cena, datum vydání, design, nové funkce, vše, co potřebujete vědět o nové konzoli Sony

Sony se připravuje na uvedení zcela nové přenosné konzole PS5 Pro, která bude aktualizací „střední generace“ mezi PS5 a budoucí PS6. V tomto souboru si podrobně vysvětlíme vše, co o něm již víme.

PS5

Nové konzole střední generace nejsou pro giganty videoher žádnou novinkou. Po uvedení PS4 na konci roku 2013 dala Sony svůj stroj o 3 roky později, na konci roku 2016, PS4 Pro, a japonský gigant to udělá znovu s aktuální generací. Je to něco málo přes 3 roky, co byla k dispozici PS5, a Bylo proto logické očekávat, že aktualizace dorazí brzy.

Informace o něm k nám v současnosti přicházejí od různých známých informátorů z videoherního průmyslu. Zatím tedy nic není oficiální, ale informace, které již máme, byly prověřeny zdroji, jako je Digital Foundry a jsou tedy velmi důvěryhodné. Pokud Sony tyto plány drasticky nezmění, zde je to, co můžeme očekávat PS5 Pro, interně nazývaný „Project Trinity“.

Kdy vyjde PS5 Pro?

Sony stále oficiálně nezmínilo PS5 Pro, ale už víme, že různá videoherní studia již obdržela vývojové sady od začátku roku 2024. Vše nasvědčuje tomu, že PS5 by měla vyjít na konci roku 2024ale přesné datum spuštění zatím neznáme.

Tentokrát by tedy dorazil 4 roky po vydání PS5. Pamatujte, že uvedení PS5 bylo velmi obtížné s nedostatkem zásob, skalpy a dalšími důsledky spojenými s nedostatkem komponent a pandemií COVID-19. Je proto pochopitelné, že Sony chce dát načas, než uvede tuto „mid-gen“ verzi. PS5 Slim, menší aktualizace, naštěstí dorazila v roce 2023, aby oživila prodeje.

Jaká je cena za PS5 Pro?

Dá se očekávat, PS5 Pro bude dražší než PS5 a PS5 Slim. Jeho název „Pro“ nepřekvapivě naznačuje zvýšený výkon a pokročilejší funkce a to vše bude nevyhnutelně tlačit cenu nahoru.

Sony SSD ps5 slimSony SSD ps5 slim

Vezmeme-li v úvahu různá vylepšení, která můžeme očekávat a která podrobně popisujeme ve zbytku tohoto souboru, můžeme to očekávat PS5 Pro se prodává za cenu kolem 599 eur. Nyní se uvidí, zda bude k dispozici pouze jedna verze, nebo zda Sony zachová dosavadní strategii zaměřenou na plně digitální verzi a verzi se čtečkou disků.

Jaký design pro PS5 Pro?

Design PS5 Pro je stále neznámý. Cvičení si již vyzkoušeli různí tvůrci, ale oficiální podoba konzole je zatím záhadou.

Na základě záznamů společnosti Sony můžeme očekávat, že design zohlední zpětnou vazbu uživatelů ze současného PS5 a spojí estetiku a funkčnost ve formátu, který je atraktivní i praktický. PS4 Pro byla v podstatě větší verze PS4, a tak tomu tak není Není nemožné, aby Sony přijala stejný vzorec s PS5 Pro.

PS5 vyměnitelný diskPS5 vyměnitelný disk

Sony se svým PS5 Slim našlo dobrý kompromis pro hráče pomocí modulárního designu. Disková jednotka je nyní vyjímatelná, což dává spotřebitelům na výběr, zda si objednat verzi s jednotkou nebo bez jednotky, a dokonce to přidat a posteriori. Doufáme, že PS5 Pro zdědí tuto modularitu, která je přinejmenším praktická.

Jaký výkon se u PS5 Pro zvyšuje?

Kdo říká, že Pro model obecně znamená zvýšený výkon a pravděpodobně tomu tak bude i u PS5 Pro. Po prvních únikech z úniku Moore’s Law is Dead, které rychle potvrdil Tom Henderson z Insider Gaming, přišel Richard Leadbetter z Digital Foundry, aby potvrdil, co lze očekávat od technického listu konzole. Podle Digital Foundry, Většina vývojářů partnerských videoher Sony již obdržela dokumentaci popisující technický list PS5 Pro.

Pokud bychom mohli doufat v nový procesor pro PS5 Pro, jako tomu bylo u PS4 Pro, PS5 Pro nakonec využije stejný čip vyrytý 6nm jako PS5 Slim. Připomínáme, že se jedná o vlastní čip využívajícíArchitektura AMD Zen 2.

ps5ps5
Kredity: 123rf

Sony však bude stále využívat výhod této nové generace zvýšit frekvenci procesoru asi o 10 %. To druhé by mělo být taktovaný na 3,85 GHzve srovnání s 3,5 GHz na PS5. Toto zvýšení by přimělo Sony snížit rychlost GPU o 1,5 %, což vedlo k poklesu výkonu o 1 %, ale naštěstí to neznamená, že PS5 Pro bude z hlediska grafiky méně rychlý.

Sony skutečně používá zbrusu nový GPU nabízející 60 výpočetních jednotek ve srovnání s „pouze“ 36 u PS5. Grafický čip by umožnil PS5 Pro dosáhnout výpočetního výkonu 33,5 TFLOPS, daleko od 10,23 TFLOPS u PS5 (Xbox Series X je na 12 FLOPS). Nicméně, Neznamená to, že stroj bude 3x výkonnější.

GPU PS5 Pro tentokrát využívá architekturu RDNA 3 od AMDa způsob výpočtu Teraflops není shodný s předchozí architekturou RDNA 2. Podle údajů, které Sony sdělila vývojářům, bychom se vlastně měli dočkat 45% nárůst propustnosti ve hře. K dosažení tohoto zvýšení výkonu by se také zlepšila šířka pásma paměti. PS5 by se spoléhal na 16 GB GDDR6 VRAM při rychlosti 18 Gb/s, ve srovnání s dřívějšími 14 Gb/s, což je nárůst o 28 %.

Disková jednotka PS5Disková jednotka PS5
Kredity: Unsplash

PS5 Pro by těžil nejen z rychlejšího CPU a GPU, protože Sony by konzoli také vybavilorychlejší SSD. Uvnitř bychom našli 1TB flash úložiště, které dokáže dosáhnout teoretických rychlostí 576 GB/s, mnohem více než 448 GB/s u PS5.

Sony by také těžilo z této nové verze zlepšit zvukový engine konzoly. Uvádí se, že je o 35 % rychlejší než u PS5, což usnadňuje zpracování náročných výpočetních úloh, jako je konvoluční reverb a rychlé Fourierovy (FFT) a inverzní (IFFT) transformace.

Nakonec poznamenáváme příchod technologie, která je již přítomna na Xbox Series od společnosti Microsoft, nazvaná VRS, pro „stínování s proměnlivou rychlostí“. Toto stínování s proměnnou rychlostí ve francouzštině bude zpracováno přímo GPU a umožní vývojářům lépe ovládat vykreslování jednotlivých pixelů, které tvoří obrázek. To jim umožní soustředit se na důležitější prvky tohoto obrazu s vysokým rozlišením, což, jak vysvětluje Phil Spencer, “ může vést ke stabilnější obnovovací frekvenci a vyššímu rozlišení bez dopadu na kvalitu výsledného obrazu “. Jinými slovy, PS5 Pro bude moci zaměřit své zdroje na určité části obrázků, spíše než na celou scénu.

PS5 Pro bude mít funkci ray tracing

PS5 představila ray-tracing, tuto technologii vykreslování, která simuluje fyzické chování světla a vytváří velmi realistické vizuální efekty. Vypočítává barvu pixelů tak, že sleduje dráhu, kterou by světlo urazilo, kdyby putovalo z oka diváka přes 3D virtuální scénu. To umožňuje vytvářet složité světelné efekty, včetně měkkých stínů, odrazů, lomů a okolních okluzí, které zlepšují ponoření hráče.

Sony tvrdí, že v závislosti na pracovním vytížení bude výkon sledování paprsků Nová PS5 Pro bude dvakrát rychlejší než PS5, ale s násobiteli 3x a 4x v určitých scénářích.

Takový skokový výkon by se podepsal zejména na nárůstu počtu výpočetních jednotek, ale také na nárůstu velikosti samotného GPU. Některé úniky však hlásí příchod exkluzivních technologií vypůjčených z architektury RDNA 4, které zatím nejsou dostupné na jiných grafických kartách AMD.

Co je PSSR, nová umělá inteligence PS5 Pro?

Pokud jsou zisky na CPU a GPU zajímavé, nebyla by to nejdůležitější nová funkce PS5 Pro. Sony by rozhodně neminul AI vlak a vybavit svůj PS5 Pro technologií upscalingu založenou na strojovém učení. Pravděpodobně to bude řízeno nový interní čip integrovaný do GPUvěnované strojovému učení.

Jmenovaný PlayStation Spectral Resolution (PSSR)Tato technologie by byla podobná jiným řešením, která již existují na trhu, jako je DLSS společnosti Nvidia. Podle dokumentů poskytnutých vývojářům hru interně vykreslenou v rozlišení 1080p lze převést na přesvědčivý 4K obraz během dvou milisekund, což je do značné míry ekvivalentní podobnému úkolu, který provedl AMD FSR2. V závislosti na cíli výkonu se tyto 2 ms liší svou důležitostí.

Úniky oznamují, že tato interní DLSS umožní určitým hrám dosáhnout 120 FPS v rozlišení 4K, a dokonce to bude příležitost pro vývojáře nabízet tituly v 8K při 30 FPSale v tuto chvíli je to třeba brát s rezervou.

Sony údajně sdělilo vývojářům paměťovou stopu 250 MB a že tuto technologii lze backportovat do jakékoli existující hry pro PlayStation. Mohli by proto v budoucnu těžit z vylepšení, aby na PS5 Pro fungovali ve vyšším rozlišení nebo s lepší obnovovací frekvencí.

Budou hry vypadat lépe na PS5 Pro?

Se zlepšením výkonu PS5 Pro v kombinaci s příchodem technologie PSSR logicky můžeme očekávejte, že některé hry budou na nové konzoli vypadat lépe. Očividně, PS5 Pro bude zpětně kompatibilní se všemi hrami PS5takže je nebudete muset kupovat znovu.

Digital Foundry především oznamuje, že díky zvýšení frekvence CPU, hry budou stabilnější. Poklesy Framerate tedy budou vzácnější, což nepochybně zlepší celkový zážitek na nejnáročnějších titulech.

To se také učíme vývojáři budou mít nyní přístup k 13,7 GB z 16 GB VRAM PS5 Pro. To je 1,2 GB další paměti ve srovnání s PS5. Tyto dodatečné megabajty budou částečně využity PSSR a vylepšeným výpočtem ray-tracingu, ale mohly by také poskytnout vývojářům trochu více flexibility pro zlepšení vykreslování určitých her.

Bude mít PS5 Pro nový ovladač?

Na rozdíl od příští série Xbox

tepelný patent dualsensetepelný patent dualsense
Kredity: 123RF

Společnost Sony již na začátku roku 2024 diskrétně uvedla na trh nový DualSense V2 s různými vylepšeními, zejména pokud jde o autonomii. očekáváme, že to bude ten, který je součástí PS5 Pro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *