aktualizace Moment 5 je tady a plná nových funkcí, jak ji nainstalovat

Microsoft právě zahájil nasazení aktualizace Windows 11 Moment 5. Navzdory tomu, co by její název mohl napovídat, jde o relativně drobnou záležitost. To nebrání tomu, aby přineslo několik pěkných nových funkcí. Vše pro vás shrnujeme.

Windows 11

Po aktualizaci Moment 4 nabité novými funkcemi jsme čekali, co si pro nás Microsoft připravil pro Moment 5. Čekání se nyní chýlí ke konci, protože Microsoft nasazuje novou aktualizaci Windows 11. Buďte opatrní. nechat se zmást názvem této nové aktualizace. Navzdory tomu, co by nomenklatura Moment mohla naznačovat, se ve skutečnosti nejedná o velkou aktualizaci operačního systému.

Jak již bylo řečeno, Moment 5 stále přináší některé zajímavé nové funkce. Největší technologický skok je určitě ve funkcích přístupnosti. Uživatelé budou moci přistupovat k hlasovému přístupu z více obrazovek, což zajistí, že budou na každém zařízení přihlášeni ke svému účtu Microsoft. Díky této možnosti budou na Windows 11 možné různé akce, jako je otevírání aplikací a provádění vyhledávání.

Windows 11 Moment 5 je tady, zde jsou nové funkce

Hlavním cílem aktualizace Moment 5 je však nepřekvapivě provést všechny nezbytné změny, aby byly v souladu s DMA, která vstoupí v platnost 6. DMA samozřejmě říká interoperabilitu. Nyní vyhledávání z nabídky Start nemusí nutně přesměrovat na Bing, vyhledávač společnosti Microsoft. Budete tak mít na výběr mezi jeho konkurenty, jako je například Google. Stejný příběh pro widgety, které budou moci zobrazovat informace z jiných zdrojů než Microsoft Start.

Na stejné téma — Windows 11: procesor Snapdragon X Elite by podle těchto benchmarků mohl Apple M3 znepokojovat

Všimněme si také velmi očekávané možnosti odinstalace četného bloatwaru Windows 11. Čekali jste měsíce na odstranění Edge nebo Cortany z vašeho PC? S Moment 5 to konečně bude možné díky DMA. Kromě toho budete také moci lépe spravovat osobní údaje, které posíláte společnosti z Redmondu, a to tím, že zvolíte či nebudete synchronizovat svůj účet Microsoft s Windows. Pamatujte, že to ovlivní synchronizaci mezi vašimi zařízeními.

Rozvržení chytrého uchopení systému Windows 11Rozvržení chytrého uchopení systému Windows 11
Kredity: @PhantomOfEarth přes Twitter

Zahrnuty jsou také další malé nové funkce, jako je nové rozvržení Snap, které vám umožní organizovat okna jediným kliknutím. Konkrétně vám funkce automaticky navrhne rozvržení oken podle vašich zvyklostí tak, aby byla na obrazovce uspořádána přímo podle vašeho přání. Nakonec zmiňme některé drobné, ale vítané doplňky, jako je příchod poznámkového bloku do nabídky po kliknutí pravým tlačítkem a také možnost přejmenování zařízení v Nedalekém sdílení.

Jak nainstalovat aktualizaci Moment 5 na Windows 11

V tuto chvíli je Moment 5 stále nasazen jako volitelná aktualizace pro uživatele na verzích 22H2 a 23H2 Windows 11. Na jeho přímou dostupnost si tedy budeme muset ještě pár dní počkat, pravděpodobně během příštího Patch Tuesday. To ale neznamená, že s instalací musíte čekat do tohoto data. Jednoduchá manipulace vám skutečně umožní jej stáhnout co nejdříve. Zde je postup:

  1. Otevřete je Nastavení Windows 11
  2. Přejděte do sekce Windows Update
  3. Povolte možnost Získejte nejnovější aktualizace, jakmile budou k dispozici

Windows Update poté nabídne stažení Moment 5. Pokud tomu tak není, klikněte na tlačítko Kontrola aktualizací. V případě potřeby neváhejte restartovat počítač.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *