Apple zakazuje návrat Epic Games do App Store navzdory novým evropským zákonům

Apple a Epic Games jsou stále ve válce kvůli zásadám App Store a nejnovější krok Applu vyvolal pobouření ze strany tvůrce Fortnite.

Fortnite iPhone

Apple zrušil vývojářský účet Epic Games ve Švédsku, který Epic Games vytvořil, aby využil nového evropského zákona, zákona o digitálních trzích (DMA), jehož cílem je omezit nadvládu velkých technologických společností. Tvrdí to Epic GamesApple porušuje zákon o digitálních trzích a brání spravedlivé hospodářské soutěži na zařízeních iOS.

Konflikt mezi společnostmi Apple a Epic Games začal v roce 2020, kdy se společnost Epic Games pokusila obejít 30% provizi společnosti Apple za nákupy v aplikaci zavedením vlastního platebního systému ve Fortnite, jedné z nejpopulárnějších her a populárních aplikací z App Store. Apple reagoval odstraněním Fortnite a dalších aplikací Epic Games z App Storeobviňující Epic Games z porušení pravidel obchodu. Společnost Epic Games poté podala žalobu na Apple za porušení antimonopolních zákonů, tvrdí, že Apple zneužívá svého monopolního postavení na trzích distribuce aplikací a plateb.

Epic Games stále není dovoleno vrátit se k iPhonům

Právní bitva stále probíhá, ale Epic Games doufali, že najdou způsob, jak vrátit Fortnite uživatelům iOS v EU pomocí DMA, které vstoupilo v platnost v lednu 2024. DMA vyžaduje, aby Apple a další „strážci brány“ umožnili třetí obchody s aplikacemi stran a platební systémy na jejich platformách a že oni poskytovat spravedlivé a transparentní podmínky pro vývojáře aplikací.

Společnost Epic Games vytvořila vývojářský účet ve Švédsku, kde je DMA vynucována, a požádala o konzultaci s Apple, aby obnovila své aplikace do App Store podle nového zákona. Nicméně, Apple odmítl žádost Epic Games a ukončil svůj švédský vývojářský účet, čímž Epic Games fakticky zablokoval přístup k App Store v EU.

Výnosnost obchodu s epickými hramiVýnosnost obchodu s epickými hrami
Kredity: Epic Games

Apple tvrdil, že Epic Games porušilo své dohody s vývojáři a ohrožovalo svůj ekosystém tím, že kritizovalo navrhovaná pravidla DMA. Generální ředitel Epic Games, Tim Sweeney, to zejména zveřejnil na X (dříve Twitter). Pravidla DMA společnosti Apple byla pro vývojáře aplikací „podvod“ a „past“.

Epic Games ještě neřekli své poslední slovo

Epic Games odsoudili rozhodnutí Applu jako „vážné porušení DMA“ a znamení, že Apple nemá v úmyslu „umožnit skutečnou konkurenci na iOS zařízeních“. Epic Games to uvedliApple eliminoval jednoho ze svých největších rivalů a zastrašoval ostatní vývojáře, kteří by mohli napadnout praktiky Applu.

Aby dokázal svou dobrou víru, Epic Games dokonce sdílel svou korespondenci s Apple na svém firemním blogu, kde ukazuje, že souhlasil s dodržováním všech podmínek Applu poté, co požádal o konzultaci od DMA.

V reakci na tvrzení společnosti Epic Apple sdílel následující prohlášení: „ Do očí bijící porušení smluvních závazků společnosti Apple ze strany společnosti Apple vedlo soudy k rozhodnutí, že společnost Apple má právo kdykoli ukončit „kterékoli nebo všechny dceřiné společnosti, přidružené společnosti a/nebo jiné subjekty, které jsou plně vlastněny společností Epic Games, a/nebo jiné subjekty pod kontrolou společnosti Epic Games. podle výhradního uvážení společnosti Apple“. Ve světle minulého a současného chování společnosti Epic se Apple rozhodl toto právo uplatnit “.

Přístup Applu tedy evidentně stoupá otázky o účinnosti a aplikaci DMA, která má zabránit velkým technologickým společnostem ve zneužívání své tržní síly a utlumení inovací a konkurence. Zakročí Evropská unie a požene Apple k odpovědnosti za své činy, nebo bude Apple nadále porušovat zákony a ovládat ekonomiku aplikací? Jisté je to, že sága není zdaleka u konce. Mezitím je Apple také obviněn z monopolu a mohl by čelit spravedlnosti kvůli údajnému zneužití dominantního postavení se svou službou úložiště iCloud.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *