Apple odhaluje radikální změny pro iOS, Safari a App Store ve Francii

Apple právě oznámil řadu významných změn ve svém mobilním operačním systému, webovém prohlížeči a obchodu s aplikacemi, aby vyhověl novým předpisům EU, které ovlivní jeho produkty a služby.

Kredit: Apple

Už pár týdnů víme, že u Applu byly na obzoru důležité změny a americký gigant konečně odhalil všechny změny, které provede na iOS, Safari, ale i App Store.

Tyto změny, které budou představeny v iOS 17.4 v březnu, poskytne uživatelům EU více možností a možností pro stahování aplikací, procházení webu a placení za digitální zboží a služby. Apple však není s těmito novými pravidly spokojen a říká, že poškodí uživatelskou zkušenost a bezpečnost jeho zařízení.

Apple konečně vyhoví novým evropským pravidlům

Hlavní změny plánované pro iOS jsou součástí evropského zákona o digitálních trzích, jehož cílem je omezit sílu a praktiky velkých technologických společností, jako jsou Apple, Google, Meta a Amazon.

Zákon o digitálních trzích, který byl přijat v roce 2022 a vstoupí v platnost v březnu, obsahuje několik pravidel, která se vztahují na „strážce“, tedy velké online platformy, které poskytují obchodní služby. databáze, jako jsou obchody s aplikacemi, vyhledávače, sociální sítě a služby zasílání zpráv.

DMA to vyžaduje od vrátných umožnit uživatelům přístup a používání jiných platforemŽe oni odinstalovat předinstalované aplikaceŽe oni upravit výchozí službyže vracejí své platformy interoperabilní se svými konkurenty a že nezneužívají své postavení na trhu ani svá data.

Jaké změny se plánují pro iOS s aktualizací 17.4?

Jednou z největších změn, které bude muset Apple udělat, je povolit další obchody s aplikacemi a platební systémy na iOS, operačním systému, který pohání iPhone a iPad. Doposud Apple umožňoval uživatelům stahovat aplikace pouze z vlastního App Store a vyžadoval, aby vývojáři používali jeho vlastní platební systém a platili provizi až 30 % za digitální zboží a služby.

věrnostní okno obchodu s aplikacemivěrnostní okno obchodu s aplikacemi
Kredity: 123RF

Podle nových pravidel budou moci uživatelé EU stahovat aplikace z jiných zdrojů, jako jsou weby třetích stran nebo obchody s aplikacemi, a vývojáři budou moci používat jiné platební systémy a platit poplatek. nižší provize, 17 %, pro Apple . Uživatelé si také budou moci nastavit jiný obchod s aplikacemi, než je App Store jako výchozí aplikaci na jejich zařízení.

Další velkou změnou, kterou bude muset Apple provést, je povolení jiných prohlížečů na iOS, což je technologie, která pohání webové prohlížeče. Zatím, Apple povolil pouze webové prohlížeče, které používají svůj vlastní prohlížeč, nazývaný WebKit, který je motorem Safari, vlastního webového prohlížeče. WebKit není jediným prohlížečem na trhu, existují i ​​​​jiné, například Chromium, který používá Chrome od Googlu a mnoho dalších prohlížečů, a Gecko, který používá Firefox od Mozilly.

Podle nových pravidel, Uživatelé z EU budou moci používat webové prohlížeče, které používají jiné vyhledávače, a vývojáři budou moci vytvářet prohlížeče nebo prohlížeče v aplikacích, které používají jiné prohlížeče. Uživatelé si také budou moci přímo vybrat jiný výchozí prohlížeč při prvním otevření Safari.

Apple má také umožnit vývojářům v Evropském hospodářském prostoru nabízet NFC platby ve svých aplikacích třetích stran, která uživatelům umožní platit svým zařízením pomocí bezkontaktní technologie. Vývojáři si také budou moci vybrat, zda budou využívat platební služby společnosti Apple a nákupy v aplikaci nebo se integrovat s platebním systémem třetí strany, aniž by společnosti Apple platili další poplatky. Pokud však chtějí zůstat u stávajícího platebního systému Apple v aplikaci, budou muset zaplatit další 3% poplatek za zpracování.

Na úrovni iMessage byl Apple také nucen oznámit bezprostřední přijetí RCS, nového protokolu, který nahrazuje SMS. Nicméně, zprávy mezi iPhonem a Androidem zůstanou zelené, protože Apple chce zachovat modré bubliny pro iMessage. Navzdory tomu je to skvělá zpráva pro všechny uživatele, protože majitelé iPhonů již nebudou muset procházet nezabezpečeným systémem SMS při komunikaci se smartphonem s Androidem.

Uživatelé iPhonů budou moci hrát hry v cloudu

Nová pravidla ovlivní i další aspekty ekosystému iOS, jako je streamování her a platby NFC. Od teď, Apple otevírá svůj App Store aplikacím a službám pro streamování her, jako je Xbox Cloud Streaming a GeForce Nowkteré byly dříve dostupné pouze na iOS prostřednictvím webového prohlížeče.

To znamená, že uživatelé si budou moci užít plný herní zážitek na svých zařízeních, aniž by museli stahovat hry. Vývojáři budou moci nabízet jedinou aplikaci, která dokáže streamovat všechny hry z jejich katalogu, ale Apple upozorňuje, že každá hra bude muset splňovat pravidla pro hodnocení App Store a věkové hodnocení hostitelské aplikace.

Apple se obává, že nová pravidla ohrozí uživatele

Apple je zjevně nespokojen s těmito novými pravidly a říká, že naruší uživatelskou zkušenost a ohrozí bezpečnost a soukromí jeho zařízení. Společnost tvrdí, že nová pravidla donutí uživatele konfrontovat se se seznamem výchozích prohlížečů a obchodů s aplikacemi dříve, než budou mít šanci porozumět možnostem, které mají k dispozici, a že nové možnosti přeruší jejich práci, když otevřou Safari.

Apple také znovu potvrzuje, že praxe „sideloadingu“, která je již možná na Androidu, není bezpečná. Podle ní jeAlternativní obchody s aplikacemi a vyhledávače představují bezpečnostní a výkonnostní rizikoa že pouze jeho vlastní App Store a WebKit jsou skutečně optimalizované a bezpečné pro jeho zařízení.

Tyto změny se týkají pouze evropských uživatelů

Nová pravidla se budou vztahovat pouze na uživatele v EU, nikoli na uživatele v jiných regionech. Apple říká, že umožní evropským uživatelům cestovat, aniž by narušili motor prohlížeče nebo obchod s aplikacemi, ale že ano zajistí, aby tyto nové funkce využívaly pouze účty patřící lidem žijícím v EU.

V ostatních regionech budou uživatelé i nadále využívat WebKit Chrome a WebKit vůbec a stále budou omezeni na App Store a platební systém Apple. Jisté však je, že se očekává, že tato nová pravidla budou mít významný dopad na digitální ekonomiku a společnost v EU i mimo ni. by mohly povzbudit další regiony k přijetí podobných opatření.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *