Ceny SSD porostou kvůli nedostatku nových komponent

Pokud plánujete nákup nového pevného disku pro váš počítač nebo notebook, možná si budete chtít pospíšit, protože ceny úložných disků pravděpodobně brzy porostou.

Interní SSD

Ceny SSD jsou připraveny v nadcházejících měsících raketově růst vážného nedostatku NAND flash čipů, klíčové součásti SSD. To řekl zdroj z oboru Tom’s Hardware a potvrdil to, co mnoho analytiků již nějakou dobu předpovídá.

Dnes je poptávka po NAND flash čipech daleko větší než nabídka, protože stále více zařízení a aplikací vyžaduje rychlé a spolehlivé úložiště. Situace byla pozoruhodná zhoršila pandemiecož narušilo výrobu a distribuci čipů a zvýšením poptávky po laptopech a počítačích pro vzdálenou práci a vzdělávání.

Přečtěte si také – Nejlepší interní SSD SATA, M.2 NVMe: který model si vybrat v roce 2024?

SSD budou stále dražší

Nedostatek NAND flash čipů již ovlivnil ceny pevných disků, které od konce minulého roku stále rostou. To nejhorší však teprve přijde, protože zdroj uvedl plný dopad nedostatek se projeví za dva až tři měsíce, kdy ceny „vyletí vzhůru“.

To odpovídá strategii, kterou loni oznámil Samsung, největší světový výrobce NAND flash čipů. Společnost uvedla, že ano by v prvním pololetí tohoto roku snížila svou produkci flash čipů NAND o 20 % za čtvrtletís cílem stabilizovat ceny a zlepšit ziskovost. Samsung není jediný, kdo snižuje výrobu. Další významní prodejci, jako je SK Hynix a Western Digital, také následovali, protože trpí klesajícími zisky kvůli nízkým cenám SSD.

Podle společnosti TrendForce, která se zabývá průzkumem trhu, se cena NAND flash čipů v první polovině letošního roku zvýší o 50 % oproti druhé polovině loňského roku. To neznamená, že SSD zdraží o 50 %, protože konečnou cenu SSD určují další faktory, jako je řadič, DRAM a kryt. To však znamená, že SSD budou výrazně dražší než nyní a že se bude prohlubovat cenový rozdíl mezi SSD a pevnými disky.

SSD PNY CS900SSD PNY CS900

Některé modely SSD již zaznamenaly podstatné zvýšení cen, jako například WD Black SN850X a Samsung 980 Pro, které patří mezi nejrychlejší a nejpokročilejší SSD na trhu.

Navýšení cen bude větší u SSD s velkou kapacitou

Nárůst ceny bude patrnější u SSD disků s vyšší kapacitou, jako jsou modely 2TB a 4TB, které vyžadují více NAND flash čipů. Tyto SSD jsou oblíbené u hráčů a tvůrců obsahu, kteří potřebují velký a rychlý úložný prostor pro své soubory a aplikace.

Rostoucí ceny SSD ovlivní také ceny notebooků a předpřipravených počítačů, které nyní často používají SSD jako primární nebo sekundární úložiště. Zvýšení smluvních cen SSD donutí výrobce zdražovat své produkty nebo používat méně kvalitní SSD nebo s menší kapacitou.

Růst cen SSD je proto špatnou zprávou pro spotřebitele, kteří již několik let těží z rychlých, spolehlivých a cenově dostupných SSD disků. Také nacházíme nové technologie, jako je PCIe 4.0, NVMe a QLC. Ty nabízejí vyšší rychlosti, vyšší kapacity a nižší náklady než současné SSD a vyžadují více NAND flash čipů, kterých je nedostatek. V nadcházejících měsících by tedy mohly představovat zajímavou alternativu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *