33 milionů obětí, jaká jsou nebezpečí a jak se chránit

Kybernetický útok zaměřený na dva významné externí platební operátory ohrožuje osobní údaje 33 milionů pojištěnců sociálního zabezpečení ve Francii. Tento rozsáhlý únik dat představuje značné riziko pro mnoho obětí.

krádež dat sociálního zabezpečení
Fotografický kredit: Adobe Stock

Externí poskytovatelé plateb Viamedis a Almerys se zase stali terčem propracovaných kybernetických útoků. Ty vedly ke krádeži dat 33 milionů pojištěnců, kteří získali doplňkové zdravotní a vzájemné pojištění od jednoho z těchto dvou subjektů. Bylo zahájeno vyšetřování a svěřeno Brigádě pro boj proti kyberzločinu (BL2C) pařížské policejní prefektury. CNIL se obává, že tyto informace mohou být použity ke škodlivým účelům, zejména během phishingových kampaní.

Chraňte a sledujte svá data pomocí Bitdefenderu

Jaká data byla hacknuta?

Skupina sociální ochrany Malakoff Humanis, která zadává Viamedisu správu plateb třetích stran za doplňkové zdravotní pojištění, vysvětluje, že hackeři získali přístup k účtu zdravotníka po phishingové operaci. Právě díky tomuto přístupu mohli ukrást všechna osobní data pojištěnců. Odcizené informace se týkají jmen, dat narození, rodinného stavu, rodných čísel a fondů zdravotního pojištění pojištěnců a jejich rodin.

Naštěstí nebyly prozrazeny žádné bankovní informace, zdravotní údaje ani poštovní, telefonní nebo elektronické kontaktní údaje. Tento typ informací je uložen na platformě třetí strany, která nebyla napadena hackery. Přesto, s osobními údaji, které mají k dispozici, mají zloději schopnost vám hodně ublížit.

narušení dat bitdefendernarušení dat bitdefender

Zdravotníci a organizace se stali hlavním cílem hackerů. Jejich systémy nejsou vždy nejbezpečnější a obsahují obrovské databáze, což z nich dělá hlavní oběti.

Jaká jsou rizika?

Pro francouzské úřady a CNIL je hlavní hrozbou vyplývající z tohoto úniku dat vytvoření rozsáhlé phishingové kampaně. Pachatelé kybernetických útoků mohou tato data sami zneužít nebo je prodat dalším podvodníkům, kteří na základě ukradených informací provedou škodlivé operace. Tato data mohou být donekonečna znovu využívána různými zlomyslnými aktéry: nebezpečí bude stále přítomno rok co rok.

Typicky se phishing provádí e-mailem nebo telefonicky. Vzácněji se vyskytuje i na sociálních sítích, ale vydávat se tímto způsobem za legitimní zdravotnický ústav je obtížnější. Předstíráním identity zdravotní pojišťovny nebo vaší vzájemné pojišťovny se může zákeřný hráč snažit získat citlivé informace, jako jsou hesla, bankovní údaje nebo údaje o kreditních kartách.

Pojistníky vyzýváme k velké obezřetnosti. Když obdržíte zprávu, je důležité ověřit identitu odesílatele, abyste zjistili, zda se jedná o legitimní zprávu. Vyhněte se klikání na přesměrovací odkazy a raději se připojte ke svému účtu ručním přechodem na web vaší pojišťovny. A samozřejmě nikomu nedávejte žádné citlivé informace prostřednictvím chatu nebo telefonu.

Jak se chránit před úniky dat?

Nad rámec standardních doporučení vigilance je možné se vybavit nástroji, které usnadní sledování vašich dat a ochrání vaši online identitu. Jedním z měřítek v této oblasti je služba ochrany digitální identity Bitdefender. Bitdefender Digital Identity Protection vyhledává na webu úniky vašich osobních údajů: odhalené e-mailové adresy, prolomená hesla a další osobní informace, a to jak na povrchu, tak na temném webu.

narušení dat bitdefendernarušení dat bitdefender

Pokud je zjištěna hrozba pro vaše soukromí, jste okamžitě informováni prostřednictvím 24/7 výstražného systému. Pokud jsou vaše účty a data odhalena, máte možnost jednat dříve, než bude příliš pozdě, abyste omezili škody nebo je dokonce odstranili nebezpečí. Pokud se něco pokazí, Bitdefender Digital Identity Protection vás provede krok za krokem, jak posílit zabezpečení vašich účtů a informací. Jsou vám nabízeny stručné akce na jedno kliknutí a rady, které vám pomohou se co nejlépe připravit.

Máte také přístup k řídicímu panelu, který zobrazuje 360° pohled na všechna vaše osobní data. Získáte tak obecný přehled o své digitální stopě. Bitdefender Digital Identity Protection dokonce sleduje stopy služeb, které již nepoužíváte, ale stále mají vaše data. Můžete proto podniknout kroky k odstranění starých citlivých informací, pokud to považujete za nutné.

Skóre ochrany identity se vypočítá, aby vám poskytlo představu o rizicích, kterým čelíte. Jednou z výhod Bitdefender Digital Identity Protection je, že funguje transparentně a automaticky a nevyžaduje instalaci žádného softwaru na vaše zařízení. Přihlášením k ročnímu nebo měsíčnímu předplatnému získáte 30denní záruku vrácení peněz. Tento čas můžete využít k vyčištění své digitální stopy bez rizika: pokud nebudete spokojeni, dostanete své peníze zpět.

narušení dat bitdefendernarušení dat bitdefender

Je možné se přihlásit k odběru Bitdefender Digital Identity Protection samostatně, nebo se rozhodnout pro kompletní plán ochrany Bitdefender Premium Security Plus. To zahrnuje:

  • Total Security: obrana proti malwaru, pokročilým útokům a hrozbám.
  • Neomezená a rychlá VPN pro skrytí vaší IP adresy, šifrování vašich dat a úpravu vaší polohy (více než 4 000 serverů ve více než 49 zemích).
  • Správce hesel pro generování složitých hesel, jejich synchronizaci a automatické přihlašování ke svým účtům snadno ze všech vašich zařízení.

Sada Bitdefender Premium Security Plus je proto doplněna o Digital Identity Protection a chrání až 10 různých zařízení současně na Windows, macOS, iOS a Android.

Chraňte a sledujte svá data pomocí Bitdefenderu

Tento článek je sponzorovaný příspěvek, který vám přináší Bitdefender.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *