co to je a jak se k tomu dostat

Přechod na temný web není příliš složitá operace, i když nalezení skrytých stránek, které nás zajímají, může chvíli trvat. Adresáře VPN, Tor, .onion, dáme vám základy, abyste mohli dobře začít používat temný web.

temný web

THE temný web je zdrojem mnoha fantazií. Je třeba říci, že poskytuje přístup ke skryté části internetu, která není dostupná ze současných nástrojů, což přispívá k tomu, že je tajemný a podněcuje víceméně pravdivé přesvědčení o něm. Často o tom mluvíme negativně, v rámci nelegální činnosti. Ale je to ve skutečnosti mnohem víc než to.

Co je temný web, je nebezpečný a jak se tam dostat: to vše jsou otázky, na které vám poskytneme odpovědi v tomto článku.

Co je temný web?

Máte pocit, že jakmile otevřete webový prohlížeč a přejdete do vyhledávače, máte přístup ke všemu možnému? No, jen vězte, že škrábete jen po povrchu. Odhaduje se, že méně než 10 % webu je otevřených, zatímco vše ostatní je skryté. Tato viditelná část internetu se nazývá webový povrcha skládá se z webových stránek, ke kterým má kdokoli přístup: online tisk, sociální sítě, veřejné stránky… zkrátka vše, co je dostupné prostřednictvím jednoduchého dotazu na Google, Qwant, DuckDuckGo (2. nejoblíbenější vyhledávač). dříve na Androidu po Google) nebo jakýkoli vyhledávač.HackerHacker

Pak najdeme to, co se nazývá hluboká síť, deep web, který tvoří převážnou většinu (více než 90 %) obsahu dostupného na internetu. K těmto obsahům se nelze dostat jednoduchým dotazem ve vyhledávači, protože jimi nejsou indexovány. Často se jedná o soukromé informace a databáze, které by měly být konzultovány pouze konkrétními lidmi: profesionální intranety, osobní lékařské záznamy, firemní data, univerzity, orgány veřejné správy, vládní služby atd. Pro přístup potřebujete znát adresy a přesnou adresu URL těchto webových stránek jim. Mohou být také chráněny hesly.

A konečně poslední vrstva je ta, která nás zde zajímá konkrétněji: temný web. To představuje malou část deep webu, ale má svá specifika. Je obtížnější získat přístup, protože na rozdíl od deep webu potřebujete speciální prohlížeč, abyste se dostali na stránky skryté v temném webu. Nejznámější je bezesporu Tor. Adresy URL temných webových stránek lze pravidelně měnit, abychom se vyhnuli sledování, a jsou velmi odlišné od adres URL, se kterými jsme zvyklí pracovat. Obvykle se skládají ze směsi náhodně generovaných písmen a číslic, s koncovkou na konci odlišnou od tradičních .fr, .com, .net nebo .org, na které jsme zvyklí. Na Toru končí stránky například .onion.

temný webtemný web

Abychom symbolizovali a jednoduše syntetizovali to, co tyto tři složky webu představují, obecně používáme metaforu ledovce. Povrchová pavučina je špičkou ledovce, zatímco hluboká pavučina je ponořenou částí ledovce. Tmavá pavučina je nejhlubší zónou této ponořené části. Ve stejném duchu je Tor ve skutečnosti zkratka Cibulový routerodkaz na různé vrstvy, které web může mít, jako cibule.

Přečtěte si také: data 73 milionů uživatelů internetu jsou na prodej na dark webu

Proč jít na temný web?

Vzhledem k absenci ovládání a možnosti procházet anonymně, temný web nevyhnutelně hostí velké množství nelegálních aktivit. Používají ho však také političtí disidenti nebo pronásledované obyvatelstvo za účelem výměny beze strachu, že budou identifikováni. Dark web vám umožňuje chránit se před opatřeními pro dohled zaváděnými vládami, díky čemuž je populární v zemích, kde jsou jednotlivci terčem svých politických myšlenek, sexuální orientace, náboženství atd.HackerHacker

Dark web je také nástroj umožňující přístup k informacím, které jsou obvykle nedostupné, resp obejít vládní cenzuru. Původně byl projekt Tor vytvořen zpravodajskými a špionážními agenturami Spojených států, které chtěly využít internet k usnadnění komunikace mezi svými zdroji a zároveň mít zabezpečenou komunikační linku.

Poslední bod, tmavý web může být užitečný obstarat zboží a služby těžko přístupné jinak a anonymně.

Je temný web nelegální?

Tím, že půjdete na temný web nebo použijete Tor v souladu se zákonem, nic neriskujete právní uchýlit se k jednomu nebo druhému. Samozřejmě se na vás budou vztahovat místní zákony, pokud se rozhodnete porušit zákon a zapojit se do nezákonné činnosti na temném webu, stejně jako byste byli na povrchovém webu. Vše tedy záleží na tom, k čemu to používáte, ale samo o sobě na dark web určitě jít můžete.

Měli byste pro přechod na temný web používat VPN?

Pro přístup k temnému webu není potřeba používat VPN. Na druhou stranu si uvědomte, že používání Tor a přechod na temný web absolutně nezpůsobí anonymizaci vašeho prohlížení, může být snadné najít vaši IP adresu a vysledovat ji zpět k vám. Pomocí VPN můžete zabránit svému ISP nebo vládní agentuře, aby vás sledovala a dokonce věděla, že používáte Tor. Ten „jen“ zašifruje váš provoz.

nejlepší bezplatné vpnsnejlepší bezplatné vpns

Jestli chceš chránit vaše soukromí a anonymitu, proto se doporučuje používat VPN, kterou samozřejmě aktivujte před připojením k Tor. Je mnohem efektivnější připojit se k síti Tor z připojení VPN než se připojit k VPN z Tor.

Jak se dostat na temný web?

Nyní se dostáváme k jádru věci. V následujících řádcích si v pár jednoduchých krocích popíšeme, jak můžete přejít na dark web. Není třeba být počítačový profík, manipulaci má každý na dosah.

Připojte se k síti VPN

Jak bylo uvedeno výše, tento krok je volitelný. V závislosti na tom, co chcete dělat a na vašem požadavku na ochranu anonymity, je jen na vás, zda chcete VPN používat nebo ne. Vyhněte se bezplatným VPN, ve většině případů jim nelze věřit. Doporučujeme, abyste si prohlédli náš výběr nejlepších placených VPN, abyste získali představu o platformách, které nabízejí nejzajímavější služby a výkon.

Spusťte prohlížeč Tor

Nyní je čas stáhnout a nainstalovat prohlížeč, který vám umožní přístup k temnému webu. Zapomeňte na Chrome, Firefox, Opera, Safari, Edge a spol, žádný z nich není povolen. V naší ukázce půjdeme na temný web s Tor Browser, nejznámějším řešením.

Stačí přejít na oficiální web Tor Project z jakéhokoli jiného prohlížeče a kliknutím na tlačítko „Stáhnout Tor Browser“ na domovské stránce zahájíte stahování. Nejprve budete požádáni, abyste si vybrali, pro který operační systém chcete nainstalovat Tor, přičemž máte k dispozici čtyři možnosti: Windows, macOS, Linux a Android. Je také možné stáhnout alfa verzi softwaru spíše než stabilní verzi, ale upřednostňujte druhou, abyste se vyhnuli možným chybám a problémům s výkonem.

stáhnout torstáhnout tor

Jakmile je soubor stažen, spusťte instalaci prohlížeče jako u jakékoli jiné aplikace a postupujte podle kroků zobrazených na obrazovce: výběr jazyka, instalační složka… a je to, přehraje se, nyní můžete spustit Tor.

Při prvním spuštění budete vyzváni připojit přímo nebo nakonfigurovat platformu. Ve většině scénářů stačí přihlášení bez nutnosti nastavení. Pokud se však připojujete ze soukromé sítě, která vyžaduje proxy, nebo pokud se nacházíte v zemi, která Tor cenzuruje, jako je Čína, Turecko nebo Egypt, měli byste vybrat „Konfigurovat“. Poté musíte ručně upravit nastavení sítě.

Po připojení získáte přístup k rozhraní Tor. Pokud jste uživatelem Mozilla Firefox, neměli byste být příliš dezorientovaní, Tor z toho vychází. Ve výchozím nastavení je Vyhledávač DuckDuckGo který se nabízí, který funguje úplně stejně jako jiné prohlížeče: není to, co vám umožní přejít na temný web.

Přístup k temnému webu

Nyní je čas vědět, jak zobrazit skryté webové stránky .onion, které jsou nepřístupné jinak než přes Tor. Chcete-li se tam dostat, musíte zadat úplnou adresu URL webu. Pokud neznáte adresu URL .onion, můžete ji vyhledat na webu nebo v adresáři se seznamem tmavých webových stránek. Zde jsou některé názvy stránek, které se mohou ukázat jako užitečné. Z pochopitelných důvodů zde jejich adresy uvádět nebudeme.

  • Skrytá síťjeden z nejznámějších a který lze považovat za Wikipedii temných webových stránek

skrytá wikiskrytá wiki

  • TorLinks
  • Vítejte v Dark Web Links
  • Ne Zlo
  • Svíčka

Musíte samozřejmě otevřít příslušné stránky z Tor. Nebuďte naštvaní, pokud je prohlížeč trochu pomalý. To je cena, kterou zaplatíte za šifrované a bezpečné připojení, které musí před příjezdem k vám domů projít oklikou. Bez ohledu na to máte nyní všechny klíče v ruce, abyste mohli začít prozkoumávat temný web.

Poslední připomenutí: ne všechny weby, služby a soubory, které můžete najít na temném webu, jsou legální, buďte opatrní na obsah, ke kterému přistupujete. A stejně jako na internetu obecně, dávejte si pozor na malware a nestahujte soubory, které nepocházejí z ověřeného zdroje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *