Facebook tajně špehoval zvyky uživatelů Snapchatu

Pokračující soudní spor mezi Meta a uživateli vynesl na světlo několik důvěrných interních dokumentů z americké sociální sítě. Dozvídáme se zejména, že Facebook v roce 2016 spustil tajný projekt spočívající ve špehování síťového provozu uživatelů Snapchatu.

facebookový špión
Kredity: 123RF

Příchodem na trh sociálních médií v roce 2011 se Snapchat rychle etabloval jako módní trend mezi mladými lidmi. Aplikace založená zejména Evanem Spiegelem zaznamenala obrovský úspěch. Během několika let se Snapchat stal cílem Facebooku, který byl stále nespornou jedničkou na trhu.

V marném pokusu o reprodukci mistrovského tahu Facebook v posledních letech neváhal napodobit, neříkat kopírovat, exkluzivní funkce Snapchatu. V roce 2019 například RS Marka Zuckerberga spustilo Avatary, skutečnou reprodukci Bitmojis Snapchatu. Facebook Messenger také začal používat efemérní zprávynebo název značky aplikace malého ducha.

Ghostbuster, anti-Snapchat projekt Facebooku

Nedávný soudní spor mezi uživateli a Meta nám však umožňuje dozvědět se více o snahách Facebooku konkurovat tomuto konkurentovi. Během tohoto právního sporu, bylo odhaleno několik důvěrných dokumentů z americké sociální sítě. Dozvídáme se zejména, že Facebook spustil v roce 2016 přísně tajný projekt, který sestával z zachytit a dešifrovat síťový provoz mezi uživateli Snapchat a servery aplikace.

Myšlenka je umět analyzovat chování a zvyky uživatelů. Jinými slovy, pochopte, co dělá Snapchat úspěšným. Tento projekt nazvaný Ghostbuster (v odkazu na slavné logo Snapchat) byl založen na technologii speciálně navržené inženýry Facebooku, aby obejít šifrovací mechanismy Snapchatu, ale i Amazonu nebo YouTube.

Kdykoli se někdo zeptá na Snapchat, odpověď je obvykle taková, že protože je jeho provoz šifrovaný, nemáme pro něj žádné analýzy,“ napsal Mark Zuckerberg, generální ředitel společnosti Meta, v e-mailu ze dne 9. června 2016 a zveřejněném jako součást žaloby. “Vzhledem k tomu, jak rychle rostou, se zdá důležité najít nový způsob, jak o nich získat spolehlivé analýzy. Možná potřebujeme vytvořit panely nebo napsat vlastní software. Měl bys přijít na to, jak to udělat,“ navrhl miliardář.

Přečtěte si také: Snapchat odsuzuje taktiku Facebooku a Instagramu k rozdrcení konkurence

Onano, bezplatná VPN a špionážní nástroj

K tomu inženýři Facebooku využili Onavo, bezplatnou VPN službu, kterou společnost získala v roce 2013. Facebook byl pravidelně obviňován z toho, že jde skutečně o nástroj věnovaný dolování dat, a nakonec Onavo uzavřel poté, co v roce 2019 zveřejnil novinářské vyšetřování dokazující, že sociální síť zaplatil teenagerům, aby používali Onavo. To umožnilo Facebooku špehovat procházení těchto mladých uživatelů.

Jak odhalují dokumenty, týmy Onavo vyvinuly na žádost Zuckerberga v roce 2016 sady, které lze nainstalovat na Android a iOS pro zachytit provoz z konkrétních subdoména umožnit jim číst to, co by jinak bylo šifrovaným provozem. V rámci Facebooku vyjádřilo několik vedoucích pracovníků svůj nesouhlas s projektem Ghostbuster. To byl zejména případ Jaye Parikha, bývalého šéfa inženýrství infrastruktury Facebooku, a Pedra Canahuatiho, bezpečnostního inženýra.

Nenapadá mě dobrý argument, proč je to přijatelné. Žádnému bezpečnostnímu profesionálovi to nevyhovuje, bez ohledu na to, jak velký souhlas dostaneme od široké veřejnosti. Široká veřejnost prostě neví, jak to funguje. odsoudil pana Canahuatiho v e-mailu, který je součástí soudních dokumentů.

Zdroj: TechCrunch

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *