit v platnost v polovině roku 2025. Evropská komora ve skutečnosti připravuje „energetický štítek“, který musí být k výše uvedenému datu připevněn na všech chytrých telefonech prodávaných na starém kontinentu.

Pro Evropskou komisi by proto francouzský index udržitelnosti mohl „vytváří další zátěž pro hospodářské subjekty a přispívá ke zmatení spotřebitelů.“ Abych to shrnul, projekt byl jednoduše duplikován.

index konečné trvanlivostiindex konečné trvanlivosti
Kredity: 123RF

Ministerstvo pro transformaci energetiky hází ručník do ringu

V dopise adresovaném EU to proto potvrdila ministerstva financí a ekologické transformace úplné opuštění indexu udržitelnosti. Přesto oba útvary nechyběly znamenají jejich zklamánímimochodem argumentující, že francouzský index udržitelnosti „představuje odlišný a doplňující nástroj k budoucímu energetickému štítkování chytrých telefonů a tabletů, které nařízení stanoví, a to jak s ohledem na povahu a čitelnost poskytovaných informací, tak na spektrum rozšířené o kritéria obsažená v indexu udržitelnosti“.

Není překvapením, že další společnosti, které se zavázaly k francouzskému indexu udržitelnosti, daly najevo svou nespokojenost s rozhodnutím přijatým Evropskou komisí. To je zejména případ výrobce Fairphone, značky specializující se na „férové“ smartphonyale také z iFixit, referenční místo pro opravy.

Špatné rozhodnutí podle iFixit

Jak nám bylo vysvětleno v prohlášení poskytnuté společnosti Phonandroid Sandra Auboy, odpovědná za vývoj ve Francii ve společnosti iFixit, volba Komise je politováníhodná : “Index udržitelnosti byl pravděpodobně ambicióznější než evropská dohoda, o které Komise právě hlasovala. Důležité je vzít v úvahu životnost zařízení a nejen jeho opravitelnost,“ ona věří.

do jeho očí, opravitelnost je stejně důležitá jako spolehlivost zařízení : “Pokud se zařízení každých 6 měsíců porouchá, odradí to uživatele od jeho opravy.“ Pokud manažer chápe potřebu evropské harmonizace pro spotřebitele i výrobce, lituje, že v nové dohodě téměř chybí aspekt udržitelnosti. Doufá, že Komise nakonec přezkoumá svůj výtisk s ohledem na toto: „Francie zůstává průkopníkem, pokud jde o opravy v Evropě, zůstáváme v naději, že se věci budou i nadále ubírat tímto směrem.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *