Copilot AI bude za těchto podmínek brzy fungovat bez internetu na vašem PC

Dobrá zpráva pro uživatele Windows 11: Počítače nové generace by měly být brzy schopny spouštět Copilot AI lokálně, což znamená, že již nebudou potřebovat internet, aby vám odpovídal.

Asistent AI Copilot společnosti Microsoft v současné době spoléhá na cloudové zpracování, ale společnost spolupracuje s Intelem na tom, aby v budoucnu umožnila další možnosti AI. spustit přímo na hardwaru místního počítače.

Tato zpráva přichází v době, kdy Intel oznámil nový vývojový program PC AI, jehož cílem je motivovat výrobce softwaru k využívání integrovaných akceleračních čipů AI (NPU).zlepšit výkon a ochranu soukromí.

Copilot by měl fungovat lokálně na vašich počítačích

I když je to pohodlné, současný cloudový model Copilot znamená, že stále existuje určité zpoždění požadavky jsou odeslány na servery společnosti Microsoft ke zpracování před vrácením odpovědí. To by mohlo umožnit, že AI Copilota běží lokálnědosáhnout mnohem pohotovějšího výkonu při použití pro základní dotazy nebo jednoduché úkoly.

Tom’s Hardware hlásí, že „AI PC“ od Microsoftu a jeho partnerů budou moci na zařízení spravovat „více prvků Copilota“ využitím vyhrazených neurálních procesorových jednotek (NPU). Tyto specializované čipy AI mohou provádět složité matematické operace potřebné pro velké jazykové modely a další pracovní zátěže AI mnohem efektivněji než standardní procesor.

Lokální spouštění generativní umělé inteligence má také potenciální výhody v oblasti ochrany soukromí, protože to uživatelům umožňuje využívat sílu nástrojů, jako je Copilot, aniž byste museli automaticky přenášet osobní údaje do cloudu pro další školení modelů AI.

Jaké budou hardwarové požadavky Intelu a Microsoftu?

Microsoft již uvedl, že ano potřebuje NPU dosahující alespoň 40 bilionů operací za sekundu (TOPS) pro svou vizi počítačů s umělou inteligencí nové generace. Čipy Meteor Lake Core Ultra od Intelu pro notebooky dosahují kolem 10 TOP, zatímco AMD Ryzen řady 7040 nabízí až 16 TOP. Qualcomm by je však mohl oba porazit slíbenými 45 TOP za své čipy Snapdragon X Elite, o kterých se říká, že budou pohánět budoucí spotřebitelská zařízení Surface.

TOPS je samozřejmě jen zjednodušená metrika výkonu, která nevypráví celý příběh o tom, jak různé architektury NPU zvládnou různé úkoly AI. Ale dává to vysoký cíl pro druh AI svalů, které chce Microsoft budoucí PC začlenit.

Mezitím Intel nabízí vývojovou sadu zaměřenou na mini PC Asus NUC Pro 14 vybavené čipy Meteor Lake. To umožní tvůrcům softwaru začít vytvářet a optimalizovat aplikace a služby akcelerované umělou inteligencí, které mohou využívat výhod vyhrazených NPU v nadcházejících počítačích s umělou inteligencí.

Přestože je stále v raných fázích, cíl přinést více zpracování AI na místní hardware představuje mnoho potenciálních výhod, pokud jde o rychlý výkon a soukromí dat. Bude zajímavé sledovat, jaké inovativní aplikace a zkušenosti se objeví během několika příštích let, až se tyto „AI PC“ stanou standardem na trhu.

Některým zákazníkům už štípla nákup nového hardwaru, který pak Microsoft rychle zastaral díky hardwarovým požadavkům Windows 11. Doufáme tedy, že americká společnost tyto funkce nevyhradí pro stroje, které vyjdou později v roce 2024 nebo v roce 2025, ale na ty, které již existují u několika prodejců. Zmínit můžeme především Zenbook 14 OLED UX3405 nebo Galaxy Book4 Pro 360, které jsme mohli otestovat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *